Prof. Luca Vaienti – plastický chirurg z Milána v Brně

Prof. Luca Vaienti – plastický chirurg z Milána v Brně
Podle Estheticon.cz
11. 11. 2020

Zákrok vytváří náhradu prsu po jeho odejmutí kvůli rakovinnému onemocnění. Spolupráce Kliniky plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a univerzitní nemocnice Policlinico San Donatto v Miláně byla navázána počátkem letošního roku, klinika však s dalšími italskými pracovišti Požádali jsme profesora Vaientiho o rozhovor.

Prof. Luca Vaienti

Pane profesore, jak hodnotíte zákroky, které jste mohl vidět?

Tyto operace na naší klinice ještě neprovádíme, proto zde byli dva pracovníci naší kliniky na stáži. Rádi bychom tuto techniku zavedli i u nás. Mikrochirurgických zákroků provádíme široké spektrum, tyto však ne, a to i z kapacitních důvodů.

Proč jste se rozhodli spolupracovat s naší klinikou?

Existují tři základní aspekty, které nás vedly ke spolupráci s vaším pracovištěm. Italští plastičtí hirurgové spolupracují se zdejší klinikou již prakticky 25 let. Mladí chirurgové zde mohou pobývat poměrně dlouhou dobu, několik měsíců a učit se. Vaše škola plastické chirurgie je známá po celé Evropě. Spolupracujeme ve školení mladých odborníků a ve výzkumu. Počítám, že spolupráce na výzkumu se bude dále rozvíjet a vyústí do výstupů v podobě společné vědecké práce, společných publikací.

Znáte mnohá pracoviště plastické chirurgie v Evropě. Jak si stojí to naše v evropském kontextu?

Chcete slyšet pravdu? Řeknu to jedním slovem – excelentní centrum. To není fráze, viděl jsem mnohá univerzitní pracoviště, která mají didaktický význam, ne všude však náročné zákroky provádějí všichni lékaři, nejen šéf. Tady ano a to znamená, že máte silný tým. Tady se podařilo takový tým uchovat i poté, co se mnohé jiné u vás rozpadly, protože lékaři přešli do privátních ordinací a klinik. Chirurgický rekonstrukční servis tak funguje v plné šíři. V současnosti se orientuji na mezinárodní školu plastické chirurgie, do níž jsou zařazena pracoviště v Barceloně, Paříži, Lucemburku, Nancy, Nice a Milanu. Věřím, že i vaše pracoviště se do mezinárodního programu evropské školy plastické chirurgie zařadí.

Nakolik se vaše milánské pracoviště a zdejší klinika plastické a estetické chirurgie přibližují?

Zabýváme se celým spektrem rekonstrukční chirurgie, naše klinika je ale menší, máme 14 lůžek pro plánované operace, pacienti operovaní u nás po úrazech leží na klinikách, kde je zrovna místo. Příští rok v dubnu se bude v naší nemocnici otvírat nová budova, pak se naše podmínky výrazně změní. Na některé zákroky, jaké jsme viděli zde, kdy pracují u jednoho pacienta dva týmy současně, však nemáme zatím kapacitu.

Nejste v Brně poprvé. Jak se Vám naše město líbí?

Jsou zde zdvořilí, přátelští, ochotní lidé. Brno je pro mě zajímavé i tím, že se zde dá velmi dobře najíst. Bohužel jsem našel takového přítele, jako je profesor Veselý, takže tady jím hodně (smích).

Děkujeme Vám za rozhovor, pane profesore, přejeme Vám úspěch ve Vaší práci a mnohá dobrá jídla.

Naďa Kuklínková

Zdroj: Svatoanenské nemocniční listy, listopad 2006, Informační zpravodaj Fakultní nemocnice u Sv. Anny v Brně

Prof. Luca Vaienti – plastický chirurg z Milána v Brně Prof. Luca Vaienti – plastický chirurg z Milána v Brně
Získejte cenovou nabídku jediným kliknutím
Poskytneme Vám informace zcela zdarma!

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.