Hyperhidróza (zvýšené pocení)

Hyperhidróza (nadměrné pocení) je projevuje nadměrným vylučováním potu buď na celém těle, nebo jen na určité partii těla. Nejčastěji se projevuje na chodidlech, dlaních, v podpaží, v bederní krajině a v tříslech. Nadměné pocení může značně ovlivňovat život člověka, přinášet nepříjemné pocity a komplexy, komplikuje společenský život apod. Hyperhidrózu lze však léčit, pocení tak zmírnit nebo zcela odstranit.

poceni nadmerne hyperhidróza muz podpazi kosile Hyperhidróza je považována za dědičné onemocnění (primární hyperhidróza), příčiny nemoci nejsou známy. Pocení zvyšují emoce či duševní aktivita. Nadměrné pocení mohou vyvolat i vnější vlivy (sekundární hyperhidróza) a může se vyskytovat i jako důsledek různých nemocí – endokrinní choroby, cukrovka, nádory, neurologická onemocnění, chronické infekce atd. Nadměrné pocení v určitých partiích těla (fokální hyperhidróza) většinou bezprostřední příčinu nemívá, ale mohou k ní přispívat některé faktory jako je špatná životospráva, úzkostné stavy, deprese atd.

Každý typ hyperhidrózy přináší člověku řadu nepříjemných pocitů a často i psychické problémy a komplexy. Zlepšení mohou zajistit různé metody léčby. K nejznámějším patří aplikace botulotoxinu, provádí se ale také chirurgická léčba spočívající v zablokování nervu zodpovědného za přenos vzruchů způsobujících pocení (hrudní sympatektomie), chirurgické odstranění potních žláz a k moderním vysoce efektivním metodám patří odstranění potních žláz pomocí laseru.

Aktualizováno: 27.3.2013