Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Strie: jak vznikají a jak se jich zbavit?

Strie: jak vznikají a jak se jich zbavit?
Asklepion Premium
Soukromé zařízení pro estetickou medicínu nabízí zákroky v oborech plastické chirurgie, dermatologie, laserové medicíny, cévní chirurgie, fyzioterapie, stomatologie nebo také kosmetiky.
Vytvořeno: 1. 7. 2008 · Aktualizováno: 25. 10. 2022

Strie neboli pajizévky vznikají v důsledku ztenčení a ztráty elasticity spodní vrstvy kůže a zároveň rozrušení kolagenových a elastinových vláken. Objevují se, pokud je kůže náhle roztažena, tedy např. v těhotenství nebo při rychlém přibírání na váze. Mohou se vytvořit i při sportování a posilování, kdy prudce naroste svalová hmota. Svou roli může hrát i dědičnost. Strie se nejčastěji tvoří na břichu, bocích, stehnech a hýždích, někdy i na ňadrech.

Co jsou to strie?

Vedle vrásek a celulitidy patří strie k nejčastějším kosmetickým problémům žen i mužů. Čerstvé strie jsou ploché růžové prasklinky, ztenčená kůže, která někdy může svědit. Tyto pajizévky se postupně ještě rozšíří a vyblednou. Povrch strií může být vrásčitý. Staré strie jsou bílé prohlubně zformované do skupin ve směru napínání kůže. Obvykle jsou několik centimetrů dlouhé a 1-10 mm široké. Postupně mohou strie téměř vymizet, podobně jako některé jizvy na povrchu kůže. Ačkoliv strie nepředstavují žádný zdravotní problém, jejich viditelnost často nutí především ženy k používání různých kosmetických produktů k jejich zmírnění.

strie
Strie patří k nejčastějším kosmetickým vadám žen i mužů

Kde a proč strie vznikají?

Vznik strií přímo nesouvisí s žádným medicínským problémem. Příčinou ale mohou být nedostatky ve výživě (nedostatečný přísun bílkovin, vitamínu C či minerálů) nebo užívání steroidních hormonů a samozřejmě změna tělesných proporcí. Podle průzkumů trpí striemi až 90 % těhotných, 70 % dospívajících žen a 40 % dospívajících mužů (z nichž se většina věnuje sportu). Důvodem vzniku strií může být i dědičná predispozice, anebo mohou být důsledkem hormonálních změn.

V těhotenství se strie nejčastěji objevují na břiše a na prsou. U dospívajících chlapců na stehnech a v kříži, u dívek na prsou a hýždích. V některých případech se strie mohou vytvořit i na horních částech paží. Pajizévky, které se objeví v důsledku užívání steroidů, jsou obvykle větší a širší a zabírají větší oblasti, třeba i v obličeji.

Prevence strií

Vzniku strií lze poměrně účinně předcházet několika způsoby. Jako zásadní prevenci doporučujeme např. pravidelné ošetřování pokožky speciálními krémy, např. Bepanthene Plus, který pomáhá kůži růst rychleji, a proto není tolik náchylná k prasknutí. Jako prevence fungují i různé kosmetické tělové programy, které se zaměřují na zvýšení odolnosti a pružnosti kůže. Svou roli v prevenci strií hraje také zdravý životní styl, do kterého spadá i správný pitný režim, cílené posilování nebo masáže. 

Z dlouhodobého hlediska je základem pro úspěch udržování stálé tělesné hmotnosti, zachování správných stravovacích návyků - ve stravě by neměl chybět vitamín A, C a minerály křemík a zinek, dostatečná hydratace a přísun tekutin organismu. V těhotenství se doporučuje dodržování zdravého stravování tak, aby tělo nenabývalo na objemu příliš rychle.

Jak se strie diagnostikují

Lékař může velmi snadno strie diagnostikovat, a to pohledovým vyšetřením a na základě anamnézy. Váš lékař se může mimo jiné zeptat, jaké léky užíváte, především, pokud se jedná o kortikosteroidy nebo používání mastí či krémů na kortikosteroidové bázi. Dále se vám může zeptat, zda netrpíte nadměrným stresem nebo jinou chorobou, která by vznik strií mohla podmiňovat. 

Léčba strií

Pokud se strie objeví, je vhodné co nejdříve zahájit léčbu lasery, které jsou při léčbě pajizévek tou nejúčinnější pomocí. Doporučuje se zákroky opakovat, aby strie zbělaly rychleji a aby nebyly červené ani hluboké.

Klinika Asklepion nabízí unikátní metodu, která vzhled strií výrazně vylepší. Lékař ošetří kůži frakcionovaným CO2 laserem, který vybrousí pajizévky. To vše bez krvácení a zároveň vypne kůži, takže strie zblednou a zahladí se.

Na červené strie je nejúčinnější léčba laserem Vbeam, který odstraní nadbytek cév. Tím, že laserový paprsek skoaguluje cévní zásobení v pajizévce, významně zrychlí proces jejího vyblednutí. Tento laser dokáže částečně strie i remodelovat. Doba hojení je zkrácena na minimum.

Stav strií výrazně zlepšuje také vakuová masáž tělovými přístroji Dermosonic, Aerosonic.

strie-lecba
Léčbu strií je vhodné zahájit co nejdříve

V Asklepionu na oddělení dermatologie vám naši specialisté doporučí nejůčinnější terapii právě pro váš typ strií. Objednávejte se na tel +420 234 716 000 nebo na 602 483 322!

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.