Nový nos, nový život

Autor:

Špíčky můžeme utajit pod oděvem, šikovná podprsenka vykouzlí pěkné poprsí, dobré nalíčení zvýrazní oči a pod kvalitním make-upem se taky ledacos schová. Ale nos?

Někdo se svým výrazným nosem přímo pyšní – ostatně velký nos velkého ducha značí, jak praví klasik Edmond Rostand ústy svého hrdiny Cyrana z Bergeracu. Pro jiného je to prokletí a spíš se ztotožňuje s výrokem francouzského lékaře Thomase Levarechera z 18. století: „Hezký nos stojí za celé království.“

Nos je dominantou našeho obličeje a ne nadarmo se u nás říká, že „podle nosa poznáš kosa.“ Prozrazuje hodně o naší povaze i podle čínského učení siang-mien. Něco pravdy na tom asi bude, ale za bernou minci to raději nepovažujme. Zejména v dnešní době, kdy pěkný nosík často vypovídá víc než o charakteru svého nositele o dovednosti plastického chirurga. Z velkého, hrbolatého či bambulovitého útvaru „vysochá“ šikovný chirurg nos, který změní nejen vzhled svého nositele, ale i některé jeho povahové rysy. Z bojácného tvora trpícího komplexem méněcennosti se stane spokojené, sebevědomé stvoření.

mestak3-z

"Srovnám oblouk a vybočenou přepážku," říká docent Jan Měšťák

To potvrzuje i jeden z našich nejzkušenějších specialistů na nosy, docent Jan Měšťák z pražské kliniky Esthé: „Dobře provedená rinoplastika přináší pacientům tolik radosti a osobního štěstí jako téměř žádná jiná kosmetická vada řešená estetickou chirurgií.“ Přestože nosy operuje už léta a na kontě jich má za více než třicet let praxe stovky, práce ho pořád baví a stále se na nové klienty a klientky těší, což platí i o dnešku, kdy vymodeluje nový nos paní Věře. Pan docent má štěstí – práce je pro něho koníčkem.

Bude zdravý a navíc hezký

mestak4-z

Operace proběhne v celkové anestézii a potrvá asi půl hodiny

Věře (40) nosil její nos smůlu. Poprvé si ho zlomila v sedmi letech, pak znovu před čtyřmi roky. Nosní přepážka se posunula a Věře se hůř dýchá. „Nos je třeba reponovat okamžitě po úraze, je chyba, že paní Věra nikam nešla,“ komentuje situaci docent Měšťák. Jenže nic není ztraceno, nos bude po zákroku nejen plně funkční, ale i jemnější a hezčí. „Srovnám oblouk a vybočenou přepážku, uberu asi pět milimetrů. Kořen je nízký, toho se ani nedotknu,“ vysvětluje chirurg a paní Věru za nos uličnicky zatahá. „To je pro štěstí, dělám to před rinoplastikou všem svým klientům,“ dodává s úsměvem.

Věra už se na nový nos těší a zákroku se nebojí, na konzultaci dostala podrobné informace o jeho průběhu a následné pooperační péči. „Nejvíc mě blaží, že operace nebolí,“ říká, když jí sestřička píchá náladovku. Ještě chvilku pobude na pokoji a pak hurá na sál. Operace proběhne v celkové anestézii a potrvá asi půl hodiny, takže až se Věra probudí, bude mít už nový nos. Jeden dva dny si poleží na klinice a pár dnů se nosem nenadechne, protože v obou dírkách budou vězet tampony.

S akné na rinoplastiku nechoďte!

mestak5-z

Křídlové chrupavky je třeba uvolnit dozadu a část jich odstranit

V celé kráse uvidí Věra svůj nos až za dva týdny, po tu dobu bude nosík schovaný v sádrovém „pouzdru“, které si pak bude přikládat na noc ještě další tři týdny. Za týden po sejmutí sádry si začne nos podle instrukcí lékaře jednou až dvakrát denně po dobu tří měsíců masírovat, možná bude mít i menší otoky, ty se ale postupně vstřebají. Na tři měsíce musí také zapomenout na ráchání ve vaně, v bazénu nebo v moři. A defi nitivně si její nosík „sedne“ asi za půl roku.

