Opar a pásový opar - příznaky a léčba

Opar je infekční onemocnění vyvolané virem Herpes simplex. Opar se projevuje svědivými a bolestivými puchýřky. Řada lidí si po jednom oparu vytvoří dostatečnou imunitu. Většina však na opary trpí opakovaně.

Herpes viry

Důvodem oparu jsou tzv. herpes viry. Herpes simplex virus (HSV) se dělí na dva typy. První z nich je HSV 1 a způsobuje opary na rtech, tvářích, u nosu. Druhý typ oparu HSV 2 je zodpovědný za nemoc zvanou genitální opar. Někdy se může stát, že HSV 1 (opar na rtu) se infekcí přenese a vyvolá HSV 2 (opar na genitálu). Mezi další herpes viry se řadí i Varicella-zoster (také jako herpes zoster) virus. Ten způsobuje pásový opar.

Opar a pásový opar - příznaky a léčba
Herpes viry dělíme na dva typy. První typ HSV 1 způsobuje opary na rtech, u nosu. Druhý typ oparu HSV 2 je příčinou vzniku genitálního oparu.

Jak poznat opar

Opar se objevuje u jedinců s oslabenou imunitou. Vzniká při vysokém stresu, při velké fyzické zátěži, při nadměrném opalování, při vysokých teplotách, v období menstruace, při rýmě a jiném onemocnění.

Příznaky oparu

 • svědění kůže
 • pálení kůže
 • zvýšená tělesná teplota
 • zvětšené uzliny
 • puchýře
 • únava
 • strupy
 • bolest hlavy
 • pocit na zvracení

Opar - inkubační doba

Inkubační doba oparu je 2-6 dní.

Stádia oparu:

Opar má 5 postupných stádií, jak se na těle objevuje.

1.den - brnění, pnutí, svědění
2.-3. den - vřídek, hlouček vřídků plné hnisu
4. den - vřídky praskají, bolestivá fáze
5.-8. den - tvorba strupu, svědění, pálení
8.-12. den - postupné ztrácení, může zůstávat jizva

Opar a pásový opar - příznaky a léčba
Jak poznat opar? Foto oparu na rtu ukazuje stádium puchýřků plného hnisu. Tato fáze oparu je nejinfekčnější. 

Kdy je opar infekční

Opar se přenáší přímým i nepřímým kontaktem: líbání, pohlavní styk, nepřímé používání ručníků, příboru, pití z jedné skleničky. Kdy je opar infekční? Herpes viry jsou infekční v době objevení vřídku, až do vytvoření strupů. Infekce oparu klesá ve chvíli, kdy dojde k jeho vysušení a zahojení.

Pásový opar

Velmi bolestivým typem oparu je pásový opar (herpes zoster). Způsobuje ho vir varicella. Jedná se vlastně o takové “druhé kolo” planých neštovic. Nejčastěji se pasový opar vyskytuje na hrudníku, bedrech a obličeji. Projevuje se tvorbou puchýřků, které se shlukují a tvoří ohraničené pruhy. Nejčastějším podnětem pro onemocnění pásovým oparem je oslabená imunita, velký šok, stres, úraz nebo porucha přijímání potravy.

Pásový opar - příznaky

 • zarudlá, bolestivá, napnutá kůže
 • puchýřky
 • bolest svalů, únava
 • teplota, malátnost
 • zvětšené uzliny

Pásový opar - přenos 

Inkubační doba pásového oparu je 7-14 dní. Pásový opar většinou není nakažlivý. Výjimku tvoří lidé, kteří neprodělali plané neštovice a jsou v kontaktu s nemocným. Druhou výjimkou jsou těhotné ženy. Pásový opar je pro ně nakažlivý 2 dny před prvními příznaky a 5 dní po zaschnutí puchýřků. Pásový opar se přenáší kontaktem s tekutinou, která vytéká z puchýřku.

Pásový opar - léčba

Léčba pásového oparu by měla být zahájená okamžitě při projevu prvních příznaků. Léčba pásového oparu trvá 7 dní. Lékař nasadí virostatika v tabletách nebo infuzích (Zovirax, Provirsan, Valtrex, Herpesin, atd.). Při léčbě u starších osob jsou vhodná i antibiotika, aby se předešlo sekundární bakteriální infekci. Dále se doporučuje vyšší příjem vitamínu B, tekutý pudr na puchýřky, suché teplo, odpočinek.

Opar a pásový opar - příznaky a léčba
Pásový opar - foto infikovaného místa. Pásový opar způsobuje virus herpes zoster. 

Opar na rtu

Za opar na rtu "vděčíme" herpes simplex viru HSV-1.

Opar na rtu - přenos

Opar na rtu se přenáší přímým kontaktem (líbaní, doteky) a nepřímo přes ručníky, skleničky atd. Opar je infekční od prvního příznaku po zaschnutí strupů.

Opar na rtu - léčba

Co na opary na rtu skutečně platí? Ihned při prvním příznaku (svědění kůže, pálení) potřete místo speciální mastí na opary (Zovirax, Aciclovir, Vectavir, Viru-Merz, Erazaban, Herpesin). Důležitý je zvýšený přísun vitamínu B.

