Chrápání

Chrápání je zvuk, který vydávají někteří lidé, nejčastěji muži, během spánku. Příčinou bývá uvolněné svalstvo v krku, vibrace měkkého patra, nosní neprůchodnost, anatomická anomálie v krku nebo v nose. Zvuk chrápání bývá velmi rušivý, a to jak pro člověka, který chrápe, tak pro jeho okolí. Nejedná se však jen okosmetickou vadu, ale i o příčinu řady zdravotních obtíží.

Chrápání není jen obtěžujícím zvukem, který má společenské důsledky, ale může mít i zdravotní následky - často způsobuje nespavost, bolesti hlavy, vysoký krevní tlak, ztrátu soustředění, nervozitu a ztrátu libida. Může s ním být spojen i nebezpečný syndrom spánkové apnoe, který vede k onemocnění srdce a cévní mozkové příhodě.

Chrápání lze dnes řešit různými způsoby – řada lidí se uchyluje k různým přírodním preparátům, kolíčkům, náplastím apod., mnohem účinnější jsou však chirurgické a laserové zákroky. Každému zákroku musí předcházet vyšetření a individuální konzultace s lékařem ORL. Chrápání se pak může řešit klasickou operací nosu, plastickou operací nosní přepážky, radiofrekvenční termoterapií nosních sliznic, odstraněním krčních mandlí apod., záleží na příčině chrápání. Nejčastěji je nutné ošetření měkkého patra a hltanové branky, které se dnes provádí zejména laserem v rámci ambulantního ošetření.

Aktualizováno: 27.3.2013