Jedná se o fyziologické změny v hlubší vrstvách kůže, provázené ztrátou pružnosti, ochabováním kůže a vznikem jemných i hlubších linek a rýh. Většina žen je považuje za známku stárnutí a vadu na kráse. Vznik vrásek ovlivňuje nejen přibývající věk, ale také genetická dispozice, zdravotní stav, životní styl - kouření, nedostatek spánku, nedostatečný pitný režim a také nevhodná péče o pleť. Na stárnutí pleti se podílí také vlivy vnějšího prostředí, zejména nadměrné opalování. Vrásky nejčastěji vznikají na pokožce obličeje – nejvíce na čele a v okolí očí a úst.

vrasky tvar zena oblicej Vrásky se tvoří zcela přirozeně a na kůži vznikají postupně, mimické vrásky vznikají v důsledku častého a intenzivního stahu mimických svalů v obličeji – při smíchu, mračení, mžourání a při všech mimických projevech a reakcích na prožívané události. Statické vrásky vznikají naopak jako projev stárnutí v důsledku postupného ochabování kůže, ztráty elasticity, nedostatečné hydratace a snížené produkce mazu atd. Nejprve vznikají drobné vrásečky, které lze vyhladit lehkou masáží krémem, postupem času vrásek přibývá a prohlubují se.

Základem prevence vzniku i přibývání vrásek je každodenní kosmetická péče o obličej, dekolt, krk a ruce, kterou je vhodné doplnit pravidelnou péči v profesionálním kosmetickém salonu. Zjemnit nebo odstranit vrásky lze pak pomocí různých metod estetické medicíny - aplikace botulotoxinu a injekčních výplňových materiálů, chemický peeling, dermabrase, radiofrekvenční ošetření, mezoterapie, biostimulační lasery, chirurgické lasery a plastické operace.

Aktualizováno: 27.3.2013