Tato nemoc postihuje každého 2.člověka!

Křečové žíly jsou převážně dány geneticky a pokud na ně v rodině trpíte, měli byste problém řešit co nejdříve. Operace laserem má mnoho výhod, je minimálně bolestivým zákrokem, kdy není zapotřebí celkové anestezie. Pooperační modřiny jsou podstatně menší oproti klasickému chirurgickému zákroku a rychle se vstřebají.

Křečové žíly jsou velmi rozšířenou civilizační nemocí. Postihují více než padesát procent populace, většinou pak ženy. Objevují se v případě, kdy žilní chlopně pracují nedostatečně, tím žíly ztrácejí elasticitu a pozvolna se natahují. To se projeví celkovou únavou, bolestí a otoky nohou. Pokud se první příznaky neléčí, poslední fází onemocnění křečových žil může být bércový vřed, nepříjemná a těžko zvládnutelná komplikace.

Jsou křečové žíly mým problémem?
Žilní nedostatečnost je povětšinou dědičná, s návštěvou lékaře by proto neměli otálet všichni, u nichž se v rodině toto onemocnění objevilo. Na začátku nejsou varixy téměř patrné, objevují se totiž jen velmi drobné popraskané žilky. Postupně se objevuje mravenčení, otoky a pocit „těžkých nohou“. Vyšetření, které vám specialista provede dokonale zmapuje žilní systém a odhalí tak nefunkční žíly.

Jaké je řešení?
Diagnostikované varixy mají 2 nejčastější způsoby řešení. Při chirurgickém zákroku, tzv. strippingu, se postižená žíla natáhne na drát a z těla v podstatě „vytrhne“. Tento zákrok vyžaduje celkovou anestezii, ovšem vzhledem k bolestivosti a nepříjemnosti zákroku jej mnoho pacientů odmítá. Oblíbenější a modernější metodou je hlavní žílu – velkou safénu, která sbírá krev z povrchového žilního systému spálit laserem. Žíla se v těle změní ve vazivo a zůstane neprůchodná. Vysoká teplota uzavře poškozenou cévu bez poškození okolní tkáně. Pooperační bolesti a modřiny jsou proto minimální. Pacienti také oceňují kratší dobu rekonvalescence.

esthesia2

Jak probíhá operace laserem?
Nezbytně nutné je předoperační ultrazvukové vyšetření, to ukáže, jestli má saféna porušené chlopně. Je-li tomu tak, je dobré přistoupit k operaci co nejdříve, aby se situace zbytečně nezhoršovala. Při operaci se laserové vlákno zavádí do postižené žíly z malého řezu v třísle, současně se v třísle přeruší všechny odstupující vedlejší žilky, které by mohly být příčinou recidivy. Operace trvá většinou 60 – 90 minut. Již na konci operace se končetina zabandážuje do elastického obinadla. Od 2. dne je pak nutné nosit elastickou punčochu, aby se netvořily velké modřiny a končetina po operaci neotekla. Bandáž se nosí 7 – 10 dnů, dle rozsahu operace. V každém případě již druhý den po zákroku můžete jít do práce. Po správně provedeném laserovém zákroku je riziko recidivy minimální.


MUDr. Tomáš Bureš z pražské kliniky Esthesia popisuje výhody laserové operace:

  • Je velkou výhodou především pro pacienty s onemocněními, u kterých by celková anestézie byla příliš riziková. Zákrok se totiž provádí v lokální anestezii.

  • Operace laserem je minimálně bolestivým zákrokem

  • Po operaci je velmi krátká doba rekonvalescence, pacient se rychle vrátí k běžným aktivitám

  • Pooperační modřiny jsou podstatně menší a navíc se brzy vstřebají.

  • Zůstane jen velmi malá jizva v třísle, eventuelně drobná jizva v místě podvázané žilní spojky.

 

ZÍSKEJTE ZDARMA

10 TIPŮ JAK PŘEDCHÁZET KŘEČOVÝM ŽILÁM PŘÍMO OD ODBORNÍKA – cévního chirurga - MUDr. Tomáše Bureše z kliniky Esthesia – pro každého, kdo napíše na adresu chirurgie@esthesia.cz

Každý druhý email navíc odměníme dárkovou poukázkou na ultrazvukové vyšetření křečových žil ZDARMA!

Stačí jen poslat jeden email na adresu chirurgie@esthesia.cz. V emailu uveďte text: prosím o zaslání tipů pro zdraví. Pokud máte k problematice křečových žil nějaké otázky, napište nám je, rádi Vám odpovíme.

esthesia1

Aktualizováno: 30.1.2012

Diskuze k tématu

Doktor ve Vašem okolí   

Zákroky, na které se chystají ostatní