Autor:

V posledních letech přichází k plastickým chirurgům stále mladší ženy i muži s požadavkem na úpravy v obličeji. Tito aktivní a zaměstnaní jedinci požadují málo invazivní výkony s co nejkratší dobou vyřazení z běžného života, přesto ale vyžadují spolehlivé a trvanlivé výsledky plánovaného zákroku.

Jednou z možností, jak vyhovět tomuto požadavku, je MACS-lift (minimal access cranial suspension lift), technika představená belgickými chirurgy (Patrick Tonnard, Alexis Verpaele) před více než 15 lety, nyní rozšířená po celém světě a ověřená velkým množstvím provedených zákroků i dostatečně dlouhou zkušeností s touto operací. Jde o lifting obličeje s nejkratšími možnými jizvami - pouze před boltcem (tato jizva je s odstupem času neviditelná) a obloučkem jizvy před hranicí vlasovou na spánku. MACS-lift je vhodný zejména u lehkého poklesu v oblasti tváří a krku. Velmi se osvědčil také u mužů, kde je kamuflování jizev obtížnější; při tomto zákroku navíc nedochází k přesunu vousů za boltec. Osvědčil se rovněž při opakování faceliftu, kde současně maskuje viditelné stopy dříve provedeného výkonu jako například vytažené ušní lalůčky.

face1

Jako málo invazivní zákrok je použitelný u široké škály klientů, dokonce i u lehčích kuřáků a pacientů s cukrovkou a vysokým tlakem. Samozřejmě je nutné krevní tlak i hladinu cukru před operací upravit ve spolupráci s internistou a také během operace i v pooperačním období sledovat a případně upravovat. Pro malý rozsah operování je tento zákrok také méně rizikový. Kontraindikací k operaci je užívání léků ovlivňujících krvácivost, závažné onemocnění, ale také například nerealistické představy o výsledku operace. Vzhledem k tomu, že operace netrvá většinou déle než 2 hodiny, je možné současně provést i další chirurgické výkony, např. odsátí tuku pod bradou, přenos tuku (lipografting) do oblasti tváří, rtů, brady či nosolícních rýh, operaci očních víček, zdvižení zevní části obočí nebo zvětšení brady implantátem.

Předoperační vyšetření

V předoperační přípravě je obvykle nutný odběr krve k vyšetření a natočení EKG. Váš chirurg s Vámi zkontroluje užívané léky, zeptá se na vaše onemocnění i prodělané operace, podrobně probere průběh operace, způsob znecitlivění, pooperační ošetřování, rizika spojená s výkonem i předpokládaný výsledek plánované operace.

Průběh operace MACS-lift

MACS-lift se obvykle provádí v lehkém bezbolestném spánku v kombinaci s místní anestezií, je ale možná i celková anestezie nebo místní znecitlivění podle požadavků klienta a zvyklostí pracoviště. Před operací se vyčešou vlasy a spojí se tak, aby nepřekážely. U již spícího pacienta je provedeno vyznačení rozsahu operace, následuje infiltrace - napuštění místním anestetikem s adrenalinem, dále řez před boltcem a v hranici vlasové. Následuje uvolnění kůže od spodiny v nevelkém rozsahu, pevné a spolehlivé vypnutí hlubokých struktur - muskuloaponeurotického systému (SMAS), pečlivé stavění drobných krvácení, odstranění přebytečné kůže a sutura vstřebatelným vláknem. Obvykle se pro jistotu zavádí krátký silikonový dren a obličej se zabalí do podloženého obvazu. Po probuzení je vhodné monitorování, sledování. Noc po operaci je vhodné zůstat na lůžku zdravotnického zařízení. I když bolesti nejsou významné, je vhodné podávání léků na bolest, proti nevolnosti, preventivní dávka antibiotik, místně se obvykle aplikuje chlazení. Následující den je obvaz i dren odstraněn, na další 2 dny se přikládá mnohem lehčí obvaz a je možné propuštění do domácího ošetřování. Po dvou dnech si klient obvaz sejme již sám a je možné umýt si vlasy. Při současně provedené liposukci pod bradou se doporučuje nošení kompresní masky na 24 hodin denně po dobu 14 dní, v následujících 14 dnech pak alespoň na 12 hodin denně.

Rekonvalescence po MACS-liftu

Nezbytnou podmínkou hojení po každé operaci je dostatek spánku a odpočinku, doporučuje se poloha se zvýšením hlavy např. dvěma polštáři. Je nutné vyhýbat se tělesné námaze, alkoholu, kouření, horké koupeli i slunci. Někdy je vhodné, ale až po operaci, užívání homeopatik (Arnica Montana) nebo enzymů (Bromelain). Užívání léků na bolest již v této době nebývá nutné. Na oblast spánku a tváří je vhodné aplikovat chlazení, vhodné jsou i krémy s Heparinem pro urychlení vstřebávání modřin a otoků. Další kontrola u Vašeho chirurga následuje obvykle asi týden po operaci. Při této kontrole budou zkontrolovány, případně lehce vyčištěny rány a odstraněny některé stehy. Zbývající stehy umístěné v hloubce kůže jsou vstřebatelné, tělo je samo odbourá.

Nevelké otoky a zbarvení zejména v oblasti krku jsou běžné a brzy vymizí, je možné používat i make-up. Obvyklé je také svědění a necitlivost zejména v oblasti před boltci, i toto ale brzy odezní.

macs jizva
Detail jizvyFotografie z archivu MUDr. Jiřího Šolce - klinika aestea

Jizvy po MACS-liftu

Jizvy jsou zpočátku červené a někdy tuhé, časem však dojde k jejich změknutí a vyblednutí. Blednutí je postupné a trvá až 6 měsíců, někdy i déle. Přibližně po 3 týdnech je vhodné začít s péčí o jizvy, lze doporučit např. silikonový gel.

Návrat k běžným činnostem nebo lehké práci je obvykle možný po 14 dnech, často ale s trochou maskování již dříve. Rekreační plavání, rekreační sport a slunění je obvykle možné po 4-6 týdnech. Pro těžší práci, sportovní výkony, plavání a kontaktní sporty je nutné individuální posouzení.

macs
Stav před výkonem a 9 měsíců po provedení MACS-liftuFotografie z archivu MUDr. Jiřího Šolce - klinika aestea

Výsledný efekt

Výsledný efekt lze nejlépe posoudit asi 2-3 měsíce po operaci. Je velmi trvanlivý a dá se říci, že trvalý, i když samozřejmě nezabrání dalšímu stárnutí, ztrátě elasticity a objemu tkání, ani působení zevních faktorů na kůži obličeje. Zákrok lze zcela bez problémů opakovat, někdy po 10 letech, vzácně i dříve. Ani opakovaný výkon nevede k nepřirozené, vytažené, viditelně operované tváři.

Aktualizováno: 29.4.2016

Související recenze a zkušenosti

MACS-lift - Ceny

Ceny od 40 000 Kč
obvykle do 46 000 Kč
MUDr. Petr Hýža Ph.D.
prim. MUDr. Aleš Fibír Ph.D.
Hradec Králové, Čáslav
Ceny od 26 000 Kč
obvykle do 33 000 Kč
prim. MUDr. Aleš Fibír Ph.D.
Ceny od 42 000 Kč
obvykle do 54 000 Kč
FORMÉ Clinic
Ceny od 42 000 Kč
obvykle do 52 000 Kč
MUDr. Tomáš Ventruba
MUDr. Tomáš Kupka
Karlovy Vary
Ceny od 35 000 Kč
obvykle do 43 000 Kč
MUDr. Tomáš Kupka
Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní