Vypadávání vlasů

Řídnutí a ztráta vlasů je pro každého z nás velmi nepříjemným problémem, neboť vlasy významně ovlivňují vzhled a krásu člověka. Vypadávání se může projevit rovnoměrně na celé ploše hlavy nebo jen v určitých místech, kdy ve vlasech vznikají lysé ostrůvky. Příčiny bývají různé, záleží na typu postižení. Nejčastější příčinou je dědičnost, mužské hormony, ale i onemocnění, hormonální změny, stres, některé druhy léků, u žen se vypadávání může objevit po porodu, ale bývá také způsobené stárnutím a hormonálními změnami v menopauze.

Nejčastější formou vypadávání je androgenetická alopecie, která se projevuje zvětšujícími se kouty a vysokým čelem, v horším případě rozsáhlou lysinou na vrcholku hlavy. Příčinou je dědičnost a přítomnost mužských hormonů (androgenů), zejména testosteronu, které ovlivňují aktivitu vlasového váčku. Jiná forma vypadávání (alopecie areata) se projevuje vznikem jedné nebo několika ostře ohraničených lysin. Průběh může být i těžší se ztrátou obočí, řas a ochlupení na těle. Jedná se o autoimunní onemocnění, léčba zde bývá dlouhodobá, ale i při rozsáhlejším postižení mohou vlasy opět narůst. Celoplošné krátkodobé padání vlasů postihuje čas od času každého člověka, příčinou jsou hormonální změny, sezonní vlivy (podzim, jaro), stresy, akutní i chronické choroby, operace a celá řada dalších vlivů.

Pro úspěšnou léčbu nadměrného vypadávání vlasů je důležitá správná diagnóza a vyloučení všech faktorů, které mohou stav zhoršovat. Vypadávání v některých případech samo ustane, někdy postačí různé roztoky a speciální pečující přípravky, vhodná kosmetika a vitaminy. Dobrý efekt mívá léčba, která ovlivňuje metabolismus testosteronu, u žen mnohdy pomáhá místní terapie v kombinaci s vhodnou antikoncepcí nebo hormonální substitucí, která dokáže regulovat hladinu hormonů. Ztrátu vlasů lze také účinně vyřešit transplantací vlasů, kdy jsou vlastní vlasy z týla přeneseny na problematická místa.

Aktualizováno: 27.3.2013