Celulitida

„Pomerančová kůže“ je považována zejména za kosmetický problém, i když její pokročilá stádia přinášejí i zdravotní komplikace. Jedná se o degenerativní změny podkožního vaziva, bývá spojována se žilní­ a hlavně lymfatickou nedostatečností. Projevuje se vznikem dolíčků a nerovností na povrchu kůže, a postihuje 90-98 % žen všech věkových kategorií. Objevuje se na hýždích, stehnech, bocích, někdy také na břiše a zadní straně paží. Její vznik ovlivňuje řada faktorů – genetika, hormonální vlivy, ale i životní styl, nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, nadváha, kouření, stres apod.

noha stehno celulitida Celulitida se objevuje především u žen, příčinou je odlišná stavba podkoží u žen a u mužů.
U žen jsou jednotlivá vazivová vlákna v podkoží uspořádána podélně kolem hrozníčků tukových buněk, zatímco u mužů jsou vlákna mřížkovitě překřížena. Mužské tukové buňky jsou plošší a rozšiřují se vodorovným směrem, ženské tukové buňky mají naopak kulovitý tvar, a při zvětšování tukové tkáně se protlačují mezi úpony vazivových vláken nahoru. Vyklenují se do vyšších vrstev kůže a vytvářejí na kůži nerovnosti, vyvýšeniny a hrbolky. Současně dochází ke zhoršení cirkulace v lymfatických cévách a vzniká mírný otok, který stav ještě zhoršuje. Celulitida nevzniká najednou, ale postupně, rozvíjí se v několika stádiích – od nejlehčí s téměř neznatelnými projevy, přes stádium, kdy jsou projevy neustále viditelné až po nejtěžší formu provázenou otoky, bolestivostí a zdravotními problémy.

Léčba celulitidy vyžaduje trpělivost, individuální přístup a kombinaci rozličných metod. Základem je zdravý životní styl, pravidelná kosmetická péče, zábaly, masáže a dostatečný pitný režim. V léčbě se vužívají různé metody - rolletic, radiofrekvence, mezoterapie, karboxyterapie, lymfodrenáže, vakuové masáže, ultrazvukové terapie, terapie rázovou vlnou a neinvazivní odstranění tuku.

Aktualizováno: 27.3.2013