Odstranění pseudogynekomastie

Autor:

Pseudogynecomastie je ve většině případů způsobena nadbytečným množstvím tukové zásoby v oblasti mužského prsu. Odstranění tohoto druhu gynekomastie je možné pomocí liposukce provedené ambulantně v místní anestesii. Celý výkon trvá cca 2 hodiny a po výkonu je nutné nosit po dobu dvou týdnů kompresivní vestu. Výsledek je viditelný a trvalý.

Název „gynekomastie“ je řeckého původu a sestává ze dvou slov gyne = ženě podobný a mastos = prs. Je označením pro zbytnění mléčné žlázy u mužů, jejíž příčina není jednotná. Rozlišujeme zduření fyziologické, které není třeba léčit, a patologické, vyžadující důkladné vyšetření.

Fyziologicky se zbytnění mléčné žlázy vyskytuje v novorozeneckém věku, v pubertě a ve stáří. U novorozenců ji způsobují matčiny estrogenní hormony a samo odezní. V pubertě vzniká působením ženského pohlavního hormonu, který produkují varlata, ale mohutným zdrojem tohoto hormonu je i tuková tkáň, takže obézní hoši jsou postiženi výrazněji. Ve stáří jsou příčinou zduření prsní žlázy hormonální změny hladin ve stárnoucím organismu, významný vliv hrají i cévní změny mozku. Rizikovější jsou opět obézní pacienti.

Patologické zbytnění žlázy se vyskytuje u pacientů se stavy, které vedou ke snížení produkce testosteronu, jako jsou poruchy funkce nadledvin, onemocnění varlat například záněty, neurologická onemocnění, postižení nádory nebo závažnými onemocněními jater. Ke zbytnění mléčné žlázy u mužů dochází také při užívání některých léků používaných v psychiatrii a urologii. Některé drogy např. marihuana způsobují též v určitém procentu vznik gynekomastie. Závažným postižením mléčné žlázy u muže je karcinom, který je sice vzácný, ale je nutno na něj při diagnostice myslet.

Patologické zbytnění mléčné žlázy u mužů a jeho léčba patří v každém případě do rukou specialisty (internisty-endokrinologa). Léčba je v aktivní fázi konzervativní. Chirurgický zákrok je volen obvykle u již fibrosně přeměněné mléčné žlázy, kde způsobuje pacientovi psychické trauma. Samozřejmostí je chirurgické řešení u nádorového onemocnění.

Fotografie před / po z archivu Medilip - MUDr. Jaroslava Kačírková

prsa pred   prsa po

Pseudogynekomastie je zvětšení v oblasti prsu způsobené jinou tkání než je mléčná žláza. Nejčastěji se jedná o tukové zásoby (lipomastie), ale i záněty a nezhoubné nádory.

Zduření, které způsobuje zmnožení tukové tkáně (lipomastii) je možné řešit velmi efektně a šetrně tumescentní liposukcí.

Před samotným liposukčním  zákrokem je nutné provést sonografické vyšetření prsů kvalifikovaným odborníkem, které by mělo potvrdit nadbytek tuku a nebo naopak spíše zbytkovou mléčnou žlázu. Pokud sonografické vyšetření toto potvrdí, je možno provést liposukci naprosto bezpečně.

Odstranění pseudogynekomastie liposukcí je výkon ambulantní, prováděný pouze v místní anestesii, kdy se z drobných asi 3mm nářezů odsaje tuk mikrokanylami. Celý výkon trvá cca 2 hodiny. Po výkonu je klientovi oblečena kompresivní vesta, kterou nosí 14 dní. Po uplynutí této doby a odložení kompresivní vesty je výsledek viditelný a trvalý.

Zákroky plastických operací prsou >>

Aktualizováno: 22.5.2018

Odstranění pseudogynekomastie - Ceny

MUDr. Pavel Kurial
České Budějovice, Hluboká nad Vltavou
Ceny od 22 000 Kč
MUDr. Pavel Kurial
prim. MUDr. Aleš Fibír Ph.D.
Hradec Králové, Čáslav
Ceny od 25 000 Kč
prim. MUDr. Aleš Fibír Ph.D.
Ceny od 23 500 Kč
Lékařský dům Praha 7
obvykle do 15 000 Kč
MUDr. Jiří Vrbický
Ceny od 18 000 Kč
obvykle do 20 000 Kč
MUDr. Jaroslava Kačírková

Související zákroky

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní