Autor:

Každá dívka či žena je nádherná. Nezřídka se ale stává, že do jakési té představy o kráse chybí nějaký detail. Tím se často mohou stát řídké, krátké nebo nerovnoměrné řasy. V dnešní době se naskýtá spousta možností, jak dosáhnout toho, aby se řasy přiblížily naší představě.

Pro vyřešení tohoto úkolu zkoušíme vše možné: různé typy řasenek, štětečků, hřebínků a kartáčků, různé způsoby nanášení barev řasenkou, pudrování a další vychytávky, jak řasy prodloužit a dodat jim objem.

Ottlens 06 2019 Zmensene 016
Pacientka Centra oční a estetické medicíny Ottlens, Šumperk, (foto: soukromý archiv kliniky).

Komplikace při aplikaci umělých řas

Jednou z možností je aplikace umělých řas. Velmi dlouhou dobu to byl jediný způsob, jak si vytvořit řasy svých snů. Ale jako každá metoda, i tato má svoje plusy a mínusy. Metoda je rychlá, poskytuje okamžitý efekt a zbavuje nás každodenní potřeby starat se o vzhled svých řas. Bohužel se ale často objevuje alergická reakce buď na lepidlo, nebo na sám materiál umělých řas. Tento způsob krášlení navíc poškozuje vlastní řasy a při jejich odstranění vypadají původní řasy poškozené a tím pádem i neestetické. Umělé řasy vyžadují i opatrné zacházení při spaní. V případě, že spíte na břiše, je možné, že je tímto poškodíte. Umývání očí je také komplikovanější. Umělé řasy sice prošly svým vývojem, ale i u těchto je jejich „umělost“ znatelná a nepřirozený, někdy až dokonalý vzhled bývá často překážkou.

Kapky na zvětšení řas

Jedním ze způsobů zlepšení vzhledu řas je možnost aplikovat kapky na kořínky řas. Tato metoda není až tak moderní a jako některé další postupy přišla z jiných oborů / všichni víme o viagře /. Do estetiky tak přišlo vylepšení stavu řas z očního lékařství. Při používání kapek na zelený zákal se přišlo na to, že jedním z nežádoucích účinků kapek je právě zvětšení řas.

Efekt prodloužení je postupný, viditelný nejdříve za měsíc až 8 týdnů a není trvalý. Po skončení kúry se postupně délka řas zmenšuje na výchozí úroveň. Kúru je možno kdykoli zopakovat. Účinek kapek vydrží přibližně 6 měsíců od ukončení aplikace kapek.

Aplikace se provádí večer. Před aplikací je nutné pečlivé odstranění make-upu z obličeje, víček a řas. V případě, že někdo nosí kontaktní čočky, je nutné tyto před aplikací vyjmout z očí. Na štěteček se kápne kapka přípravku. Kapátkem se nesmíme dotknout štětečku a kapeme shora. Kapátko i štěteček je nutné chránit před kontaktem s okolím, předejdeme tak bakteriální kontaminaci a nebezpečí přenosu infekce do očí. Přetřeme okraj horního víčka a řasy u kořínků. Na řasy dolních víček přípravek neaplikujeme. Pokud zapomeneme, nedoplňujeme další aplikaci ráno nebo během dne, ale počkáme opět na další večer.

Ottlens 06 2019 Zmensene 140
Způsob nanášení kapek na štěteček (foto: soukromý archiv kliniky).

Praktická rada: Je dobré postavit lahvičku s kapkami na toaletní stolek nebo na viditelné místo, abychom na něj nezapomněli – ideální je např. postavit lahvičku k zubnímu kartáčku.

Jak preparát funguje?

Ovlivňuje růst a tloušťku řas a zvyšuje i jejich počet. Přesný mechanismus účinku není znám. Síla, délka, směr růstu řas i jejich počet může být lehce rozdílný na obou očích. Pokud by byl rozdíl větší, po vysazení kapek se stav upraví na výchozí úroveň.

Jedná se o náhradu řasenky?

Díky kapkám je někdy možné pozorovat i zvýraznění barvy řas, neboť se zvyšuje množství pigmentu v řasách. Řasenku však nenahradí, můžeme ji dále používat ke zvýraznění účinku kapek.

Co když zapomenu na aplikaci jeden nebo více večerů za sebou?

Účinek kapek nedoháníme častější aplikací, pokračujeme další večer.

Co se stane po skončení aplikace?

Během několika měsíců se délka, počet i síla řas vrátí k původnímu stavu.

Ottlens 06 2019 Zmensene 143
Nanášení kapek na okraj horního víčka a řasy u kořínků (foto: soukromý archiv kliniky).

