Slovník cizích pojmů

Abdominoplastika

Operace k úpravě vzhledu břicha. Při operaci se odstraňuje přebytek kůže a podkožního tuku, často se provádí i korekce povolené povázky břišních svalů.

Akustická rázová vlna

je akustická vysokoenergetická zvuková vlna. V medicíně se využívá od roku 1980 k rozbíjení žlučových a ledvinových kamenů. V současnosti se značně používá při léčbě bolestivých onemocnění pohybového systému převážně v ortopedii, revmatologii, neurologii a rehabilitaci.

Anti aging

Taky anti-aging medicine je v překladu medicína proti stárnutí. Tento termín se používá téměř výlučně pro procedury, které mají za úkol upravit vzhled kůže a zpomalit její stárnutí.

Aplikace vlastního tuku

Též lipofiling, fatgrafting, lipografting je metoda využití zpracovaného vlastního tuku ke korekčním účelům – výplň vrásek nebo jiných deficitů, zvětšení rtů, prsů, hýždí, korekce jizev apod.

APTOS

Název pro speciální nitě, které se používají ke korekci poklesu kůže obličeje, krku apod.

Aquafilling

Metoda výplně vrásek nebo jiných defektů zejména v obličeji s využitím speciálního hydrofilního gelu.

Augmentace

Augmentace je souhrnný název pro zvětšení, přidání. V plastické chirurgii se nejčastěji používá k označení zvětšení prsů.

Blefaroplastika

Je název pro korekční operaci horních nebo dolních víček.

Body lifting

Je operace ke korekci rozsáhlých přebytků kůže a podkožního tuku nejčastěji po masivním zhubnutí.

Botulotoxin

Taky botulinum toxin je souhrnný název pro skupinu neurotoxických jedů. V plastické chirurgii se používají malé netoxické dávky ke korekci mimických vrásek obličeje.

Brachymetatarsia

Vrozená vývojová vada, která se projevuje zkrácenými záprstními kostmi nohou.

Celulitida

Název pro označení kožních nerovností způsobených nerovnoměrným rozložením podkožního tuku

CoolLipo

Je to jedna s možností laserové liposukce. Užívá laserový paprsek vlnové délky 1320 nm v kombinaci s liposukcí.

Cytokiny

Jsou to signální bílkoviny většinou produkované buňkami imunitního systému, které slouží k přenášení informací mezi různými buňkami celého těla.

Dermabraze

Je název pro mechanické jemné zbroušení povrchových vrstev kůže za účelem jejího omlazení.

Dysgnatie

Je to chybný vývoj dolní čelisti, který zahrnuje prognatii (dlouhá dolní čelist) a retrognatii (krátká dolní čelist)

eMatrix

je to přístroj k ošetření pleti s pomocí radiofrekvenční energie. Dojde ke stimulaci hojivých procesů v hluboké vrstvě kůže se stažením a vypnutím kůže.

Endotine liftu

Je metoda závěsu částí obličeje (čelo, střední obličejová etáž) pomocí vstřebatelných měkkých flexibilních implantátů s háčky. Implantáty se zafixují k pevným tkáním obličeje a kůže se povytáhne a zachytí ve vytažené poloze o háčky implantátu

Exilis

Exilis je přístroj k neinvazivní liposukci. Působí kombinací řízené dávky ultrazvukových vln a termálních impulzů, čím dochází k destrukci tuku a jeho vstřebání.

Facelift

Operace různého rozsahu ke korekci pokleslé a povadlé kůže a podkožních tkání v obličeji.

Facelift Prime Lifting

Jedná se o minimálně invazivní metodu liftingu obličeje. aplikací tzv. mezonití. Kolem nich se vytvoří kolagenová kostra, která po vstřebání mezonití udržuje liftingový efekt výkonu.

Facelift Silhouette Lift

Jedná se o miniinvazivní metodu faceliftu pomocí speciálních nití Silhouette.

Facelift Silhouette Soft

Je to facelift pomocí vstřebatelných nití Silhouette soft.

Fotoepilace (IPL)

Je epilace pomocí laseru nebo IPL (intenzivní pulsní světlo). Principem je destrukce vlasových váčků termolýzou.

Fotorejuvance/Resurfacing, (IPL)

je šetrným zákrokem, při kterém se zahřívá podkoží nízkými dávkami světelné energie. Toto prohřátí nastartuje fibroblasty, které vytváří kolagenní vlákna a dojde k vyhlazení jemných vrásek a vypnutí pleti.

Frakční laserový resurfacing

Výkon určený ke zlepšení kvality a vypnutí kůže zejména obličeje pomocí frakčního laseru. Metoda spočívá v bodové aplikaci laserového paprsku různé hustoty a intenzity.

Gynekomastie

Označení zvětšené prsní žlázy u mužů.

Halux valgus

Vbočený palec nohy. Název pro deformaci, kdy palec nohy je vybočen proti ostatním prstům a může je dokonce křížit.

Hemoroidy

Zvětšená žilní pleteň kolem konečníku. Lidově se této nemoci říká zlatá žíla.

Hydradermabraze

Hydrodermabraze, neboli vodní dermabraze používá vysokorychlostný dvoufázový proud jemné tekutiny a plynu k odstranění povrchových vrstev epidermis spolu s hydratací kůže

HydroFill

HydroFill je speciální pleťová obličejová maska ke zlepšení hydratace kůže a vyhlazení jemných vrásek.

Hydrolifting

Hydrolifting je souhrnný název pro aplikaci různých látek do kůže za účelem zlepšení jejího vzhledu. Tyto látky se do kůže vpravují pomocí krémů, nebo injekční metodou.

Hyperhidroza

Je název pro zvýšenou intenzitu pocení zejména v oblasti podpaží a třísel.

Chemický peeling

Jemné technika zbroušení povrchových vrstev kůže za účelem zlepšení její kvality a vzhledu. V podstatě se jedná o povrchové poleptání kůže pomocí různých chemických látek.

Injekční lipolýza

Metoda zmenšení objemu tukové tkáně injekční aplikací chemických látek do tuku. Účelem těchto látek je tuk rozložit. Rozložená tuková tkáň je pak vstřebána buňkami imunitního systému.

Injekční výplně

Velká skupina různých látek, které slouží zejména k výplni vrásek v obličeji, ale i k výplni různých deficitů tkání, ke zvětšení rtů, prsů, hýždí apod.

InnoFill

InnoFill patří mezi injekční výplňové systémy. Je to přístroj, který kombinuje působení bipolární radiofrekvenční vlny spolu s aplikací výplně na bázi kyseliny hyaluronové v jedné době.

Kyslíková mezoterapie

Je ošetření pleti pomocí přístroje, který do kůže vstřikuje pod tlakem 93% kyslík. Tím dojde k prosycení kůže kyslíkem s nastartování regeneračních procesů. Před aplikací přístroje je možné aplikovat masku s kyselinou hyaluronovou nebo jinými výživnými látkami, čím se efekt procedury ještě potencuje.

Laser Lipo

Je název pro laserovou metodu liposukce.

Laserová epilace, depilace

Metoda odstranění chlupů pomocí speciálního laseru.

Lipodystrophie/Lipatrophie

Onemocnění, které se projevuje ztrátou tukové podkožní tkáně. Většinou se vyskytuje v obličeji, často asymetricky.

Lipofilling, Lipografing, Lipotransfer

Též aplikace vlastního tuku je metoda využití zpracovaného vlastního tuku ke korekčním účelům – výplň vrásek nebo jiných deficitů, zvětšení rtů, prsů, hýždí, korekce jizev apod.

Liquid facelift

Liquid facelift je souhrnný název pro všechny neinvazivní metody omlazení obličeje jako jsou výplně, botox, aqualifting, hydrolift, mezoterapie apod.

Liposukce radiofrekvenční

Metoda kombinace klasické podtlakové liposukce s aplikací radiofrekvenčního záření. Účelem záření je destrukce tuku k usnadnění jeho odsátí a větší retrakce kůže.

Liposukce tumescentní

Metoda liposukce po napuštění tukové tkáně velkým objemem roztoku, kterého účelem je omezit ztráty krve a v případě provádění výkonu v místním umrtvení taky umrtvit operovanou oblast.

Liposukce ultrazvuková (Vaser Lipo)

Metoda kombinace klasické podtlakové liposukce s aplikací ultrazvukových vln. Účelem ultrazvuku je destrukce tuku k usnadnění jeho odsátí a větší retrakce kůže.

Liposukce vibrační

Metoda kombinace klasické podtlakové liposukce s aplikací vibrací odsávací kanyly. Účelem vibrací je mechanická destrukce tuku k usnadnění jeho odsátí a větší retrakce kůže.

Liposukce laserová

Metoda kombinace klasické podtlakové liposukce s aplikací radiofrekvenčního záření. Účelem záření je destrukce tuku k usnadnění jeho odsátí a větší retrakce kůže.

Liposukce Water Jet

Metoda kombinace klasické podtlakové liposukce s aplikací vodního paprsku pod tlakem. Účelem vodního paprsku je mechanická destrukce tuku k usnadnění jeho odsátí a větší retrakce kůže.

Liposukce klasická

Metoda odsátí podkožního tuku kanylami pomocí podtlaku.

Lymfodrenáž

Speciální masáže, které mají za úkol zlepšení cirkulace mízy ve tkáních s odstraněním chronických otoků. Jako další účinky masáží je úleva pocitu tíhy, úleva od bolestí, zlepšené prokrvení tkání apod.

Macrolane

Macrolane je preparát na bázi kyseliny hyaluronové a byl vyvinut k vyplňování větších tkáňových deficitů a ke zvětšování prsů, hýždí apod

MesoBOTOX

Mesobotox je metoda plošné aplikace botulotoxinu do povrchových vrstev kůže obličeje. Cílem je zlepšení vzhledu kůže jejím vyhlazením, zúžením pórů, snížením pocení, ale přitom zůstává zcela funkční mimické svalstvo a veškerá mimika je zachována.

Metacrill

Meta-Crill je nevstřebatelný výplňový materiál tvořen mikročásticemi polymetylmetakrylátu rozpuštěného v karboxymetylcelulóze. Je určený zejména k výplni vrásek obličeje.

Mezoterapie

Je to metoda vpravování různých látek do kůže za účelem zlepšení jejího vzhledu a vlastností. Aplikace může být pomocí krémů nebo injekční metodou.

Mikrodermabraze

Je to šetrná metoda dermabraze. Může být diamantová, vakuová apod.

Mikrojehličková radiofrekvence

Je metoda vypnutí kůže aplikací radiofrekvenční vlny (kontrolované tepelné energie) pomocí mikrojehliček do přesně definované hloubky

Mikrojehličkování

Mikrojehličkování neboli Microneedling je metoda omlazení kůže, která stimuluje v pokožce tvorbu vlastního kolagenu a spouští kaskádu omlazujících procesů. Pracuje na principu mikrotraumatizace kůže jemnými jehličkami (válečky s jehličkami – dermaroller…)

Mikropigmentace

Drobné barevné změny kůže různého původu.

Miniflebektomie varixů

Je metoda odstranění drobných varixů šetrnou chirurgickou metodou. Z jemných řezů se pomocí háčků nebo peánků odstraňují malé varikozity.

MiraDry

Je to aplikace kontrolované magnetické energie k eliminaci funkce potních žláz. Aplikuje se do oblasti podpaží odstranění pocení

Neinvazivní kyslíkový lifting

Je ošetření pleti pomocí přístroje, který do kůže vstřikuje pod tlakem 93% kyslík. Tím dojde k prosycení kůže kyslíkem s nastartování regeneračních procesů. Před aplikací přístroje je možné aplikovat masku s kyselinou hyaluronovou nebo jinými výživnými látkami, čím se efekt procedury ještě potencuje.

Ošetření intenzivním pulsním světlem (IPL)

Je to širokospektrální světelný výboj podobný laserovému paprsku. V estetické medicíně se využívá k odstranění chloupků, neinvazivní liposukci apod

Otoplastika

Název pro korekční operaci odstálých boltců.

Plazma terapie TrayLife

TrayLife je jedna z metod plazmaterapie. Principem je odebrání vlastní krve, separování plazmy a přidání aktivátorů, které potencují účinek růstových faktorů. Takhle připravena plazma se používá k omlazení kůže aplikací pod vrásky, metodou mezoterapie apod.

Plazmaterapie

Aplikace vlastní plazmy k léčebným nebo estetickým účelům. Plazma se získává zpracováním krve a obsahuje velké množství látek, které podporují hojení a regeneraci.

Profiloplastika

Operace, účelem které je změna profilu obličeje. Nejčastěji se jedná o kombinaci korekce tvaru nosu a brady.

PRP – Plazma terapie (Platelet Rich Plasma)

Plazma bohatá na krevní destičky. Aplikuje se léčebným nebo estetickým účelům. Plazma se získává zpracováním krve a obsahuje velké množství látek, které podporují hojení a regeneraci (růstové faktory, cytokiny apod).

Radiofrekvenční rejuvenace

Je omlazení kůže pomocí radiofrekvenční vlny (kontrolované termické energie), nejčastěji aplikované pomocí jemných jehliček.

Redensity

Je to jedna z možností vpravování výživných a stavebních látek do kůže, čímž dojde ke zlepšení její kvality, k jejímu vypnutí a mladistvějšímu vzhledu. Název Redensity pro jednu z možností hydroliftingu je v důsledku dvou preparátů stejného jména dostupných na trhu.

Rhinoplastika

Je název pro korekční operaci měkkého (chrupavčitého), a/nebo tvrdého (kostěného) nosu.

Septoplastika

Je to název označující korekční operaci nosní přepážky při jejím vybočení.

Skleroterapie (sklerotizace)

Je to metoda odstraňování jemných, většinou kapilárních varixů pomocí injekční aplikace látek, které tyto rozšířené cévy ucpou – trombotizují.

SlimLipo

SlimLipo je laserem asistovaná liposukce s použitím přístroje SlimLipo

SmartLipo

Laserem asistovaná liposukce s použitím přístroje SmartLipo

Strie

Je to název pro většinou pruhovité kožní změny připomínající jizvy, které vznikají trhlinou v hluboké vrstvě kůže. Dochází k nim v případě, kdy se kůže nestačí přizpůsobit rychlému růstu tkání pod ní. Nejčastěji je to u žen na břichu v těhotenství, ale taky při rychlém přibrání, nebo rychlém nabraní svalové hmoty. Běžně se jim říká pajizvičky, i když ve skutečnosti se nejedná o jizvy.

Syndrom Guyonova kanálu

Je to soubor příznaků při útisku loketního nervu (n. ulnaris) v tzv. Guyonově kanálu na zápěstí.

Syndrom karpálního tunelu

Je to soubor příznaků při útisku středového nervu (n. medianus) v tzv. karpálním kanálu na zápěstí.

Syndrom kubitálního kanálu

Je to soubor příznaků při útisku loketního nervu (n. ulnaris) v tzv. kubitálním kanálu v oblasti lokte.

Thermage

Je to přístroj k neinvazivnímu vypnutí kůže s liftingovým efektem v různých oblastech těla – obličej, krk, dekolt, ruce, paže, břicho apod.

Trinity

Je to metoda omlazení kůže kombinací tří separovaných navazujících procedur. První procedura slouží k rejuvenaci kůže, druhá procedura slouží k ošetření kůže souvisejících s poškozením UV záření a třetí procedura je určená k nastartování regeneračních procesů v kůži.

Ulthera

Přístroj, který slouží k rejuvenaci kůže obličeje a krku pomocí hluboko aplikovaného ultrazvukových vln. Funguje na podobném principu jako frakční laser, ale nedochází k poškození povrchových vrstev kůže.

Varixy

Název pro rozšířené cévy. Nejčastěji se tak označují rozšířené žíly a kapiláry dolních končetin.

Publikováno: 10.2.2014

Důležité odkazy
O nás
Propagace
Pravidla
Užitečné tipy
Pro novináře
Volné pozice