Odstranění nadměrného pocení liposukcí podpaží

Autor:

Pocení je přirozeným projevem každého z nás. Kromě ochlazování funguje jako nosič pachu - jakási informace pro okolí o stavu organismu nositele. Zápach lze dočasně eliminovat používáním deodorantů, ale s hyperhidrosou se bojuje daleko účinněji. Jednou z metod odstranění nadměrného pocení je i liposukce podpaží. Co konkrétně si pod léčbou představit?

Fotolia 131237590 Subscription Monthly M

Již dávno neplatí, že muž by měl být cítit potem, tabákem a koňským sedlem. O ženách nemluvě. Pocení je přirozený projev fungujícího lidského organismu. Vedle ochlazování je také nosičem pachů, které informují podvědomí potenciálních partnerů o stavu potící se osoby. Pachové poselství více či méně eliminujeme používáním antiperspirantů (Některé studie tvrdí, že si po překrytí pachu feromonů snáze vybereme nevhodný protějšek ), ale s hyperhidrosou si žádný ze známých přípravků neporadí. 

Nadměrně pocení

Nadměrné pocení (hyperhidrosa) je stav, kdy je množství potu takové, že postiženého obtěžuje svým objemem a jeho průvodními znaky. Omezuje tak pacienta ve společenských aktivitách, seznamování, oblékání, apod.

Odstranění nadměrného pocení tumescentní liposukcí

Nadměrného pocení je možné se zbavit tumescentní liposukcí. O co se jedná?Jde o techniku, kdy do podkoží v dané oblasti aplikujeme větší objem fyziologického roztoku s příměsemi a také i s lok. anestetikem. Buňky podkožního tuku se zvětší a "zkřehnou". Díky tomu se dá podkožní tuk snadněji odsát a postačí k tomu užší kanyla.

Při zákroku v oblasti podpaží je tumescence vhodná díky anestetickému efektu. Celková anestézie má nesrovnatelně vyšší rizika a vzhledem k rozsahu liposukce v podpaží, je z mého pohledu zbytečná.

Při zákroku se odstraňuje nejvyšší část vrstvy podkoží těsně naléhající ke kůži a zároveň se ošetřuje spodní vrstva kůže. Dojde tak k poškození potních žlázek a jejich vyživujících kapilár, které liposukční kanyla zasáhne. Efekt je tedy trvalý, ale pocení neodstraní ze 100 % ošetřené plochy.

Odstranění pocení liposukcí versus další metody (radiofrekvence, botulotoxin, apod.)

Z dalších chirurgických metod odstranění pocení v podpaží je možno uvést ještě úplné odstranění potící se kůže. To však zanechává rozsáhlé jizvy, které se dlouho hojí. Nebo lze podstoupit přetětí hrudního sympatiku (vegetativního nervu). Výkon se provádí v celkové anestézii s prostupem do dutiny hrudní.

Podání botulotoxinu může odstranit pocení v ošetřené oblasti ze 100 %, ale musí se jednat o pacienta na botulotoxin citlivého a výkon je vždy dočasný (do jednoho roku).

Ostatní techniky jako iontoforesa či radiofrekvence do oblasti plastické chirurgie nespadají.

Liposukce zafunguje jen v podpaží

Plochy na čele, dlaních či ploskách je nutno řešit konzervativně, nejlépe aplikací botulotoxinu.

Pro koho je zákrok vhodný?

Výkon je možno provádět pouze v oblasti podpaží a u každého, kdo po zdravotní stránce zvládne zvolený typ anestézie – celkovou či lokální.

Příprava před zákrokem

Nejprve je třeba zjistit, zda nadměrné pocení nemá patologickou příčinu, jako je hormonální dysbalance, zhoubné onemocnění,...Tam je potom nutná léčba základní příčiny.

K vlastnímu zákroku je třeba přijít s oholeným podpažím (nejlépe 1-2 dny předem) a bez ošetření oblasti antiperspirantem.

Průběh zákroku

Operatér si vyznačí pomocí jódu oblast s nadměrným pocením. V případě alergie na jód je možno tuto část přípravy vynechat. Pokud pacient zvolí lokální anestézii, je zákrok ambulantní. Při celkové anestézii je nutný krátkodobý pobyt.

Ošetřují se samozřejmě obě podpaží. Vlastní zákrok trvá zhruba půl hodiny. Ani při lokální anestézii si pacienti na nepříjemné pocity nestěžují. Pooperační bolesti jsou minimální a pacienti mohou domů bez doprovodu.

Hojení a pooperační péče

Po zákroku doporučuji dva týdny elastickou bandáž podpaží osmičkovým obvazem s bolusem. Po tu dobu jsou možné aktivity, které dovolí trvalá bandáž. Od druhého dne po převazu je možné sprchování. Po dvou týdnech se pacient navrací k běžným činnostem. Stehy z incisí o velikosti cca 4 mm se odstraňují cca 10. den. Řezy jsou umístěny pod axilami a po zhojení jsou neznatelné.

Výsledek a trvanlivost výkonu

Zatímco botulotoxin u citlivých jedinců odstraní pocení v ošetřené oblasti stoprocentně, ale na omezenou dobu, liposukce pocení pouze omezí, avšak natrvalo. Efekt liposukce nastupuje ihned, zatímco nástup botulotoxinu trvá několik dnů.

Je-li výsledek liposukce neuspokojivý, je možno zákrok s odstupem několika měsíců opakovat. Tím se v podpaží rozšíří plocha kůže ošetřená liposukční kanylou, a tak je zasaženo větší množství potních žláz a efekt je výraznější.

Rizika a možné komplikace

Každý chirurgický zákrok s sebou nese riziko infekce, stejně jako poranění přilehlých struktur, hlavně nervů a cév. Zasažení těchto struktur může mít trvalé a závažné následky. Vzhledem k tomu, že liposukce v podpaží je těsně pod kůží, může dojít k její částečné nekróze, či změně citlivosti.

Kontraindikace k výkonu 

Kontraindikací k výkonu je alergie na použitou anestézii nebo nespolupráce pacienta. Metoda je rovněž nevhodná u případů, kdy nadměrné pocení provází celkové onemocnění, např. hormonální, metabolické, zhoubný nádor, aj.

Je možná kombinace liposukce podpaží a jiné části těla?

Liposukci axil lze kombinovat s liposukcí jakékoliv jiné krajiny i s většinou jiných estetických operací.

Kdy výkon podstoupit

Oblast není vhodné slunit dva měsíce. Koupání v bazénu bychom měli nechat až na dobu týden po vyndání stehů. Pro pacienty je určitě příjemnější zákrok podstupovat mimo horká období roku, ale technicky je možno tuto liposukci provést kdykoliv.

 

Publikováno: 10.5.2017

Léčba hyperhidrozy (nadměrného pocení) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Odstranění nadměrného pocení pomocí Body-Jet a laseru

Spokojený/á

Velice děkuji panu doktorovi Horynovi a jeho týmu. Trpěla jsem nadměrným pocením v podpaží a díky metodě, na kterou se se v Grand Clinic v Praze specializují, mám po potížích. Žofie Kočičková

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní