Bradavice

Jedná se o kožní onemocnění, které se projevuje nezhoubnými novotvary různé velikosti, tvaru i barvy. Charakter projevů i místo výskytu se liší dle typu bradavic. Onemocnění způsobují viry patřící do skupiny humánních papilomavirů - HPV, přenášejí se přímým dotykem. Inkubační doba je individuální, pohybuje se od 4 týdnů do 20 měsíců. Bradavicemi jsou často postiženy děti.

noha bradavice chodidlo plisen Bradavice se nejčastěji objevují na kůži (ruce, obličej, ústa, plosky nohou atp.), méně často na sliznicích. Rostou jednotlivě i v celých skupinách. Jsou spíše kosmetickým problémem, i když bradavice, které se vyskytují na genitálu jsou považovány za vážnější onemocnění, neboť pravděpodobně zvyšují riziko vzniku rakoviny děložního čípku a penisu.

Léčbu je vždy vhodné svěřit do rukou odborníka - určí typ bradavic a nejlepší způsob léčby. Léčba i tak bývá často komplikovaná a dlouhodobá, bradavice se však často hojí spontánně, mnohdy do jednoho roku vymizí až 50 % bradavic. Spontánní vymizení může podpořit i užívání homeopatik a různých přírodních preparátů, případně sugesce. K nejznámějším metodám léčby patří zmrazování tekutým dusíkem, jednotlivé bradavice lze odstanit také chirugicky pomocí lžičky či skalpelu. Mnohočetné bradavice se dnes léčí pomocí speciálních roztoků, past, laků, krémů a náplastí, které mají leptavé účinky, ničí tkáň bradavice a přítomný vir. K moderním účinným metodám pak patří odstranění bradavic pomocí laserů, které mohou podstoupit dospělí i děti. Terapie je vhodná i pro bradavice zarostlé hluboko v kůži, bez rizika vzniku jizev. Ošetření je většinou nutné několikrát opakovat.

Aktualizováno: 27.3.2013