Tetování

Je kresba na kůži, jedna z forem zkrášlování těla a způsob vyjádření vlastní individuality. Tetování se provádí ve specializovaných salonech pomocí tetovací jehly, kterou se částečky inkoustu nebo jiného barviva nanášejí hluboko do kůže a podkoží. Takové tetování je stálé a nejde nijak smýt ani jednoduše odstranit.

Tetování (tzv. mikropigmentová implantace) se dnes provádí tetovacím strojkem, který kmitáním vpravuje inkoust do kůže pomocí skupiny jehel. Nezbytné je proto dodržování přísných hygienických podmínek, tetovaná partie se dezinfikuje, tatér používá rukavice na jedno použití a jednorázové nebo sterilní pomůcky a nástroje. Pro tetování se dnes používá široká škála barev a pigmentů. Tetovat lze na kůži kdekoli na těle, nejčastěji se tetuje na ramena, ruce nebo záda, a bedra a v okolí pupíku.

Úskalím každého tetování je právě jeho trvanlivost, neboť přetrvává i řadu let a může se stát, že tetovanému začne překážet, vadí mu v zaměstnání či v osobním životě, nebo se mu s přibývajícím věkem přestane líbit. Důležité je tedy ještě před tetováním pečlivě zvážit velikost, typ tetování i místo aplikace. Odstranění tetování není jednoduché, používá se výbrus (dermabrase), kdy se pomocí přístroje zbrousí povrch kůže nebo vyříznutí kůže (excise), obě metody většinou způsobují nevzhledné jizvy. Mnohem šetrnější metodou je odstranění tetování laserem. Výhodou je větší přesnost a rovnoměrnost zákroku, možnost odstranit i poměrně hluboké tetování v různých barvách, a to bez vzniku jizev. Vždy je však třeba počítat s několika zákroky.

Aktualizováno: 27.3.2013