Strie

Pajizévky, jak se jim také říká, jsou různě dlouhé a několik milimetrů široké, zpočátku červené nebo fialové, později bělavé proužky – jizvičky - na kůži. Bývají lehce vpadlé, kůže je v místě strií ztenčená a při napnutí se leskne. Nejsou projevem žádných zdravotních komplikací či onemocnění, jsou pouze kosmetickou vadou. Vznikají při změně (zvětšení) tělesného objemu, kdy dochází k velkému mechanickému tahu, kůže se nadměrně napíná a dochází k rozrušení svazků kolagenových a elastinových vláken. K nejvíce postiženým místům patří břicho, hýždě, prsy, stehna, boky, horní část paží.

Strie vznikají v těhotenství, ale také při rychlém vzrůstu v době dospívání nebo při náhlém nárůstu hmotnosti, při extrémním posilování apod., kůže se zvětšeným tělesných partiím do jisté míry přizpůsobí, ale pokud jsou změny velmi rychlé, kůže se výrazně napíná a praská. Strie jsou nebolestivé a postihují ženy i muže. Jejich léčba není jednoduchá, lze jim však předcházet – aplikací vhodných kosmetických přípravků - krémů, gelů, mlék, olejů..., které účinně podporují elasticitu kůže.

Pro zlepšení stavu kůže a zjemnění strií se používají různé metody estetické medicíny – biostimulační laser, mezoterapie, někdy i dermabraze nebo plasticko-chirurgický výkon, kdy dojde k odstranění nadbytečné kožní řasy i s pajizévkami (abdominoplastika, modelace prsou). Vzhled strií výrazně zlepšuje také laserová terapie, k ošetření se používají různé typy laserů, které vzhled strií výrazně zlepšují, urychlují jejich vyblednutí a částečně je také vyhlazují.

Aktualizováno: 27.3.2013

Související zákroky