Odstranění kruhů pod očima vlastním tukem

Autor:

I menší estetické nedostatky na tak exponovaném místě jako je obličej jsou nežádoucí, neboť se špatně zakrývají a velmi ovlivňují celkový vzhled člověka. Osoba trpící např. tmavými kruhy pod očima vypadá starší a působí nezdravým dojmem. Proto byla vyvinuta nová technika přenosu vlastního tuku, která je určena pro zákroky na jemné obličejové pokožce.

Technika SNIF (single needle injected fat) je metodou přenosu vlastního tuku, jež nabízí efektivní a šetrné řešení pro osoby, které trápí tmavé kruhy pod očima, nebo se chtějí zbavit jemných vrásek na horním či dolním rtu. Velkou výhodou této techniky je využití tělu vlastních tukových buněk, které organismus dobře příjímá.

eye 1209039 640

Kruhy pod očima či jemné vrásky - jaké výhody má SNIF technika oproti klasickému lipotransferu

Technika SNIF se využívá jako doplněk ke klasickému lipotransferu při úpravě problémových partií, kde stačí aplikovat pouze malé množství tuku, důraz je však kladen na preciznost provedení. Jde především o korekci tmavých kruhů pod očima a odstranění jemných vrásek dolního či horního rtu. V případě zákroků v těchto oblastech se užití SNIF jeví jako efektivnější a trvanlivější než aplikace výplně kyselinou hyaluronovou, která sice dobře vyhladí i hlubší vrásky, ale v jemné oblasti pod očima může působit nepřirozeně v důsledku často nevhodné konzistence této uměle vytvořené látky a možného rizika vzniku nerovností.

Jak se tuk odebírá a připravuje před aplikací

Odběr tuku pro techniku SNIF se v zásadě neodlišuje od postupu užívaného při klasickém lipotransferu. Tuková tkáň se odsaje liposukční kanylou z tělesných partií, které jsou k takovému odběru vhodné, zpravidla z břicha. Po odběru následuje fáze čištění tuku, ve které se z tuku šetrně odstraní všechny nežádoucí částice, a zpracování tuku, kdy dochází k emulzifikaci tukové tkáně, tedy k rozbití struktury tukových buněk. Tímto procesem vznikne tuková emulze, kterou lze následně použít jako tělu vlastní výplň upravovaných partií. Aplikace tukové emulze se provádí tenkou kanylou mělce do podkoží. 

Průběh aplikace vlastního tuku technikou SNIF v obličeji

Při provádění výkonu v obličejové části mohou pacienti pociťovat tlak a mírnou bolest, protože tuto oblast nelze úplně znecitlivět, rozsáhlejší užití lokálního anestetika by totiž mohlo změnit poměry a způsobit tak, že množství aplikovaného tuku by nemuselo odpovídat skutečné potřebě.

Rekonvalescence po transferu vlastního tuku SNIF technikou

Po úpravě tmavých kruhů pod očima bývá několik dní zjevné prosvítání aplikované tukové emulze, která je nažloutlé barvy, v případě výplně vrásek není zabarvení patrné. Jedná se o miniinvazivní ambulantně prováděný zákrok, následná rekonvalescence je rychlá. Po provedení tohoto zákroku je však žádoucí dodržování 2-3 denního klidového režimu. Jako reakce organismu na provedený výkon mohou na místech korekce nastoupit otoky, na jejichž potlačení lze užívat dostupná analgetika, nebo je možné použít mast na povrchové hematomy, avšak chladit oteklá místa není vhodné.

Efekt a trvanlivost zákroku při aplikaci vlastního tuku ke korekci kruhů pod očima

První efekt zákroku je viditelný vlastně okamžitě, na výsledný efekt je třeba vyčkat alespoň dva až tři měsíce, které jsou potřeba k ukončení procesu hojení. Je nutné počítat také s částečným vstřebáním tukové výplně, které činí 20-30 % objemu do jednoho měsíce po aplikaci, poté je již výplň trvalá.

Co ovlivňuje výsledek a kam lze tuk technikou SNIF aplikovat

Zákrok prováděný na viditelném místě, jako je obličej, vyžaduje naprostou preciznost provedení, proto je pro dobrý výsledek rozhodující zkušenost operujícího lékaře. Případný nesprávný postup pak přináší riziko vzniku asymetrií a nerovností, popř. olejových cyst.

Techniky lipotransferu dnes umožňují odebraný tuk aplikovat téměř do všech tělesných partií, kde je třeba přidat na objemu a upravit tak jejich estetický vzhled.

Přenos tuku do více oblastí najednou při jednom zákroku

Při jednom zákroku lze tuk přemístit i do více lokalit najednou, jediným kritériem je množství odebraného tuku a množství a rozsah oblastí, kam se má aplikovat.

Technika SNIF se využívá rovněž jako doplněk klasického lipotransferu při "hamburgerovém přenosu tuku", který spočívá v tom, že do různých podkožních vrstev je aplikována tuková emulze o jiné hustotě. Pro takovouto aplikaci zpravidla stačí pár mililitrů odebraného tuku.

Kontraindikace k přenosu tuku technikou SNIF

Tuk na vyplnění tělesných partií musí být vlastní. U velmi štíhlých osob je tedy možnost lipotransferu velmi omezena, nebo dokonce vyloučena. Vždy je třeba posuzovat konkrétní případy zejména podle toho, o úpravu jakých partií se jedná. Na obličejové výplně je potřeba řádově méně tuku než na úpravu prsou či hýždí.

Tento článek vznikl ve spolupráci s klinikou Perfect Clinic (webové stránky kliniky)

Publikováno: 26.1.2017

Odstranění kruhů pod očima - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní