Autor:

Zákrok je ideální volbou pro ženy, pro které asymetrie představuje fyzický či psychický problém. Plastický chirurg stanoví nejlepší postup operace. Asymetrii poprsí můře řešit několik typů prsních zákroků. Operace se provádí v celkové anestesii s jednodenní hospitalizací a po operaci je nutné nosit elastickou kompresivní podprsenku po dobu šesti týdnů.

Neexistuje žena, která by měla prsa naprosto stejná. Je to stejné, jako když srovnáme pravou a levou polovinu tváře, také nejsou stoprocentně symetrické.To samé platí i pro ostatní části těla. Jedno prsou může být o trochu větší než druhé, může mít i odlišný tvar, ale i dvorec a bradavka mohou mít také různý tvar, různou velikost a dokonce i odlišnou pozici, jeden dvorec může ležet výše než druhý.

Když obě prsa jsou přibližně stejné velikosti a tvaru, je to v pořádku.
Proto je nutné říci, že asymetrie je do určité míry zcela normální a že je mnohem častější, než si lidé myslí.

Kolik žen trpí asymetrií prsou

Mnoho dívek s asymetriíí prsou si myslí, že ony jsou jediné, že je to neobvyklé. Ale opak je pravdou, ve skutečnosti asymetrií prsou trpí asi 10 až 15 % žen.

Řešení asymetrie

Protože existují různé tvary a různé velikosti prsou, řešení jsou také různá a vždy zcela individuální. Většinou je nutné zvolit kombinaci různých výkonů plastiky prsou.
Mezi ně patří tyto výkony:

  • Zvětšení prsou – augmentace implanáty nebo vlastním tukem
  • Zmenšení prsou
  • Modelace prsou – zvednutí prsou- lift prsou
  • Lift dvorců - změna pozice dvorců, nebo dvorce prsou.

Před operačním výkonem je nutná osobní konzultace s plastickým chirurgem, se kterým se dohodnete na typu operačního výkonu.
Mnohdy je nutné provést kombinované výkony, jako je například
modelace prsa s augmentací, to znamená zvednutí prsa a zvětšení implantátem a redukce tedy zmenšení druhého prsa.
Jindy je možné asymetrii upravit použitím různě velkých implantátů.

Předoperační příprava před operací

Předpokladem pro chirurgické řešení je dobrý a stabilizovaný celkový zdravotní stav pacientky. 3 týdny před operaci prsou musí být vysazeny léky, které zvyšují krvácivost ( Acylpyrin, Anopyrin atd), rovněž podpůrné enzymatické léky nejsou vhodné. Měla by být vyloučena gravidita, není třeba přerušovat užívání antikoncepce.

Předoperační vyšetření zahrnuje laboratorní vyšetření krve, moče, EKG, vyšetření praktickým lékařem nebo internistou a mamografické vyšetření.

Operační výkon

Operace se provádí v celkové anestesii a je nutná hospitalizace přes noc.

Podle typu operačního zákroku se odvíjí i pooperační péče.
Pokud budete mít drény, den po operaci se odstraní. Stehy se nyní již používají vstřebatelné, které není nutné vyndávat, jizvy jsou kryty stripy, které vám operatér vymění při pooperační kontole za týden.

Sprchovat se můžete již 5 dní po operaci, ve většině případů je nutné po operaci nosit elastickou kompresivní podprsenku na dobu 6 týdnů.

To se netýká jenom operace, kdy prsa byla zvětšena vlastním tukem. Po této operaci naopak prsa musí zůstat volně, aby se tuk příliš nevstřebal.
Do doby než se jizvy zahojí, jsou kryty sterilními stripy, jizvy tak zůstanou tenké a neroztáhnou se.

Jakmile jsou jizvy zahojené, můžete je masírovat, budete instruováni jakým způsobem masáže provádět a kdy s masážemi začít.

Kromě toho můžete i používat silikonové plátky na krytí jizev, kterými si můžete jizvy krýt v podpresence. Jizvy tímto způsobem rychleji vyzrají, změknout a nebudou nenápadné.

asymterie prsa 1
Před a po operaci asymetrie, kde u pravého prsa byla provedena redukce a zvednutí prsa a u levého prsa modelace a zvětšení implantátem.

Aktualizováno: 22.5.2018

Související recenze a zkušenosti

Operace asymetrie prsou - Ceny

Ceny od 34 800 Kč
MUDr. Jiří Bayer
MUDr. Libor Polák
Ostrava, Frýdek-Místek, Hodonín, Boskovice
Ceny od 25 000 Kč
MUDr. Libor Polák
Ceny od 34 800 Kč
Doc. MUDr. Miroslav Tvrdek CSc.
MUDr. Tomáš Kupka
Karlovy Vary
Ceny od 40 000 Kč
obvykle do 55 000 Kč
MUDr. Tomáš Kupka
Ceny od 49 700 Kč
doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc.
Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní