Modelace prsou s augmentací vlastním tukem

Autor:

Modelace prsou (mastopexe, mammaplastika) s augmentací prsu vlastním tukem (lipomodelací prsu) je operační výkon, při kterém se během jedné operace tvarují povislá prsa a současně se zvětšuje jejich objem přenosem tukové tkáně. Operace se provádí v celkové anestézii, trvá 2-3 hodiny. Návrat do práce je možný za 1-2 týdny, plná zátěž a cvičení se doporučuje 6 týdnů po zákroku.

Co je lipomodelace prsu

Lipomodelace prsu je kombinace dvou zákroků. Povislá prsa se modelují a současně se aplikuje vlastní tuk pro jejich zvětšení.

Pro koho je modelace prsou vlastním tukem vhodná?

Modelace prsu kombinovaná se zvětšením prsu vlastním tukem je vhodná pro ženy, které si přejí pozvednout, respektive natvarovat povislá prsa a současně zvětšit jejich velikost.

Nejčastější příčinou poklesu prsu je věkem podmíněné snížení elasticity kůže resp. závěsného vazivového aparátu prsu. Elasticita kůže však může být snížená i vrozeně, proto nejsou povislá prsa výjimkou ani u mladých žen. K rychlejšímu poklesu prsou dochází po kojení, kdy se vytrácí objem žlázy, přičemž kůže zůstává v nadbytku. Prsy postupně klesají svoji vahou a objem prsu se přesunuje pod podprsní rýhu. Objem naopak chybí v sociální oblasti prsu – v dekoltu. Pokles prsu bývá označován jako prsní ptóza.

Řadu žen s prsní ptózou netrápí pouze povislý tvar prsou, často nejsou spokojeny ani s jejich velikostí, zejména pokud byly během těhotenství a při kojení zvyklé na plnější prsy. Právě tyto pacientky volí plastiku prsou, aby získaly svůj vysněný dekolt. 

Ženy s mírnou prsní ptózou pak mohou profitovat z klasické augmentace prsou silikonovým implantátem, anebo ze zvětšení prsou vlastním tukem. Doplněním objemu prsu se totiž současně upraví i jeho povislý tvar.

 U žen s výraznějším poklesem ale již klasické zvětšení prsu není dostačující, nepřináší uspokojivé výsledky. U těchto žen je třeba provést modelaci prsu, tedy zredukovat nadbytečnou kůži a pozvednut bradavky a současně zvětšit objem prsou buď pomocí implantátu, anebo vlastním tukem (lipomodelací prsu).

Zvětšení prsu vlastní tukovou tkání má v těchto případech řadu výhod oproti použití silikonového implantátu.

Výhody/ nevýhody modelace prsou se zvětšením vlastním tukem

Výhody:

 • Nestává se, že by zvětšení bylo hmatatelné, jako tomu může být při zvětšení prsou implantáty
 • Není třeba výměna v budoucnosti
 • S tukem lze vyřešit drobné nerovnosti a asymetrii
 • Kromě větších a pevných prsou v rámci tohoto zákroku podstoupíte liposukci a získáte štíhlejší břicho, stehna nebo boky.
 • Možnost řešení objemových a tvarových asymetrií.
 • Dobré řešení u tzv. tubulárních prsou (velké vystouplé dvorce, úzký základ prsu, nedostatek tkáně v dolní polovině prsu.).
 • Méně bolestivá technika modelace prsou.

Nevýhody:

 • Větší modřiny po aplikaci tuku.
 • Část tuku se vždy vstřebá.
 • Zvětšení je možné jen o jednu velikost.
 • Nehodí se pro velmi štíhlé ženy, kde nelze liposukcí získat tuk pro možné aplikování.

Výhodou modelace prsu kombinované s augmentací prsu vlastním tukem je oproti použití prsních implantátů skutečnost, že není třeba během operace nadzvedávat prsní sval. Aplikací tukové tkáně dochází pouze ke zvětšení jeho objemu. Pacientky proto nejsou po operaci tolik omezeny v pohybu ramene. Dále je při použití tukové tkáně nižší riziko vzniku infekce. Naopak použití prsního implantátu je stran infekčních komplikací rizikovější a s vážnějšími důsledky (zřídka i nutnost vytažení implantátu).

Při augmentaci prsu pomocí prsního implantátu existuje riziko opouzdřování prsního implantátu, které může být důvodem výměn implantátu, nebo i potřeby jeho odstranění v pozdějším věku. To se při doplnění objemu vlastní tukovou tkání stát nemůže. Modelaci prsu se zvětšením prsu vlastním tukem lze použít i u pacientek, u kterých byl prsní implantát pro výše uvedené komplikace odstraněn.

fotky před a po lipomodelaci
Fotky před a po lipomodelaci (foto: soukromý archiv lékaře)

Výběr plastického chirurga pro lipomodelaci

Vždy vybírejte atestovaného plastického chirurga se zkušenostmi. Podívejte se na před / po fotky a přečtěte si recenze odoperovaných pacientek.

Průběh lipomodelace

Operace se provádí v celkové anestézii. Operace začíná odběrem tukové tkáně pomocí speciálních odběrových kanyl. Technika odběru je jinak podobná klasické liposukci z estetických důvodů. Odsátá tuková tkáň se na operačním sále zpracovává centrifugací (případně promýváním přes membránu) za účelem odstranění zbytků tumescentního roztoku a zbytků poškozených tukových buněk.

Po skončení odběru se pokračuje modelací prsu. Operatér vybírá nejvhodnější techniku modelace prsu podle stupně prsní ptózy a podle požadavku na zvětšení prsou. U žen s mírnou až střední prsní ptózou je možné odstranit nadbytečnou kůži z tzv. periareolárního přístupu, kdy zůstává výsledná jizva pouze po obvodu dvorce.

Při větším poklesu jsou výsledné jizvy i na prsu pod dvorcem (vertikální mammaplastika, L technika, S technika...), anebo při značném poklesu i podprsní rýze (výsledná jizva má pak tvar obráceného T). Spolu s odstraněním nadbytečné kůže je provedena i vnitřní modelace žlázy.

S aplikací tuku se začíná, jakmile je dokončena vnitřní modelace žlázy. Tak je možné velmi citlivě dokorigovat tvar prsu, protože se cíleně doplňuje objem prsu v oblastech, kde je to potřeba nejvíce (např. v oblasti dekoltu). Obvykle se přenáší 100 - 200 ml tukové tkáně do jednoho prsu. Závěr operace se neliší od klasické modelace prsu.

fotky před a po modelaci prsou se zvětšením vlastním tukem
Stupně ptózy. Plastický chirurg řeší v rámci množství pokleslého prsu pod podprsní rýhu. (ilustrační foto)

Výsledky po modelaci prsou se zvětšením vlastním tukem

Po dobře provedené modelaci prsu s augmentací vlastním tukem mají prsy mladistvý, plný tvar a přirozenou konzistenci. Prsa jsou tvořené výhradně vlastní tkání – tedy bez implantátu.

Operací lze zvětšit velikost prsu cca o jedno číslo. Větší zvětšení ale ženy, které jsou vhodnými kandidátkami na modelaci prsu, vyžadují méně často. V případě požadavku na větší zvětšení je možné realizovat druhou etapu lipomodelace s odstupem několika měsíců, anebo místo vlastní tukové tkáně použít ke zvětšení objemu prsu implantát.

prsa tuberozni, fotky před a po lipomodelaci
Korekce vrozené prsní asymetrie lipomodelací (levého prsu) a modelace prsu s augmentací vlastním tukem (pravého prsu) (foto: soukromý archiv lékaře)

Průběh rekonvalescence po lipomodelaci

Zákrok je spojen s krátkým pobytem na klinice (1-2 dny po operaci). Režim po operaci se v zásadě neliší oproti režimu po klasické modelaci prsu.

 • Kompresní prádlo: Rozdíl je pouze v tom, že se doporučuje nošení elastického spodního prádla na odběrové partie na 4-5 týdnů, tak jako po klasické liposukci provedené za účelem odstranění tukových nadbytků.
 • Hygiena: Sprcha je možná časně po zhojení ran.
 • Stehy: Zbytky stehů, pokud nejsou vstřebatelné, se odstraňují 7-12 dnů po operaci.
 • Práce: Návrat do práce je možný nejdříve 1-2 týdny po operaci, podle charakteru zaměstnání.
 • Zátěž a fyzická aktivita: Plná zátěž bez omezení je možná 6 týdnů po operaci.

Komplikace po modelaci prsou s augmentací vlastním tukem

Riziko vzniku chirurgických komplikací se neliší od klasické modelace prsu. Je tedy třeba počítat i s možností:

 • krvácivých komplikací
 • zánětu
 • infekce apod.

Kvalita hojení je individuální, některé pacientky se mohou hojit hypertrofickou jizvou. U pacientek se sklonem k tvorbě keloidních jizev (červených a nad povrch vystouplých jizev) operaci nedoporučuji.

Nepřihojením přenesené tukové tkáně mohou vzniknout tukové nekrózy a olejové cysty. Podobné útvary vznikají běžně i po poranění prsu nebo po jiných operacích prsu. Menší se většinou spontánně vstřebávají. Větší se vyskytují zřídka a je možné je řešit odsátím (tzv. punkcí) při kontrolním vyšetření po operaci.

Publikováno: 4.4.2019

Zvětšení prsou vlastním tukem (lipofilling, lipomodelace prsou) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á     

Před několika měsíci jsem podstoupila na klinice Perfect Clinic liposukci břicha, boků a stehen se současným přenosem tuku do prsou. Zákroku jsem se dost bála jednak kvůli narkóze, kterou jsem podstupovala poprvé a také... Více 

1 Like  

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní