Akné na zádech

Akné na zádech bývá zákeřné. Nejčastější onemocnění pleti netrápí jen tvář, ale objevuje se právě na zádech. Jak se zbavit akné na zádech?

Fotolia 125866893 Subscription Monthly M
Akné na zádech má několik forem. Od slabší - černé tečky, až po hluboké podkožní akné.

Akné na zádech

V pubertě se akné vyskytuje nejčastěji na obličeji, výjimkou není ani akné na zádech. Červené pupínky jsou způsobené nadměrnou činností mazových žlázek a zhoršenou schopností odstranění odumřelých buněk z oblasti pórů. Příznaky akné jsou červené a bíle komedony. Při hlubokém akné se objevují zanícené a bolestivé boule.

Akné na zádech mívá nejběžněji nodulocystickou formu. Projevuje se bolestivými hrboly plnými hnisu. Vytvořit se mohou píštělovité komedomy, z kterých vznikají cysty. Při zanedbaném hojení hrozí výraznější keloidní jizvy.

Akné na zádech - příčiny

Akné na zádech může mít více příčin:

 • genetická dispozice k vzniku pupínků na zádech
 • hormonální změny
 • silnější kůže - rychlá tvorba nových buněk
 • nedostatečná hygiena
 • stres
 • nekvalitní a neprodyšné oblečení
 • špatný životní styl

Jak se zbavit akné na zádech

V prvé řadě je důležitá prevence. Vyvarujte se stresu, pravidelně záda umývejte antibakteriálními přípravky, používejte peelingy. Doplňte do jídelníčku dostatek vitamínů, stopových prvků a vyhýbejte se tučným jídlům, cukru a mléčným výrobkům. Nenoste oblečení z umělého materiálu. Využívejte bavlnu, len, bambus. Oblečení pravidelně perte a převlékejte ložní prádlo. Jen tak předejdete pupínkům na zádech.

Jak se zbavit akné na zádech, když prevence nepomůže? Pupínky na zádech potřebují péči. Navštivte dermatologa, který doporučí vhodnou léčbu. Běžně volí mezi laserovou terapií, hormonální léčbou, antibiotiky na akné, hormonálními léky na akné či antibiotickými mastmi na akné. Hojivé jsou zinkové masti, které koupíte běžně v lékárně. Osvědčené jsou léky na akné, které obsahují benzoyl peroxidu a kyselinu salicylovou.

Jak se zbavit akné pomocí laserové terapie? Estetická dermatologie využívá řadu metod, které vás zbaví akné na zádech:

Akné na zádech v dospělosti

Akné na zádech v dospělosti není žádným výjimečným jevem. Patří mezi velký psychický problém. Akné na zádech v dospělosti určitě řešte s dermatologem, protože se musí léčit komplexně. Jak se zbavit akné na zádech v dospělosti?

Myslete na prevenci:

 • po aktivitě vždy záda umýt
 • občas si napusťte vanu horkou vodou (pokud ji můžete ze zdravotních důvodů) a přidejte 10 kapek tea tree oleje, ponořte se, horká koupel otevře póry a vyčistí
 • doplňujte vitamín D3, reguluje hladinu hormonů v těle a tvorbu mazu, nejlépe se získává ze slunce (nezapomeňte na ochranné krémy), stačí 15 minut slunění a akné na zádech nebude mít šanci
 • dostatek vitamínu B - předejdete tak vzniku jizev po akné

A co je nejdůležitější? Zůstat v klidu. Akné na zádech není hezké, ale stresováním z něj vám může prodloužit hojení. A pupínků na zádech se chcete zbavit co nejrychleji, ne?

Aktualizováno: 4.5.2018