Transplantace vlasů metodou FUE

Autor:

Transplantace vlasů je výkonem, který je prováděn z 98 % u mužů, kde v důsledku působení enzymu 5-alfa reduktázy na testosteron dochází k toxickému působení derivátu na vlasový folikl. Takto jsou ohroženy jen vlasy na čele a temeni. Zbylé vlasy v týle a zevních stranách hlavy nejsou postiženy. Proto je možno vlasy z týla přemístit do koutů nebo temene hlavy aniž by v budoucnu vypadly. Takto se dá ve stručnosti shrnout odborně význam slovního spojení transplantace vlasů. V podstatě by se zákrok měl spíše jmenovat „redistribuce vlasů“, protože k žádné transplantaci v pravém slova smyslu nedochází, ale tomu by asi laická veřejnost těžko rozuměla.

Metody tranplantace vlasů

Ne každý muž je smířen s tím, že mu věkem prořídnou či zcela vypadnou vlasy na čele nebo temeni hlavy. Současná plastická chirurgie má pro tyto klienty řešení. Tím je transplantace vlasů. Metod jak vlasy transplantovat je více.

Strip metoda

Dříve často používanou byly metodiky zvané obecně strip techniky, kdy byly vyříznutím proužku kůže s vlasy na temeni získány vlasové folikuly. Proužek vlasů byl poté chirurgicky rozdělen na makroštěpy (3-5 vlasů v jednom štěpu) nebo mikroštěpy (1-3 vlasy v jednom štěpu) a odběrová plocha na týlu byla sešita – zde takto vznikla v zátylku neodstranitelná lepší či horší jizva. Kromě neodstranitelné jizvy na temeni hlavy se pyšní tato technika i další, méně viditelnou nevýhodou, a to necitlivost hlavy, a to od jizvy do poloviny temene v důsledku přerušení senzitivních  nervů. Necitlivost přetrvává řadu let a nikdy nedojde k plné regeneraci citlivosti hlavy. Proto byly v devadesátých letech vyvinuty techniky, kdy nedochází ke vzniku lineární jizvy na hlavě.  

FUE metoda

Odběrovou technikou FUE (follikular unit extraction) takto dochází k odběru jednotlivých vlasových štěpů z temene. Vzniklé jizvičky na odběrové části mají potom průměr 0,8 – 1,0 mm a jsou vmezeřeny mezi jednotlivé vlasy, takže makroskopicky není možno vlastní odběrové místo při pozdější délce vlasů nad 5 mm poznat. Stejně tak odpadá i necitlivost odběrové části hlavy.

464
Pacient před zákrokem

Zákrok FUE

Metodu je možno přirovnat k částečné prořízce lesa – mezi jednotlivými zachovanými stromy je možno provést relativně beztrestně odběr cca 25-30% stromů (vlasů), aniž bychom někde vytvořili palouk (jizvu). Při spočítání počtu jednotlivých vlasových štěpů je potom na připravenou transplantovanou plochu (kouty, temeno hlavy) provedeno vytvoření odpovídajícího počtu vpichů, do kterých jsou jednotlivé vlasové štěpy vloženy. Metoda je časově náročnější než strip technika, délka zákroku (v závislosti od počtu vlasů) trvá od 5-8 hodin.

496
Pacient s čerstvě transplantovanými vlasy v čelní oblasti(2500 transplantovaných vlasů, tj. 1238 štěpů)
112
Pacient po zákroku transplantacevlasů FUE po roce od zákroku

Režim po transplantaci vlasů metodou FUE

Pooperační průběh je potom typický u všech typů vlasové transplantace. První týden je třeba se vyvarovat mechanickému poškození nově transplantovaných vlasů. Vlastní sprcha i s šamponem je poté možná od cca šestého dne od transplantace vlasů.

Viditelnost efektu transplantace vlasů FUE

Nejprve dojde k vypadání vlasů ( za cca  4-6 týdnů) a od cca 4 měsíce k postupnému růstu nově transplantovaných vlasů. Celková doba postupného růstu vlasů trvá až do cca 10-12 měsíce od transplantace vlasů. V případě, že si klient přeje vlasy zahustit, je v tomto období – za rok od první transplantace – možno zákrok provést. I přes cca 90-95% úspěšnost transplantace vlasů se pro zahuštění vlasů se rozhoduje cca 30 procent klientů, u kterých byl zákrok proveden.

Pro koho je metoda FUE vhodná

Metoda je vhodná prakticky pro všechny pacienty, neboť je možno odebrat vlasy ze všech oblastí hlavy nezávisle na lokální kvalitě porostu hlavy a bez nebezpečí vzniku nepřijatelných a viditelných jizev.

Závěrem je možno říct, že transplantace vlasů je výkonem, který má v plastické chirurgii své místo. Primárním úspěchem je dobře sehraný operační tým, protože od koordinovanosti týmu je závislý nejen vlastní výsledek stran uložení vlasů, ale hlavně počet transplantovaných vlasů – štěpů. Takto je možno FUE technikou v jednom sezení provést transplantaci až 3000 vlasů. Protože vlasový štěp obsahuje v průměru cca 1,8-2,1 vlasy, jedná se tedy o transplantaci cca 1500 štěpů.

Publikováno: 7.4.2015

Autor

Dobrý den, plastické chirurgii se věnuji od roku 1999, v roce 2005 jsem složil atestaci. V letech 2007-2018 jsem paralelně s praxí v Česku pracoval v rakouských městech Wels a Salzburg. Od roku 2019 se budu plně věnovat práci na Klinice MEDICent v Ostravě.

Související recenze a zkušenosti

Zkušenost s transplantací vlasů

Spokojený/á     

Jsem velmi spokojen,byl jsem na zákroku několikrát po sobě s odstupem jednoho roku.Personál skvělý,vlásy rostou,drží tak si je užívám.Vřele doporučuji všem zájemcům.

Transplantace vlasů metodou FUE - Ceny

Ceny od 18 000 Kč
MUDr. Šín Petr Ph.D.
Ceny od 18 000 Kč
MUDr. Alica Hokynková
Ceny od 49 900 Kč
Premier Clinic
Ceny od 79 900 Kč
obvykle do 129 900 Kč
MUDr. Matěj Patzelt

Související zákroky

Transplantace vlasů - FUE

95% spokojeno. 69 recenzí pacientů.

Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní