Jizva je útvar, projev na kůži, který vznikl v místě poškození její povrchové vrstvy. Poškození bývá způsobené úrazem, popálením či operací, nebo také některými nemocemi jako jsou např. akné či neštovice. V místě poškození kůže regeneruje, dochází k zacelení rány, obnově povrchové vrstvy, často však v místě zůstávají patrné známky poškození – různě velké čáry, dolíčky a nepravidelnosti pod úrovní kůže (hypotrofické) nebo vystouplé (hypertrofické) a zbytnělé (keloidní) jizvy.

jizva bricho stehy Jizvy jsou často velkým kosmetickým problémem, zejména jsou-li na viditelných místech těla. Naštěstí dnes existují různé metody, které pomáhají zjizvenou kůži vyhladit, změkčit a esteticky vylepšit tak, aby nebyla tak patrná. Žádnou jizvu však není možné úplně odstranit, pouze ji lze zjemnit a zmírnit její výraznost.Každé vyhlazování jizev však spočívá v nahrazení neestetických jizev jizvami menšími a esteticky přijatelnějšími, méně patrnými. Proto je důležité zahájit terapii včas – ideálně do jednoho roku od jejich vzniku. Důležitá je vždy konzultace s lékařem, nejlépe plastickým chirurgem či korektivním dermatologem.

Ke korekci jizev se používají různé metody - terapie biostimulačním laserem, lokální aplikace látek, které podporují tvorbu kolagenu, ale i chirurgické metody spočívající ve vyříznutí nebo obroušení jizvy, případně aplikace implantátů. Jizvy se dnes úspěšně odstraňují také různými typy laserových přístrojů, po terapii se jizvy zatáhnou, zmenší, výrazně zploští, zesvětlají a změknou a budou esteticky přijatelné.

Aktualizováno: 27.3.2013