mestak6-z

Řezy jsou vedeny uvnitř nosu a nezanechají viditelné jizvy

„Podmínkou operace je dobrý celkový stav pacienta. Nedoporučuji operovat ženy během menstruace, kdy rány víc krvácejí, ale není to podmínka,“ říká docent Měšťák, zatímco anesteziolog Věru uspává. „Nikdy neoperuji pacienty s rýmou, se zánětem nosní sliznice, vedlejších nosních dutin, dýchacích nebo slzných cest. Operaci vylučuje i akutní výsev akné v obličeji, zejména v okolí nosu nebo přímo na nose. Nosní krajina je totiž bohatě zásobena krevními a mízními cévami a infekce se pak může snadno rozšířit i na pleny mozkové.“

Důležitá je správná  volba chirurga

Korektivní rinoplastika patří v estetické chirurgii k nejobtížnějším výkonům. Nos je totiž uložen v centrální části obličeje a jakýkoliv nepřiměřený nebo technicky nedobře provedený operační zákrok může vést k závažným pooperačním komplikacím.

Proto je třeba velmi pečlivě volit plastického chirurga, který může na základě zkušeností a velkého počtu prezentovaných pooperačních výsledků doložit kvalitu vlastní práce. Operaci lze uskutečnit až v době, kdy je ukončen vývoj nosu, což bývá 18 let u dívek a 21 let u chlapců. Výjimkou jsou operace řešící závažné vrozené vady nosu nebo těžké úrazy. Jinak není zákrok věkově omezen a pokud to zdravotní stav umožňuje, lze operovat i osoby, které překročily sedmdesátku.

Cena operace: pohybuje se okolo 30 000 Kč

mestak7-z

Na hrotu nosu má paní Věra poněkud silnější kůži, ale úprava není nutná, kůže si sedne

Před operací

Nejméně dva týdny před operací je třeba vysadit všechny léky podporující sníženou srážlivost krve (Acylpyrin, Anopyrin, některá antirevmatika atd.) Pokud pacient prodělal virové onemocnění nebo onemocnění léčené antibiotiky, k operaci by nemělo dojít dříve než za 3 až 4 týdny.

mestak8

Před zákrokem je třeba vystříhat z nosu chloupky a sliznici dezinfikovat

Na co dbát po sejmutí sádry

 • jíst spíš kašovitou stravu

 • omezit obličejovou mimiku i častou mluvu

 • jemně čistit nosní dírky štětičkou, stroupky v nose násilně neodstraňovat

 • spát v mírném polosedu na zádech

 • nepředklánět hlavu, omezit fyzickou zátěž po dobu 3 - 4 týdnů

 • při mytí vlasů dávat pozor, aby voda nenatekla do nosu

 • při rýmě nesmrkat, vytírat nos štětičkou nebo použít dětskou odsávačku

Komplikace

Méně závažnou komplikací jsou velké otoky kořene nebo ijiných částí nosu, které téměř vždy při dodržování pokynů lékaře zmizí. Zřídka může dojít ke zbytnění okostice v místě kořene nosu, které je také snadno odstranitelné. Relativně častou komplikací u korekcí hrotu nosu je pokles hrotu způsobený přílišnou redukcí křídlových a hrotových chrupavek. Při technicky nedobře provedené rinoplastice dochází k deformaci nosu. K nejtěžším deformacím patří případy, u kterých byla provedena nadměrná redukce tkání nosu. Jediná možná korekce je implantace chrupavky nebo umělé hmoty do hřbetu nosu k doplnění chybějící tkáně.

mestak9-z

Operace začíná podkožním a podslizničním napuštěním celého nosu znecitlivujícím roztokem

Kontraindikace

 • rýma, zánět nosní sliznice, vedlejších nosních dutin, dýchacích nebo slzných cest

 • zvýšená teplota

 • kardiovaskulární onemocnění, případně jiná systémová onemocnění

 • akutní výsev akné v obličeji, zejména v okolí nosu nebo přímo na nose.

 • Nosní krajina je totiž bohatě zásobena krevními a mízními cévami a infekce se pak může snadno rozšířit i na pleny mozkové

mestak10-z

Sestra musí nos trochu natáhnout, aby mohl chirurg vést přesně řezy na nosní přepážce a snáze se dostal ke křídlovým a hrotovým chrupavkám

Bez jizev i bez bolesti

Věra už spokojeně oddechuje, oči má ošetřené mastičkou a oční víčka zalepená náplastí, aby se do nich nedostala krev. Do průdušnice je zavedena rourka s manžetkou kvůli případnému krvácení a také tampon do dutiny ústní. Před zákrokem je ještě třeba vystříhat z nosu chloupky a sliznici vydezinfikovat.

