Jedná se o zánětlivé onemocnění kůže. Nejčastěji se objevuje v dospívání, v některých případech přetrvává do dospělosti. Vzniká v souvislosti se zvýšenou produkcí kožního mazu, s poruchou rohovění a uzavřením vývodů mazových žláz, což způsobí jejich zanícení. Na vzniku akné se podílí také bakteriální osídlení kůže - pomnožením bakterií dochází k zánětu.. Projevuje se vznikem pupínků, černých teček a zanícených hrbolů. Vznik akné ovlivňuje řada faktorů – dědičnost (typ pleti, tvar a velikost mazových žláz), obezita, hormonální nerovnováha, nevhodná kosmetická péče, životní styl, stres, chemické látky i užívání některých léků...

muz oblicej akne pupinky (1) Akné se nejčastěji objevuje v místech s vyšším výskytem mazových žláz, zejména na obličeji (nos, tváře, brada), na hrudníku nebo horních partiích zad, ale také v oblasti kštice, někdy také na krku, pažích. Průběh akné je různý, neboť se nejedná jen o lehkou či těžkou formu, ale existuje více typů akné, které se se liší faktory, které akné způsobují. Akné provází maštění pleti a vlasů, tvorba komedonů, v dalším průběhu vznikají zarudlé pupínky, neštovičky, pupínky se žlutými čepičkami, ale i tmavě červené až fialově zbarvené bolestivé hrboly, uzly a cysty. Akné může způsobovat vznik nevzhledných hlubokých jizev a také psychické problémy, spojené se sníženým sebevědomí, s komplexy a depresemi. Vždy je nutná konzultace s lékařem, který posoudí závažnost projevů a doporučí vhodnou léčbu.

Akné lze léčit různými způsoby, u lehkých forem mnohdy postačí správné ošetřování pleti vhodnými kosmetickými přípravky, u těžších projevů se používají různé prostředky lokální i celkové terapie jako jsou antibiotika, retinoidy, kyselina azelainová apod., používá se také hormonální léčba, účinná jsou i speciální ošetření - chemický peeling, fototerapie či ošetření lasery. Léčba musí být vždy volena individuálně, vyžaduje trpělivost a důslednost.

Aktualizováno: 14.7.2015