Jaké jsou možné vedlejší účinky kapek?

Jsou uváděny asi u 4 % pacientů. Nejčastější je zarudnutí a pocit nepohody – štípání, tlak pod víčky, pocit suchých očí. Dalším nežádoucím účinkem je zvýšená pigmentace okrajů víček. Všechny tyto vedlejší projevy jsou méně časté než u pacientů, kteří kapky používají k léčbě glaukomu a kapou si je přímo do očí. Pokud se během aplikace objeví tyto nebo jiné potíže (zánět očí, pokles vidění, poranění oka), je nutné obrátit se na svého očního lékaře.

Čeho je třeba se vyvarovat při aplikaci kapek?

Pokud kapky stečou na jiná místa, než je okraj víček, může dojít k pigmentaci kůže, která je obvykle jen přechodná. K prevenci tohoto nežádoucího účinku je třeba kapky z kůže odsát. Jestliže se kapky kapou do očí, může nastat pigmentace duhovky, která získá sytější odstín nebo se zbarví dohněda. Tento efekt bývá trvalý.

Mohu nosit během aplikace kapek kontaktní čočky?

Jistě, ale je třeba je před aplikací vyjmout a po aplikaci počkat 15 min, než si je znovu nasadíte, abyste zabránili usazení účinné či konzervační látky z kapek do kontaktních čoček.

Ottlens 06 2019 Zmensene 097
Přirozený vzhled řas u klientky, která kapky používá pravidelně cca. 1 rok (foto: soukromý archiv kliniky).

Co je to kožní hyperpigmentace?

Je to stav, při kterém dochází k ztmavnutí určitých oblastí kůže oproti okolní světlejší kůži. Stává se to po nakupení většího množství pigmentu kůže – melaninu. Ten tvoří normální barvu kůže. Hyperpigmentace kůže se může projevit jako vedlejší účinek po aplikaci kapek, ale odeznívá po přerušení kúry.

Co znamená zvýšený nitrooční tlak?

Je to stav, kdy tlak v nitru oka je vyšší, než určuje norma. Kapky snižují výšku nitroočního tlaku. Je důležité informovat lékaře, pokud užíváte jiné kapky, na snížení nitroočního tlaku. Pacienti užívající již jiné kapky na snížení nitroočního tlaku by měli být sledováni.

Co mám dělat, když mi zarudly spojivky?

Zrudnutí očí může nastat bezprostředně po aplikaci kapek. Vyhledejte lékaře, jestliže oči zůstávají zarudlé delší dobu, trvale nebo když se přidruží jiné vedlejší účinky. Pokud dojde ke změně zdravotního stavu týkající se očí (např. trauma, infekce, náhlý pokles vidění, oční operace) nebo se projeví jakákoli reakce na víčku nebo na spojivce, kontaktujte lékaře, abyste se poradili ohledně další aplikace kapek.

Mohou kapky změnit barvu očí?

Zvýšení pigmentace očních duhovek může nastat, pokud se kape přímo do očí při léčbě vyššího nitroočního tlaku/glaukomu. Ačkoli během klinických studií nebyla zaznamenána změna barvy duhovky po aplikaci kapek, pacienti by měli být informováni, že se může zvýšit pigmentace duhovek, což bývá permanentní záležitostí.

Ottlens 09 2019 057 zmenšené
První aplikace kapek u nové klientky (foto: soukromý archiv kliniky).

Proč se doporučuje aplikovat kapky ke konečkům řas pouze při okraji horního víčka?

Klinické studie byly prováděny na pacientech, kteří aplikovali kapky pouze k okraji horního víčka. Nekapejte je do očí ani k okrajům dolního víčka. Zde vzniká potencionální riziko růstu chloupků na kůži, která přichází do styku s kapkami. Je nutné odstranit přebytek kapek a zabránit tak jejich vytékání do okolí očí a na tváře.

Tento článek vznikl ve spolupráci s doktorkou MUDr. Lenkou Ottovou, vedoucí centra oční a estetické medicíny Ottlens (webové stránky kliniky).

Aktualizováno: 12.5.2020

Prodlužování řas - Novinky

Prodlužování řas - Ceny

Ceny od 1 000 Kč
MUDr. Lenka Ottová
IP Beauty
Kladno
Ceny od 1 250 Kč
IP Beauty
Ceny od 1 200 Kč
MUDr. Lucie Kalinová PhD.
ESTETICUSTI s.r.o.
Ústí nad Labem
Ceny od 2 000 Kč
ESTETICUSTI s.r.o.
Ceny od 1 000 Kč
MUDr. Zuzana Vykutilová
Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní