Kruhy pod očima

Tmavé stíny v očních partiích vznikají z různých příčin. Nejčastěji je způsobují jemné pleteně žilek pod očima. Kůže je v této oblasti velmi tenká, navíc těsně přiléhá na kost, takže překrvená oblast tenkou kůží prosvítá a pod očima vznikají tmavé stíny. Kruhy pod očima mohou souviset také s tmavší pigmentací kůže v oblasti kolem očí, což vytváří dojem neustálých kruhů pod očima nebo s otoky a vystouplými tukovými váčky dolních víček, které vytvářejí pod očima tmavý stín. Kruhy jsou většinou dané vrozenými dispozicemi, často souvisejí s nedostatkem spánku, vyčerpáním, objevují se po nemoci, vlivem špatné životosprávy, ale svůj podíl má i nedostatečná péče o pleť.

kruhy pod ocima muz oblicej oci Ke vzniku kruhů pod očima přispívá i nedostatek tekutin, kdy dehydratovaná pleť kolem očí ztrácí pružnost a vznikají vrásky. Oblast pak působí tmavším dojmem a pod očima více vynikají tmavá místa. S tímto problémem se také běžně setkávají i lidé postižení atopickým ekzémem či jinými kožními problémy, neboť jejich kůže je slabší, velmi vysušená a v některých partiích vrásčitá.

Základním krokem v nalezení účinné metody pro odstranění kruhů pod očima je individuální konzultace s lékařem, který stanoví příčinu tmavých stínů pod očima a navrhne možnosti řešení. V některých případech pomáhá intenzivní hydratace (vnitřní i vnější), správná kosmetická péče, účinné jsou i různé přístrojové omlazovací a regenerační metody či zesvětlení tmavší pigmentace v okolí očí laserem. Kruhy pod očima lze zmírnit také aplikací kyseliny hyaluronové či různými injekčními výplňovými materiály, problém odstraní také operace dolních víček nebo tzv. transconjuktivální blefaroplastika dolních víček spojená s lipofillingem (aplikací vlastního tuku) a laserovou rejuvenací dolních víček.

Aktualizováno: 27.3.2013