Strie jsou různě dlouhé a několik milimetrů široké jizvičky na kůži. Nejsou projevem zdravotních komplikací. Bělavé strie bývají spíše kosmetickou vadou. Příčinou strií je prudké zvýšení váhy, a tím zvětšení tělesného objemu, při kterém dochází k mechanickému tlaku na kůži. Ta se napíná, narušují se kolagenová vlákna a na kůži zůstávají jizvičky - strie.

Co jsou strie

Striím se často říká pajizévky. Strie měří několik centimetrů. Při prvním objevení jsou vypouklé a během let se kůže v místě strií svraští a propadne. Zpočátku mají červenou nebo fialovou barvu. Časem blednou a stávají se z nich bělavé proužky. Strie jsou nebolestivé a bojují s nimi ženy i muži.

jak se zbavit strií na břiše
Ženy nejčastěji řeší strie po porodu. Podívejte se na fotky před a po laserovém ošetření. (soukromý archiv lékaře)

Strie jsou projevem nadměrného napínání kůže při změně tělesného objemu. Na kůži je vyvíjen velký mechanický tlak. Kolagenové svazky a elastická vlákna se rozrušují a po takové námaze zůstávají na kůži nevzhledné jizvičky. Nejčastěji se strie objevují na břiše, hýždích, stehnech, bocích, prsou a horní části paží.

Důvody vzniku strií:

 • rychlý růst v dospívání
 • těhotenství
 • náhlý nárůst hmotnosti
 • extrémní posilování a zvyšování objemu svalů

Strie na prsou

Strie na prsou se objevují nejen u žen, ale i u mužů. Vliv na vznik strií na prsou má nárůst váhy, nabývání objemu svalů na prsou (hlavně u můžu), těhotenství, a s tím spojené hormonální změny a zvětšování poprsí.

Při denní péči o tělo, nezapomínejte na krémování a olejování prsou. Jemně je masírujte kvalitními oleji, mastmi a krémy s kolagenem. Skvělý je i jemný peeling, který pokožku prokrvuje a obnovuje její elasticitu.

jak se zbavit strií
Strie na prsou. Co na strie? Fotky před a po laserovém ošetření strií. (soukromí archiv kliniky)

Strie na zadku

Příčinou vzniku strií na zadku je rychlé nabrání tělesné hmoty. Na strie na zadku trpí hlavně ženy s postavou do tvaru “hrušky”, protože přibírají právě v oblasti boků a zadečku. Druhou rizikovou aktivitou je rychlý nárůst svalů posilováním.

Prevence strií na zadku je stejná, jako u strií na prsou, případně strií na stehnech. Kromě krémů je skvělou prevencí masáž a případná perličková koupel, která kůži prokrvuje.

Strie na stehnech

Strie na stehnech se objevují při vysokém nárůstu hmotnosti (nadváha, těhotenství, posilování).

Co na strie na stehnech pomáhá? Prevence. Kromě tlakových masáží, peelingu, masírování sprchou, perličkové koupeli je skvělou volbou i sauna či lymfatická masáž, která zajistí lepší oběh a prokrví končetiny.

co na strie na stehnech
Jak se zbavit strií na stehnech? Fotky před a po (soukromý archiv kliniky)

Co na strie? Důležitá je prevence

Jak se zbavit strií? Jejich léčba není jednoduchá, lze jim však předcházet – aplikací vhodných kosmetických přípravků - krémů, gelů, mlék, olejů, které účinně podporují elasticitu kůže.

Jak na strie:

 • denně používejte hydratační krémy a olejíčky
 • problémové partie masírujte ve sprše
 • používejte peelingy a další přípravky pro zlepšení kvality pokožky
 • vybírejte kvalitní přípravky (Bi-Oil na strie, Eucerin - obnovuje elasticitu kůže, Panthenol - vitaminové a hojivé masti)

Jak se zbavit strií?

Pro zlepšení stavu kůže a zjemnění strií se používají různé metody estetické medicíny. Jak se zbavit strií pomocí plastické a estetické chirurgie?

Jak na strie:

Lasery bývají účinnou volbou, jak se zbavit strií s okamžitým efektem. A stále častěji se používají společně s plastickou a estetickou chirurgií. Kombinace, co na strie zabírá s největším možným účinkem.

jak se zbavit strií
Co na strie? Fotky před a po ošetření strií laserem (soukromý archiv kliniky)

Strie v těhotenství

Co na strie v těhotenství? Až 90 procent žen se potýká se striemi v těhotenství. Nejčastěji se objevují strie na prsou a na bříšku. Záleží, jak rychle jednotlivé partie nabývají na tělesném objemu. Kdy se strie v těhotenství objevují? Kritický je hlavně 6. měsíc. Dochází k největším hormonálním a váhovým změnám.

Co na strie v těhotenství

 • před těhotenstvím se připravte posilováním problémových partií
 • pravidelně promazávejte problémové partie: břicho, stehna, prsa, boky
 • konzumujte před i v těhotenství stravu bohatou na kolagen
 • užívejte vhodné potravinové doplňky na kvalitnější pleť (vitamín E, vitamín D)
 • minimalizujte stres, který narušuje běžnou hladinu hormonů v těle

Strie po porodu

Co na strie po porodu? Netrapte se, věřte, že striemi po porodu trpí až 90 % žen. A pokud jste péči v těhotenství věnovala maximum, tak nezoufejte. Existuje řešení.

Jak se zbavit strií po porodu

Strie po porodu už žádné krémy, masti a oleje nezachrání. Ano, časem zesvětlají, ale nezmizí. Jak se zbavit strií po porodu? Účinnou metodou, co na strie platí a jak se jich zbavit po porodu, jsou již zmiňované laserové terapie, abdominoplastika a další zákroky estetické a plastické chirurgie.

Aktualizováno: 5.6.2018