Křečové žíly (varixy)

Jedná se o žilní onemocnění, které se projevuje vznikem vystouplých, uzlovitě rozšířených povrchových žil, a někdy i tmavými, na omak citlivými, zduřeninami na kůži. Vznikají zejména na dolních končetinách - nejčastěji na lýtku, v podkolenní jamce, na vnitřní straně stehna. Hlavní příčinou jsou genetické vlivy, vznik křečových žil ovlivňuje dlouhé stání, sedavé zaměstnání, obezita, ortopedická vada, těhotenství, nedostatek pohybu. Častěji postihuje ženy než muže.

varixy II Křečové žíly (varixy) vznikají v důsledku dlouhodobého přetěžování žíly nadměrným množstvím krve, kdy žilní stěna ochabuje, žíla se rozšiřuje, může dojít k poškození jejích chlopní a zhoršenému odtoku krve z žíly. Onemocnění provází také vznik metličkových žil, otok dolních končetin, bolest, mravenčení a únava nohou. Varixy nejsou jen estetickým problémem, mohou se stát příčinou vzniku různých onemocnění jako je povrchový zánět žil, chronická žilní nedostatečnost, bércový vřed, trombóza apod.

Křečové žíly se léčí několika způsoby – v raném stádiu konzervativně, pomocí speciálních elastických punčoch nebo léků, které zvyšují napětí žilní stěny a zlepšují oběh krve. Většinou se však používají chirurgická léčba, miniinvazivní operace, injekční sklerotizace, radiofrekvenční metoda či různé laserové operace.

Aktualizováno: 27.3.2013