Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Opar a pásový opar - příznaky a léčba

Opar a pásový opar - příznaky a léčba
Vystudovala jsem českou filologii pro editory. Věnuji se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímám se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Vytvořeno: 9. 7. 2020 · Aktualizováno: 2. 8. 2021
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.

Opar je infekční onemocnění vyvolané virem Herpes simplex. Projevuje se svědivými a bolestivými puchýřky. Řada lidí si po jednom oparu vytvoří dostatečnou imunitu. Většina však jimi trpí opakovaně.

Herpes viry

Důvodem vzniku oparů jsou tzv. herpes viry. Herpes simplex virus (HSV) se dělí na dva typy. První z nich je HSV 1 a způsobuje jejich výskyt na rtech, tvářích, u nosu. Druhý typ HSV 2 je zodpovědný za nemoc zvanou genitální opar. Někdy se může stát, že HSV 1 (opar na rtu) se infekcí přenese a vyvolá HSV 2 (opar na genitálu). Mezi další herpes viry se řadí i Varicella-zoster virus, který způsobuje pásový opar.

První typ HSV 1
Herpes viry dělíme na dva typy. První typ HSV 1 způsobuje opary na rtech, u nosu. Druhý typ HSV 2 je příčinou vzniku genitálního oparu.

Jak poznat opar

Nejčastěji se objevují u jedinců s oslabenou imunitou. Vznikají při vysokém stresu, při velké fyzické zátěži, nadměrném opalování, vysokých teplotách, v období menstruace, při rýmě a jiném onemocnění.

Příznaky oparu

  • svědění a pálení kůže
  • zvýšená tělesná teplota
  • zvětšené uzliny
  • puchýře
  • únava
  • strupy
  • bolest hlavy
  • pocit na zvracení

Inkubační doba a stádia oparu

Inkubační doba činí zhruba 2 až 6 dní. Má celkem 5 postupných stádií, jak se na těle objevuje.

1.den - brnění, pnutí, svědění

2.-3. den - vřídek, hlouček vřídků plné hnisu

4. den - vřídky praskají, bolestivá fáze

5.-8. den - tvorba strupu, svědění, pálení

8.-12. den - postupné ztrácení, může zůstávat jizva

Foto oparu na rtu ukazuje stádium puchýřků plného hnisu
Jak poznat opar? Foto oparu na rtu ukazuje stádium puchýřků plného hnisu. Tato fáze je nejinfekčnější.

Kdy je opar infekční

Opar se přenáší přímým i nepřímým kontaktem: líbání, pohlavní styk, nepřímé používání ručníků, příboru, pití z jedné skleničky. Herpes viry jsou infekční v době objevení vřídku, až do vytvoření strupů. Infekce oparu klesá ve chvíli, kdy dojde k jeho vysušení a zahojení.

Pásový opar

Velmi bolestivý je pásový opar (herpes zoster). Způsobuje ho vir varicella. Jedná se vlastně o takové „druhé kolo” planých neštovic. Nejčastěji se vyskytuje na hrudníku, bedrech a obličeji. Projevuje se tvorbou puchýřků, které se shlukují a tvoří ohraničené pruhy. Nejčastějším podnětem pro onemocnění pásovým oparem je oslabená imunita, velký šok, stres, úraz nebo porucha přijímání potravy.

Příznaky pásového oparu

  • zarudlá, napnutá, bolestivá kůže
  • puchýřky
  • bolest svalů, únava
  • teplota, malátnost
  • zvětšené uzliny

Přenos pásového oparu

Inkubační doba činí 7-14 dní. Tento typ oparu většinou není nakažlivý. Výjimku tvoří lidé, kteří neprodělali plané neštovice a jsou v kontaktu s nemocným. Druhou výjimkou jsou těhotné ženy. Pásový opar je pro ně nakažlivý 2 dny před prvními příznaky a 5 dní po zaschnutí puchýřků. Přenáší se kontaktem s tekutinou, která vytéká z puchýřku.

Léčba pásového oparu

Měla by být zahájena okamžitě při projevu prvních příznaků. Léčba trvá zhruba 7 dní. Lékař nasadí virostatika v tabletách nebo infuzích (Zovirax, Provirsan, Valtrex, Herpesin, atd.). Při léčbě u starších osob jsou vhodná i antibiotika, aby se předešlo sekundární bakteriální infekci. Dále se doporučuje vyšší příjem vitamínu B, tekutý pudr na puchýřky, suché teplo a odpočinek.

Pásový opar způsobuje virus herpes zoster.
Pásový opar - foto infikovaného místa. Způsobuje jej virus herpes zoster.

Opar na rtu

Za opar na rtu "vděčíme" herpes simplex viru HSV-1.

Přenos oparu na rtu

Přenáší se přímým kontaktem (líbání, doteky) a nepřímo přes ručníky, skleničky atd. Je infekční od prvního příznaku po zaschnutí strupů.

Léčba oparu na rtu

Ihned při prvním příznaku (svědění kůže, pálení) potřete místo speciální mastí (Zovirax, Aciclovir, Vectavir, Viru-Merz, Erazaban, Herpesin). Důležitý je zvýšený přísun vitamínu B.

Inkubační doba oparu na rtu

Léčba trvá cca 7 až 12 dní.

Genitální opar

Genitální herpes je virové onemocnění kůže a sliznic, které způsobuje virus Herpes simplex typu 2 (HSV-2). Šíří se pohlavním stykem. V místě nákazy vznikají puchýře, které se rozšíří ze sliznice i na okolní kůži.

Přenos genitálního oparu

Většinou se objeví za 4-7 dní po kontaktu s infikovanou osobou. Nejprve dané místo svědí, následně bolí, vytvoří se červené skvrny a puchýře. Je také doprovázený zvětšenými uzlinami v tříslech.

Puchýřková ložiska se mohou objevovat kolem i v konečníku. Kromě puchýřků při nákaze nejsou neobvyklé horečky, obtíže při močení, slabost, problém s chůzí.

Léčba genitálního oparu

Spolehlivým lékem je acyklovir. Ten omezí šíření viru. Ale je třeba vědět, že genitální opar nelze vyléčit zcela. Nemoc může přejít do skrytého stádia a znovu se objevit při oslabení imunitního systému. Důležité je na postižená místa používat tekutý pudr a často měnit spodní prádlo.

Opar v nose a na dalších místech

Dalšími místy, kde řádí virus Herpes simlex typu 1 je opar v nose, na nose nebo dokonce v oku. K nosu si je většinou přeneseme sami, dotýkáme se oparů na rtech a následně smrkáme, případně se drbeme pod nosem atd. Léčba je stejná jako v případě rtů (mastičky).

To samé platí u infekce oka. Opar v oku je velmi bolestivý a léčí se antibiotiky a přísunem vitamínu B.

foto po zaschnutí oparu na nosu
Opar v nose - foto po zaschnutí oparu, poslední stádium hojení.

Opar v těhotenství

Opar na rtu v těhotenství není pro plod nebezpečný. Žena produkuje pro miminko protilátky, které jej ochrání. Ale buďte opatrné při jejich léčbě během těhotenství. Mastičky a náplasti obsahují antivirotické látky, které se v těhotenství nedoporučují. O vhodné léčbě se poraďte se svým gynekologem.

Větším rizikem bývá pásový opar v těhotenství:

  • Při nákaze v prvním trimestru může ve výjimečných případech dojít ke vzniku vývojové vady mozku a očí miminka.
  • Pásový opar 20.-5. den před porodem způsobí maximálně to, že miminko po porodu prodělá plané neštovice.
  • Infekce matky 5.-2. den před porodem bývá velkou hrozbou. Novorozenec nemá protilátky a onemocnění u něj může mít vážný průběh.

Problémem je genitální herpes v prvním trimestru těhotenství, kdy hrozí větší riziko potratu. Pokud se genitální opar objeví před porodem, lékař zpravidla volí císařský řez. Ten je pro miminko bezpečnější.

Jak se zbavit oparu?

Samotná léčba trvá minimálně týden. Proto je dobré klasické léky na opary podpořit dalšími vitamíny a homeopatiky. Co opravdu pomáhá, zjistí každý nejlépe sám. Přesto přinášíme několik tipů, jak se opar léčí.

Léky na opary

Léky jsou pouze na lékařský předpis:

  • antibiotika
  • virostatika

Mast na opary

Je třeba pravidelně mazat už při prvním příznaku (brnění, svědění, pálení). Tyto masti obsahují antivirotické látky. Zakoupíte je v lékárně. Počítejte s vyšší cenou od 100 Kč.

Náplast na opary

Představují způsob, jak se rychle oparu zbavit. Náplasti jej esteticky zakryjí a obsahují hojivé antivirotické látky. Opar není vidět, lépe se hojí a nehrozí přenesení infekce na jinou část těla. Prodávají se v elegantní balení, které nepřekáží. Cena začíná na 120 Kč a výš.

Homeopatika na opary

Homeopatik existuje celá řada. Každé z nich řeší jednotlivé příznaky:

  • Rhus toxicodendron 9 nebo 15 C při prvních příznacích
  • Rhus toxicodendron
  • Mezereum 9 C (urychluje hojení)
  • Antimonium tartaricum 9 C (na jizvičky)

Jak léčit opary aneb Rady našich babiček

  • přikládání plátku česneku: česnek je prý nejlepší antibiotikum
  • chlazení ledem, přikládání zmrzlého ovoce
  • přikládání rozmačkaného listu meduňky, potírání Aloe vera
  • potírání rozmarýnovým olejem
  • potírání zubní pastou, slivovicí, Alpou, octem nebo jodem
  • potírání místa ušním mazem (jen pro odvážné)
Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.