Gynekomastie

Jedná se problém postihující muže, projevuje se jednostranným nebo oboustranným zvětšením prsní žlázy. Často se objevuje v období dospívání, ale není vyloučena ani v pozdějším věku - v dospělé populaci trápí 30-40 % mužů . Většinou je způsobena hormonální nerovnováhou, užíváním některých léků, může souviset i s některými onemocněními – obezita, endokrinní nebo metabolické poruchy, onkologická onemocnění, zánět varlat apod. Méně častou (ne však zanedbatelnou) příčinou může být také nádorové onemocněním prsu.

Přestože onemocnění není bolestivé, většinou muže obtěžuje, deformace postavy zejména v dospívání může vést k značným psychickým problémům a ke komplexům méněcennosti apod.
Základem léčby je vždy vyšetření endokrynologem, ultrazvukové vyšetření prsních žláz a varlat, aby byla vyloučena nádorová onemocnění. Pokud spontánně či po hormonální léčbě nedojde ke zlepšení, gynekomastie přetrvává delší dobu nebo je konzervativní léčba nevhodná, je vhodné podstoupit chirurgický zákrok. Ten je často doporučován i z preventivních důvodů, aby se předešlo případnému nádorovému bujení ve vyšším věku.

Zvětšení prsu může být způsobeno zvětšením prsní žlázy, vyšším hromaděním tuku či kombinací obou faktorů. Gynekomastie se proto nejčastěji řeší chirurgickou redukcí prsní žlázy, mnohdy také pomocí liposukce - odstátí tuku. U velkých, monstrózních gynekomastií je třeba odstranit i nadbytečnou kůži. Výsledkem je plošší a zpevněná hruď. Zákrok se obvykle provádí v celkové anestézii.

Aktualizováno: 27.3.2013

Související zákroky