Hemangiom

Jedná se o nezhoubný kožní nádor, který vzniká zmnožením krévních cév. Na kůži je patrný jako červená skvrna, modravý či nafialovělý uzel či jako prasklá žilka postupně se spojujících do rozšířených žil. Obvykle se tvoří na povrchu kůže nebo pod kůží na obličeji i jinde na těle, někdy i na vnitřních orgánech. Nejčastěji je vrozený, patrný už při narození nebo se objevuje během prvních měsíců života, může se však objevit i v průběhu života v důsledku slunění.

hemangiom cevky kuze Často se vyskytuje na obličeji, postižena však může být i pokožka kdekoli jinde na těle. Cévní nádory nepředstavují vážnější problém, obtěžují převážně kosmeticky. V některých případech se však mohou objevit hemangiomy, které omezují funkci jiného orgánu, nebo dokonce způsobují krvácení.

Hemangiomy lze léčit několika způsoby. Pomocí steroidů podávaných injekčně či orálně s cílem zmenšit velikost projevu, k odstranění hemangiomů se používá kryoterapie, chirurgický zákrok a moderní nejúčinější a velmi šetrná metoda – laserová terapie. Výhodou je možnost použití i na namáhaných nebo složitě přístupných partiích těla (vlasatá část hlavy, záda, bicepsy...), navíc po zákroku nevznikají jizvy - laserový paprsek přes pokožku zasáhne hemangiom, rozloží ho a vše pak tělo samo vstřebá. Před ošetřením je vždy důležitá pečlivá diagnostika znamének a kožních defektů. Dermatologové v současné době při diagnostice používají speciální přístroj – digitální dermatoskop, který během několika sekund projevy analyzuje, porovnává a vyhodnotí případná rizika a nebezpečí zhoubného onemocnění.

Aktualizováno: 27.3.2013