Typy pigmentových skvrn

Autor:

Pigmentové skvrny mají několik typů. Podle toho se také určuje, jak pigmentové skvrny odstranit. V článku se také dozvíte, proč se pigmentové skvrny objevují u žen častěji než u mužů a jaká laserová léčba je pro jejich odstranění vhodná.

Pigmentové skvrny se rozdělují podle umístění v kůži, kde je můžeme lokalizovat podle toho, když to řeknu laicky, zda jsou povrchové nebo hlubší.

Povrchové pigmentové skvrny

Povrchové pigmentové skvrny jsou lokalizované do oblasti epidermis, a tam můžeme s úspěchem použít chemické peelingy, nebo lze použít CO2 laser, ablační frakční laser, kterým sloupneme epidermis, a tím odstraníme pigmentovou skvrnu.

U pigmentací uložených povrchově, v epidermis stačí jedno ošetření laserem. Postižená partie se sloupne a nemusíme zákrok opakovat. Následně však vždycky platí ochrana před sluníčkem, protože pigmenty se exponují při UV záření.

Hlubší pigmentové skvrny

Ovšem pigmenty, které jsou v hlubších vrstvách, většinou v dermis, tam už tak úspěšný nejsme ani chemickým peelingem, ablačním CO2 nebo jiným frakčním laserem. Většinou musíme použít laser alexandritový, s kterým pracujeme i na naší klinice.

Tento laser pigmentovou skvrnu v dermis rozstřelí, a pak cestou lymfatických a imunitních působků - makrofágů je odstraněn z místa a je lymfatickou cestou odváděn pryč z těla.

Bohužel, když jsou pigmentace uložené v hlubších vrstvách dermis, vždy musíme opakovat ošetření, jenom jedno ošetření nestačí.

Tvary pigmentových skvrn

Pigmentace můžou mít různé tvary. Objevují se i na různých částech těla. Nejčastějí, tak jak to známe v oblasti:

  • lícní krajiny
  • nad horním rtem
  • na čele to bývá často v oblasti jařmového oblouku
  • v dekoltu
  • na rukou
Fotolia 141079156 Subscription Monthly M
Pigmentové skvrny mají různé tvary. (ilustrační foto)

Určení správného odstranění pigmentových skvrn

To, které ošetření bude úspěšné, se snažíme zjistit při konzultaci. Někdy nás náš terapeutický záměr může překvapit a musíme zákrok opakovat, nebo musíme zvolit jinou formu ošetření.

A to buď lokálními krémy, které zabraňují v syntéze melaninu. Jsou to chemické látky obsažené v krémech, můžou být přírodní nebo chemicky vyrobené. Ty pak volíme dle zaměření pacienta, ten který lék nebo krém po ošetření laserem.

Proč se pigmentové skvrny objevují u žen

Pigmentové skvrny se objevují v dnešní době více. Kdysi se objevovaly ženám až po porodech, proto se jim taky říkalo chloasma uterinum. Nicméně v dnešní době jsou patrné i v mladším věku. Hodně to souvisí u dívek a žen s užíváním antikoncepce, která se začíná užívat už od 14-15 let. Tělo je pak citlivější na UV záření a pigmentace se exponují dřív.

Proč se pigmentové skvrny objevují u mužů

Také muži mají pigmentové skvrny, ale daleko méně, protože pigmentace jsou podmíněné hormonálně a muži nemají takové hormonální disbalance jako ženy. Kromě toho mají muži často obličej vyzdobený vousem, a tam se hodně skryje.

Fotolia 250823657 Subscription Monthly M
Velmi často se pigmentové skvrny objevují na rukou. Jedním z hlavních vlivů vzniku je působení UV záření. (ilustrační foto)

Domácí léčba pigmentových skvrn

Krémy na odstranění pigmentových skvrn

Co se týká domácí léčby, dají se koupit a aplikovat volně dostupné krémy z lékárny nebo parfumerie. Většina asi ví, že efekt není perfektní.

Přírodní prostředky na pigmentové skvrny

Také se využívají přírodní prostředky, které mají bělící účinky jako extrakt z kořene lékořice nebo zelený čaj. Dále také nepasterizovaná a nefermentovaná sója je přírodní produkt, který můžou zastánci BIO směru využít. Přesnou technologii neznám, ale vím, že mlíčko z bobů rozdrcené sóje má bělící účinky.

Publikováno: 12.8.2019

Odstranění pigmentových skvrn - Novinky

Typy pigmentových skvrn

MUDr. Kateřina Adamcová

Pigmentové skvrny mají několik typů. Podle toho se také určuje, jak pigmentové skvrny odstranit. V článku se také dozvíte, proč...

Diskuze k tématu

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní