Odstranění pigmentových skvrn po bércových vředech

Odstranění pigmentových skvrn po bércových vředech

Zuzana  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
Dobrý den,Je mi 43 let a několik let jsem trpěla na bércové vředy.Již třetím rokem mám nohy zhojené ale po předchozích otocích po kortikoidech mám na nohou spoustu map hnědé barvy.Je nějaká možnost odstranění?Děkuji za odpověď.Zuzana
MUDr. Nina Koutná  |  Premium member  |  Dermatovenerologie  |  Praha
  • 205 odpovědí
  • 88 Likes
Dobrý den,
Stav by bylo ptřeba vidět. Tyto skvrny bývají důsledkem obtížného hojení bércových vředů v hůře živeném terénu vlivem otoku způsobeného stagnací krve a lymfy (spíše při tzv. křečových žilách - varixech - než u otoků po kortikoidech). I po zhojení vředů pak bývá kůže ztenčená, náchylná k dalšímu poranění i po lehkém traumatu, mohou se na ní tvořit ekzémy, bývá pigmentovaná. V tomto terénu si nemůžeme dovolit razantnější zákroky, i laser by mohl být rizikový. Doporučovala bych tedy pouze aplikaci přípravků s ochranným SPF50 v době léta. Skvrny sice nezmizí, ale měly by trochu zesvětlit. Plné odstranění domnívám se možné není.
Příjemný den a pozdravem,
MUDr. Nina Koutná, dermatolog, Klinika GHC Praha
doc. MUDr. Roman Šmucler CSc.  |  Premium member  |  Stomatochirurgie  |  Praha, Karlovy Vary
  • 681 odpovědí
  • 344 Likes
Hezký den,
pravděpodobně se jedná o hemosiderinové pigmentace, které lze odstranit Q-spínaným laserem. Mám s tím dobrou zkušenost, ale musí se opatrně vzhledem k tomu, že noha je dále asi nemocná. Určitě by to zvládly u nás na dermatologii - zařídit by Vám to mohla paní Soukupová :soukupova@asklepion.cz
S pozdravem doc,Šmucler

Související recenze a zkušenosti

VlaP 24.5.2019
Spokojený/á

K MUDr. Jitce Chaloupecké již docházím pěknou řádku let, ještě od jejího působení na předchozí klinice. Nejdříve mě trápily pigmentové skvrny od sluníčka na ramenou, pak jsem potřebovala vyříznout 2 kožní výrůstky na noz... Více 

Odstranění pigmentových skvrn - Související videa

Doktor ve Vašem okolí