Opar na rtu - inkubační doba

Léčba oparu trvá 7-12 dní.

Genitální opar

Genitální herpes je virové onemocnění kůže a sliznic, které způsobuje virus Herpes simplex typu 2 (HSV-2). Genitální opar se šíří pohlavním stykem. V místě nákazy vznikají puchýře, které se rozšíří ze sliznice i na okolní kůži.

Genitální opar - přenos

Opar na genitáliích se objeví 4-7 dní po kontaktu s infikoanou osobou. Nejprve se místo svědění, následně bolí, vytvoří se červené skvrny a puchýře. Genitální opar je doprovázený zvětšenými uzlinami v tříslech.

Puchýřková ložiska se mohou objevovat kolem i v konečníku. Kromě puchýřků při nákaze nejsou neobvyklé horečky, obtíže při močení, slabost, problém s chůzí.

Genitální opar - léčba

Spolehlivým lékem na genitální opar je acyklovir. Ten omezí šíření viru. Ale je třeba vědět, že genitální opar nelze vyléčit zcela. Nemoc může přejít do skrytého stádia a znovu se objevit při oslabení imunitního systému. Důležité je na postižená místa používat tekutý pudr a často měnit spodní prádlo.

Opar v nose a další místa

Dalšími místy, kde řádí virus Herpes simlex typu 1 je opar v nose, opar na nose a opar v oku. K nosu si je většinou přeneseme sami, dotýkáme se oparů na rtech a následně smrkáme, případně se drbeme pod nosem atd. Léčba oparů na nose i v uvnitř je stejná jako na rtech - mastičky na opary. 

To samé platí u infekce oka. Opar v oku je velmi bolestivý a léčí se antibiotiky a přísunem vitamínu B.

Opar a pásový opar - příznaky a léčba
Opar v nose - foto po zaschnutí oparu, poslední stádium hojení. 

Opar v těhotenství

Opar na rtu v těhotenství není pro plod nebezpečný. Žena produkuje pro miminko protilátky, které jej ochrání. Ale buďte opatrné při léčbě oparů v těhotenství. Mastičky na opary a náplasti na opary obsahují antivirotické látky, které se v těhotenství nedoporučují. O léčbě oparů se poraďte se svým gynekologem.

Větším rizikem bývá pásový opar v těhotenství:

 • Při nákaze v prvním trimestru může ve výjimečných případech dojít ke vzniku vývojové vady mozku a očí miminka.
 • Pásový opar 20.-5. den před porodem způsobí maximálně to, že miminko po porodu prodělá plané neštovice.
 • Infekce matky 5.-2. den před porodem bývá velkou hrozbou. Novorozenec nemá protilátky a onemocnění u něj může mít vážný průběh.

Problémem je genitální herpes v prvním trimestru těhotenství, kdy hrozí větší riziko potratu. Pokud se genitální opar objeví před porodem, lékař zpravidla volí císařský řez. Ten je pro miminko bezpečnější.

Jak se zbavit oparu?

Co na opar skutečně zabírá? Léčba oparu trvá minimálně týden. Proto je dobré klasické léky na opary podpořit dalšími vitamíny a homeopatiky. Co pomáhá na opary, zjistí každý nejlépe sám. Přesto přinášíme několik typů, jak se opar léčí.

Léky na opary

Léky na opary jsou pouze na lékařský předpis.

 • antibiotika
 • virostatika

Mast na opary

Jak léčit opar mastičkami? Pravidelné mazání už při prvním příznaku (brnění, svědění, pálení). Masti na opary obsahují antivirotické látky. Zakoupíte je v lékárně. Počítejte s vyšší cenou od 100 Kč. 

Náplast na opary

Způsob, jak se rychle zbavit oparu, náplasti esteticky zakryjí opar a obsahují hojivé antivirotické látky. Opar není vidět, lépe se hojí a nehrozí přenesení infekce na jinou část těla. Prodávají se v elegantní balení, které nepřekáží. Cena začíná na 120 Kč a výš.

Homeopatika na opary

Jak na opary homeopatickou cestou? Homeopatik na opary je celá řada. Každé z nich řeší jednotlivé příznaky:

 • Rhus toxicodendron 9 nebo 15 C při prvních příznacích,
 • Rhus toxicodendron
 • Mezereum 9 C (urychluje hojení)
 • Antimonium tartaricum 9 C (na jizvičky)

Jak léčit opary aneb Rady našich babiček...

 • přikládání plátku česneku: česnek na opary je prý nejlepší antibiotikum
 • chlazení ledem, přikládání zmrzlého ovoce
 • přikládání rozmačkaného listu meduňky, potírání Aloe vera
 • potírání rozmarýnovým olejem
 • potírání zubní pastou, slivovicí, Alpou, octem nebo jodem
 • potírání místa ušním mazem (jen pro odvážné)

Aktualizováno: 23.4.2018