Máte před zákrokem?

Vyplňte krátký dotazník a pošlete nezávaznou poptávku až 4 specialistům na tento zákrok. Díky dotazníku snadněji získáte konkrétní odpověď od špiček v oboru – rychle a zdarma.

Máte po zákroku?

Sdílejte své zkušenosti v rychlé anketě a pomozte ostatním se lépe rozhodnout.

 1. Step 8
 2. Step 9
 3. Step 10
 4. Step 11
 5. Step 12
 6. Step 13
 7. Step 14
 8. Step 15

Jakou máte velikost prsou?

Jakou velikost prsou byste chtěla mít?

Jaký tvar prsou preferujete?

Jak byste nejlépe označila váš stav prsou?

Kterou značku implantátů preferujete?

Kdy by měla operace proběhnout?

Pomohla by vám v rozhodování možnost platby na splátky?

Chtěla byste se připojistit na případné komplikace po zákroku?

Autor:

Kompozitní zvětšení prsou je nová technika spočívající v kombinaci silikonového implantátu a přenosu vlastní tukové tkáně. Výsledkem zákroku je přirozenější vzhled zvětšeného poprsí, proto je tato metoda vhodná zejména pro ženy zvláště štíhlé postavy, u kterých může zvětšení poprsí silikonovými implantáty působit nepřirozeně kvůli viditelným okrajům implantátu. Náročnost operace a pooperační režim jsou obdobné jako u běžné augmentace prsou. Žena obvykle odchází do domácí péče za 1-2 dny po operaci, klidový režim se doporučuje 1-2 týdny. Plná zátěž je možná po šesti týdnech.

Pro koho je kompozitní zvětšení prsů vhodné

U řady žen, zvláště štíhlé postavy, může zvětšení poprsí silikonovými implantáty působit nepřirozeně kvůli viditelným okrajům implantátu. Operatér je tak při plastice prsou omezený volbou velikosti implantátu a někdy působí nepřirozeně i nejmenší implantát.

Kompozitní zvětšení prsů dokáže tento problém vyřešit tím, že vložený implantát obalí vlastním tukem a více jej skryje. Díky tomu můžeme také umístit implantát mnohem častěji nad prsní sval a předejít nepříjemnostem, které jsou spojené s umístěním implantátu pod prsní sval (jedná se zejména o větší bolestivost po operaci nebo souhyby prsů s prsním svalem).

Přenos tukové tkáně je ale možné provést i v případě umístění implantátu pod sval. Tato metoda je velmi výhodná i u pacientek, které podstupují rekonstrukci prsů. Kombinace implantátu a tukové tkáně vede k mnohem přirozenějším, výsledkům.

Vlastní tuková tkáň je zcela „biokompatibilní“, tzn., že nehrozí odmítavá reakce organismu. Samotnou tukovou tkání můžeme prsy zvětšit jen omezeně. Pokud zkombinujeme tuto operaci s použitím implantátu, můžeme prsy zvětšit ve větší míře, ale zároveň využíváme přirozenosti zvětšení prsů tukovou tkání.

Kontraindikace kompozitního zvětšení prsů

Kompozitní augmentaci prsů je možné provést u všech pacientek, které jsou vhodné na zvětšení prsů silikonovým implantátem.

Kombinace tuku a vložení implantátu při modelaci prsou

Kompozitní augmentaci je možné použít i ve spojení modelace prsů s augmentací.

Průběh kompozitní augmentace poprsí

 1. Vlastnímu zákroku předchází důkladné naměření pacientky a vybrání správných implantátů individuálně pro každou pacientku.
 2. V rámci operace se nejprve provede odběr tukové tkáně (lipofilling). Lokalitu vybíráme dle přání pacientky nejčastěji z boků, stehen, břicha nebo kolen. Obvykle se odebírá kolem 100 ml tukové tkáně.
 3. Po odběru se tuková tkáň čistí jejím odstředěním.
 4. V další fázi operace provedeme zvětšení poprsí pomocí silikonového implantátu klasickou operační technikou.
 5. Na konci operace aplikujeme tukový štěp kolem implantátu, nejvíce do oblasti dekoltu. Snažíme se skrýt okraje implantátu a zajistit co nejpřirozenější vzhled prsu. Tuk aplikujeme pomocí speciálních tupých kanyl s užitím 10 ml stříkaček.

Pooperační režim a rekonvalescence

Pooperační režim je obdobný jako u běžné augmentace prsu. Žena obvykle odchází do domácí péče za 1-2 dny po operaci, klidový režim se doporučuje 1-2 týdny. Plná zátěž je možná po šesti týdnech.

Komplikace po operaci

Kompozitní augmentace prsou je chirurgický zákrok a mohou jej provázet obecné chirurgické komplikace, jako např. problematické hojení rány. Ke specifickým komplikacím patří nejčastěji hematom po operaci a tzv. kapsulární kontraktura.

Komplikace související s odběrem a aplikací tukové tkáně jsou vzácné. Nejčastěji se může jednat o vznik nerovností na odběrových místech. Po aplikaci tukové tkáně do prsů mohou vzniknout místy kalcifikace, které by ale v případě správné techniky přenosu tukové tkáně neměly dělat problémy při screeningových vyšetřeních prsů. Při nesprávné technice přenosu tukové tkáně mohou vzniknout v prsech tukové cysty.

Nehrozí při aplikaci tuku kanylou porušení obalu implantátu?

Ano, pokud tukový štěp aplikujeme po zavedení implantátu, existuje možnost jeho propíchnutí kanylou. Jako prevenci je třeba použít tupé kanyly a zároveň se musí štěp aplikovat s velkou opatrností.

Vrásnění implantátu: Pomůže korekce tukem?

Určitě je krytí vlastní tukovou tkání jednou z variant krytí vrásnění implantátu, kterou můžeme pacientkám nabídnout. Bohužel ale není vždy dostatečně úspěšné. 

Výsledek kompozitní augmentace prsou

Výsledek operace je dlouhodobý. Vzhledem k tomu, že se aplikuje poměrně malé množství tukové tkáně, je možné operaci provést i u štíhlých pacientek.

Vstřebávání tukového štěpu je také menší, než u přenosů větších objemů tukové tkáně. Díky této technice nemusíme vkládat implantát pod sval. Tím předejdeme jednak větší pooperační bolestivosti a také souhybům implantátu se svalem, které jsou s augmentací pod sval spojené. Tukovou tkáň můžeme aplikovat do oblasti prsů také s časovým odstupem po augmentaci implantátem.

Co může mít negativní vliv na trvanlivost výsledku

Horší výsledky přenosu tukové tkáně jsou např. u kuřáků. Jinak není moc vlivů, kterými by pacientka výsledek mohla ovlivnit. Změny objemu tukové tkáně korespondují se změnami celkové váhy pacientky.

Lze tuk znovu doplnit?

Tukový štěp je možné doplnit s odstupem minimálně 3 měsíců od předchozí operace.

Aktualizováno: 5.2.2019

Zvětšení prsou (Augmentace) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní