Bradavice

Jedná se o kožní onemocnění, které se projevuje nezhoubnými novotvary různé velikosti, tvaru i barvy. Charakter projevů i místo výskytu se liší dle typu bradavic. Onemocnění způsobují viry patřící do skupiny humánních papilomavirů - HPV, přenášejí se přímým dotykem. Inkubační doba je individuální, pohybuje se od 4 týdnů do 20 měsíců. Bradavicemi jsou často postiženy děti.

noha bradavice chodidlo plisenBradavice se nejčastěji objevují na kůži (ruce, obličej, ústa, plosky nohou atp.), méně často na sliznicích. Rostou jednotlivě i v celých skupinách. Jsou spíše kosmetickým problémem, i když bradavice, které se vyskytují na genitálu jsou považovány za vážnější onemocnění, neboť pravděpodobně zvyšují riziko vzniku rakoviny děložního čípku a penisu.

Léčbu je vždy vhodné svěřit do rukou odborníka - určí typ bradavic a nejlepší způsob léčby. Léčba i tak bývá často komplikovaná a dlouhodobá, bradavice se však často hojí spontánně, mnohdy do jednoho roku vymizí až 50 % bradavic. Spontánní vymizení může podpořit i užívání homeopatik a různých přírodních preparátů, případně sugesce. K nejznámějším metodám léčby patří zmrazování tekutým dusíkem, jednotlivé bradavice lze odstanit také chirugicky pomocí lžičky či skalpelu. Mnohočetné bradavice se dnes léčí pomocí speciálních roztoků, past, laků, krémů a náplastí, které mají leptavé účinky, ničí tkáň bradavice a přítomný vir. K moderním účinným metodám pak patří odstranění bradavic pomocí laserů, které mohou podstoupit dospělí i děti. Terapie je vhodná i pro bradavice zarostlé hluboko v kůži, bez rizika vzniku jizev. Ošetření je většinou nutné několikrát opakovat.

Aktualizováno: 27.3.2013