„Operace začíná podkožním a podslizničním napuštěním celého nosu znecitlivujícím roztokem, který snižuje krvácení a současně také odděluje struktury nosu, čímž umožňuje jejich snadnější uvolnění,“ vysvětluje docent Měšťák.

Na nose teď chirurg založí malý steh a požádá sestřičku, aby za něj zatáhla. Přitom mi poskytuje srozumitelný výklad: „Sestra musí nos trochu natáhnout, abych mohl přesně vést řezy na kožní přepážce a snáze se dostal ke křídlovým a hrotovým chrupavkám. Tyto chrupavky podmiňují šířku a velikost nosního hrotu.“

mestak11-z

Nos po zákroku bude nejen plně funkční, ale také jemnější a hezčí

Řezy jsou vedeny uvnitř nosu a nezanechají viditelné jizvy. Tupými nůžkami nyní uvolňuje kůži od kostry nosu. „Křídlové chrupavky je třeba uvolnit dozadu a část jich odstranit,“ přibližuje mi průběh úkonu. Potom, podle velikosti nosu, je nutné snížit chrupavčitou přepážku o několik milimetrů a odseknout hřbet nosu až k jeho kořenu“. Používá k tomu malé kladívko a dlátko, připomíná teď sochaře. A také jemného mechanika. Této profesi se Jan Měšťák v mládí vyučil a své poznatky zhodnocuje i jako plastický chirurg. Snesení hřbetu dlátem musí být vždy naprosto přesné a jakákoliv chyba operatéra se může projevit nepěkným vzhledem nosu, dokonce až jeho deformací.

Z brambory pralinku nechtějte

mestak12-z

Docent Měšťák dokončuje operaci přiložením modelačních náplastí...

mestak13-z

...a celou kostru zpevní tvarovanou sádrovou dlahou, která zůstane na nose po dobu dvou týdnů

„Odstranit se musí, po zúžení celé kostry nosu, také část měkké tkáně hrotu, protože kdyby se neodstranila, došlo by k jejímu zbytnění a nos by vypadal zbytečně mohutně,“ vysvětluje dále chirurg. To už se operace chýlí ke konci a lékař očima a hlavně pohmatem zjišťuje, co ještě zbývá doladit. „Přepážku je nezbytné o jeden milimetr snížit, místo původních pěti to tedy celkově bude o šest milimetrů,“ konstatuje. Na hrotu nosu má Věra sice trochu silnější kůži, ale úpravu nepovažuje docent Měšťák za nutnou, kůže si sedne. Nos je teď úplně rovný a na řadu přichází šití – materiál je vstřebatelný.

Docent Měšťák dokončuje operaci přiložením modelačních náplastí a celou kostru zpevní tvarovanou sádrovou dlahou, kterou zafixuje k obličeji náplastí. Sádru má uloženou ve speciálních formičkách, které si sám navrhl a které mu vyrobil na zakázku jeho bývalý mistr.

mestak-spoj1

před operací - po operaci

„Okolí musí zaznamenat pozitivní změnu ve vzhledu klientky, přemýšlet, proč tak dobře vypadá – není jinak nalíčená? Nebo že by byla na dovolené? Ale nikdo nesmí poznat, že má nový nos,“ zdůrazňuje pan docent. Závěrem neopomine upozornit, že ani sebedokonaleji provedená rinoplastika nemůže zaručit optimální pooperační výsledek v podobě malého a jemného nosu, pokud je ten původní mohutný, s širokou, asymetrickoukostrou a silnou, mastnou a pórovitou kůží.

Aktualizováno: 16.12.2009

Plastika nosu (Rhinoplastika) - Novinky

Otevřená operace nosu (rhinoplastika)

MUDr. Radan Vidura, Ph.D. - RVmedCentrum

Nos je výraznou dominantou obličeje, podtrhuje individualitu každého jedince a zároveň je také velmi důležitou součástí...

Související recenze a zkušenosti

Lopuch 3.2.2019
Spokojený/á

S více jak ročním odstupem od operace nosu musím zhodnotit práci pana doktora Hýži oběma palci nahoru. Výsledek je tak přirozený, že moje mamka má pocit, že s tímhle nosem jsem se narodila 🙂 Tvar se ustálil zhruba po půl... Více 

1 Like  
Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní