Kompozitní zvětšení prsou

Kompozitní zvětšení prsou je nová technika spočívající v kombinaci silikonového implantátu a přenosu vlastní tukové tkáně. Výsledkem zákroku je přirozenější vzhled zvětšeného poprsí, proto je tato metoda vhodná zejména pro ženy zvláště štíhlé postavy, u kterých může zvětšení poprsí silikonovými implantáty působit nepřirozeně kvůli viditelným okrajům implantátu. Náročnost operace a pooperační režim jsou obdobné jako u běžné augmentace prsou. Žena obvykle odchází do domácí péče za 1-2 dny po operaci, klidový režim se doporučuje 1-2 týdny. Plná zátěž je možná po šesti týdnech.

Pro koho je kompozitní zvětšení prsů vhodné?

U řady žen, zvláště štíhlé postavy, může zvětšení poprsí silikonovými implantáty působit nepřirozeně kvůli viditelným okrajům implantátu. Operatér je tak při plastice prsou  omezený volbou velikosti implantátu a někdy působí nepřirozeně i nejmenší implantát. Kompozitní zvětšení prsů dokáže tento problém vyřešit tím, že vložený implantát obalí vlastním tukem a více jej skryje. Vlastní tuková tkáň je zcela „biokompatibilní“, tzn., že nehrozí odmítavá reakce organismu.

Průběh kompozitní augmentace poprsí

Vlastnímu zákroku předchází důkladné naměření pacientky a vybrání správného implantátů individuálně pro každou pacientku. V rámci operace se nejprve provede odběr tukové tkáně. Lokalitu vybíráme dle přání pacientky nejčastěji z boků, stehen, břicha nebo kolen. Obvykle se odebírá kolem 100 ml tukové tkáně. Po odběru se tuková tkáň čistí jejím odstředěním. V další fázi operace provedeme zvětšení poprsí pomocí silikonového implantátu klasickou operační technikou. Na konci operace aplikujeme tukový štěp kolem implantátu, nejvíce do oblasti dekoltu. Snažíme se skrýt okraje implantátu a zajistit co nejpřirozenější vzhled prsu. Tuk aplikujeme pomocí speciálních tupých kanyl s užitím 10 ml stříkaček.

Pooperační režim a rekonvalescence

Pooperační režim je obdobný jako u běžné augmentace prsu. Žena obvykle odchází do domácí péče za 1-2 dny po operaci, klidový režim se doporučuje 1-2 týdny. Plná zátěž je možná po šesti týdnech.

Komplikace po operaci

Kompozitní augmentace prsou je chirurgický zákrok a mohou jej provázet obecné chirurgické komplikace, jako např. problematické hojení rány. Ke specifickým komplikacím patří nejčastěji hematom po operaci a tzv. kapsulární kontraktura. Komplikace související s odběrem a aplikací tukové tkáně jsou vzácné. Nejčastěji se může jednat o vznik nerovností na odběrových místech.

Výsledek kompozitní augmentace prsou

Výsledek operace je dlouhodobý. Vzhledem k tomu, že se aplikuje poměrně malé množství tukové tkáně, je možné operaci provést i u štíhlých pacientek. Vstřebávání tukového štěpu je také menší, než u přenosů větších objemů tukové tkáně. Díky této technice nemusíme vkládat implantát pod sval. Tím předejdeme jednak větší pooperační bolestivosti a také souhybům implantátu se svalem, které jsou s augmentací pod sval spojené. Tukovou tkáň můžeme aplikovat do oblasti prsů také s časovým odstupem po augmentaci implantátem.

Aktualizováno: 22.5.2018

V jaké fázi se nacházíte?

   
Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní