Autor:

V posledních letech přichází k plastickým chirurgům stále mladší ženy i muži s požadavkem na úpravy v obličeji. Tito aktivní a zaměstnaní jedinci požadují málo invazivní výkony s co nejkratší dobou vyřazení z běžného života, přesto ale vyžadují spolehlivé a trvanlivé výsledky plánovaného zákroku. Přesně pro ně je MACS-lift určený. Pomůže s lehčím poklesem v oblasti tváří a krku

Rozdíl mezi MACS liftem a klasickým Faceliftem

Metoda MACS lift využivá vytažení povadlé struktury oblličeje vertikálně nahoru. U Faceliftu je to šikmo dozadu. MACS-lift je méně invazivní a jizvy jsou minimálně. Jizvy jsou krátké a umístěné před ucho či na spánku. S tím souvisí rychlejší hojení.

S méně invazivním postupem souvisí ale také to, že je určený pouze pro pacienty, které chtějí řešit mírný pokles na krku a obličejí.

Co je MACS-lift

MACS-lift (minimal access cranial suspension lift), je technika představená belgickými chirurgy (Patrick Tonnard, Alexis Verpaele) před více než 15 lety, nyní rozšířená po celém světě a ověřená velkým množstvím provedených zákroků i dostatečně dlouhou zkušeností s touto operací.

Jde o lifting obličeje s nejkratšími možnými jizvami - pouze před boltcem (tato jizva je s odstupem času neviditelná) a obloučkem jizvy před hranicí vlasovou na spánku.

Pro koho je lifting obličeje metodou MACS-lift vhodný?

MACS-lift je vhodný zejména u lehkého poklesu v oblasti tváří a krku. Velmi se osvědčil také u mužů, kde je kamuflování jizev obtížnější; při tomto zákroku navíc nedochází k přesunu vousů za boltec.

Osvědčil se rovněž při opakování faceliftu, kde současně maskuje viditelné stopy dříve provedeného výkonu jako například vytažené ušní lalůčky.

Jako málo invazivní zákrok je použitelný u široké škály klientů, dokonce i u:

 • lehčích kuřáků
 • pacientů s cukrovkou
 • pacientů vysokým tlakem

Samozřejmě je nutné krevní tlak i hladinu cukru před operací upravit ve spolupráci s internistou a také během operace i v pooperačním období sledovat a případně upravovat. Pro malý rozsah operování je tento zákrok také méně rizikový.

Kontraindikace liftingu obličeje MACS-lift

Kontraindikací k operaci je:

 • užívání léků ovlivňujících krvácivost
 • závažné onemocnění
 • ale také například nerealistické představy o výsledku operace.

Výběr plastického chirurga na lifting obličeje (MACS-lift)

Při výběru plastického chirurga pro zákrok MACS-lift buďte velmi pečliví. Je nutné si najít atestovaného specialistu, který má s liftingem velké zkušenosti. Při konzultaci chtějte vidět fotky před a po MACS-liftu, abyste si dokázali udělat představu o vašich možnostech, reálném výsledku a práci samotného plastického chirurga.

Předoperační vyšetření

V předoperační přípravě je obvykle nutný odběr krve k vyšetření a natočení EKG.

Váš chirurg s vámi:

 • zkontroluje užívané léky
 • zeptá se na vaše onemocnění
 • zeptá se na prodělané operace
 • podrobně probere průběh operace
 • způsob znecitlivění (anestezie)
 • pooperační ošetřování
 • rizika spojená s výkonem
 • předpokládaný výsledek plánované operace

Anestezie u operace MACS-lift

MACS-lift se obvykle provádí v lehkém bezbolestném spánku v kombinaci s místní anestezií, je ale možná i celková anestezie nebo místní znecitlivění podle požadavků klienta a zvyklostí pracoviště.

Průběh operace MACS-lift

Před operací se vyčešou vlasy a spojí se tak, aby nepřekážely. U již spícího pacienta je provedeno vyznačení rozsahu operace, následuje infiltrace - napuštění místním anestetikem s adrenalinem, dále řez před boltcem a v hranici vlasové.

Dále se uvolní kůže od spodiny v nevelkém rozsahu, pevné a spolehlivé vypnutí hlubokých struktur - muskuloaponeurotického systému (SMAS), pečlivé stavění drobných krvácení, odstranění přebytečné kůže a sutura vstřebatelným vláknem.

Obvykle se pro jistotu zavádí krátký silikonový dren a obličej se zabalí do podloženého obvazu.

Péče po MACS-liftu

1. den: Po probuzení je vhodné monitorování a sledování pacienta. Noc po operaci je vhodné zůstat na lůžku zdravotnického zařízení. I když bolesti nejsou významné, je dobré podávání léků na bolest, proti nevolnosti, preventivní dávka antibiotik, místně se obvykle aplikuje chlazení.

2. den: Následující den je obvaz i dren odstraněn, na další 2 dny se přikládá mnohem lehčí obvaz a je možné propuštění do domácího ošetřování.

3.-4. den: Klient si obvaz sejme již sám a je možné umýt si vlasy. Při současně provedené liposukci pod bradou se doporučuje nošení kompresní masky na 24 hodin denně po dobu 14 dní, v následujících 14 dnech pak alespoň na 12 hodin denně.

7. den: Kontrola u lékaře. Vyndání stehů.

2. týden: Možnost vrátit se k práci a lehčí činnosti.

3. týden: Můžete začít s masáží a péčí o jizvy.

Rekonvalescence po liftingu obličeje (MACS-liftu)

Nezbytnou podmínkou hojení po každé operaci je dostatek spánku a odpočinku. Doporučuje se poloha se zvýšením hlavy např. dvěma polštáři.

Vyhýbejte se:

 • tělesné námaze
 • alkoholu
 • kouření
 • horké koupeli
 • slunci
 • make-upu a další kosmetice

Někdy je vhodné, ale až po operaci, užívání homeopatik (Arnica Montana) nebo enzymů (Bromelain). Užívání léků na bolest již v této době nebývá nutné. Na oblast spánku a tváří je dobré aplikovat chlazení, výborné jsou i krémy s Heparinem pro urychlení vstřebávání modřin a otoků.

Návrat k běžným činnostem nebo lehké práci je obvykle možný po 14 dnech, často ale s trochou maskování již dříve. Rekreační plavání, rekreační sport a slunění je obvykle možné po 4-6 týdnech. Pro těžší práci, sportovní výkony, plavání a kontaktní sporty je nutné individuální posouzení.

Kontrola po MACS-liftu

Další kontrola u vašeho chirurga následuje obvykle asi týden po operaci. Při této kontrole budou zkontrolovány, případně lehce vyčištěny rány a odstraněny některé stehy. Zbývající stehy umístěné v hloubce kůže jsou vstřebatelné, tělo je samo odbourá.

Nevelké otoky a zbarvení zejména v oblasti krku jsou běžné a brzy vymizí, je možné používat i make-up. Obvyklé je také svědění a necitlivost zejména v oblasti před boltci, i toto ale brzy odezní.

macs jizva
Detail jizvy po MACS-liftu. (foto: soukromý archiv lékaře)

Péče o jizvy po MACS-liftu

Jizvy jsou zpočátku červené a někdy tuhé, časem však dojde k jejich změknutí a vyblednutí. Blednutí je postupné a trvá až 6 měsíců, někdy i déle. Přibližně po 3 týdnech je vhodné začít s péčí o jizvy, lze doporučit např. silikonový gel.

Výsledný efekt

Výsledný efekt lze nejlépe posoudit asi 2-3 měsíce po operaci. Je velmi trvanlivý a dá se říci, že trvalý, i když samozřejmě nezabrání dalšímu stárnutí, ztrátě elasticity a objemu tkání, ani působení zevních faktorů na kůži obličeje. Zákrok lze zcela bez problémů opakovat, někdy po 10 letech, vzácně i dříve. Ani opakovaný výkon nevede k nepřirozené, vytažené, viditelně operované tváři.

macs
Stav před operací a 9 měsíců po provedení MACS-liftu (Foto: soukromý archiv lékaře)

Kombinace MACS-liftu s dalšími zákroky plastické chirurgie

Vzhledem k tomu, že operace netrvá většinou déle než 2 hodiny, je možné současně provést i další chirurgické výkony, např.:

Cena MACS-liftu (liftingu obličeje)

Cena MACS-liftu se odvíjí od rozsahu zákroku a promítá se do ní anestezie, práce plastického chirurga a také případná hospitalizace.

Aktualizováno: 7.2.2019

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní