Vyhlazení vrásek vlastním tukem

Autor:

Podstatou vyhlazení vrásek vlastním tukem vlastního je několik na sebe navazujících kroků. Nejprve se způsobem podobným liposukci pacientovi odebere ambulantně v místním znecitlivění menší množství tuku. Následně je tuk speciálně upravený a pomocí kanyly nebo injekce se vstříkne jako výplňový materiál pod vrásku. Vráska je takto vypnutá nebo podložená.

Kromě běžného vložení vlastního tuku existuje metodika, při které může být tuk obohacen během jeho úpravy o kmenové buňky. Procento trvalého přežití tuku obohaceného o kmenové buňky je vyšší a takový tuk má i daleko širší možnosti použití. Jedná se o technicky náročnou laboratorní metodu. Proto je pro výplň vrásek obličeje méně užívaná.

Jaké vrásky lze vlastním tukem vyhladit

Stejně jako acylpyrin, i když je to vynikající lék, není nejlepší na každou nemoc, tak i implantace vlastního tuku není nejvýhodnější k odstranění každé vrásky.

V podstatě platí, že vlastní tuk je výhodný k odstranění spíše větších záhybů kůže než povrchových jemných vrásek kůže připomínajících například ohybové rýhy ve dlani.

Výhodou implantace vlastního tuku (lipofilling, lipografing) je šance, že alespoň část implantovaného tuku přežije a výsledek bude do jisté míry trvalý. Tato naděje u jiného bezpečného výplňového materiálukyseliny hyaluronové - není.

Vrásky a nejvýhodnější způsob jejich korekce

Dr Stepan
Grafika řešení vyhlazení vrásek v obličejí různými metodami a technikami (botulotoxin, operace očních výček, kyselina hyaluronová, vlastní tuk a další)
 • Vrásky pod očima, na víčkách: Řešením je operace očních víček nebo laserové ošetření. Injekční výplně na bázi botulotoxínu ani implantace vlastního tuku není vhodná.
  Hluboké vrásky na čele, vráska mezi obočím, vějířkovité vrásky kolem očí a na tváři: Využívá se botulotoxín. Kyselina hyaluronová je méně vhodná. Vlastní tuk se používá jen ojediněle.
  Nosoretní vrásky, vrásky na bradě, mimické vrásky, atd.: Implantace vlastního tuku doplněná výplňovým materiálem - kyselinou hyaluronovou pro lepší korekci povrchových vrásek. Botulotoxin je nevhodný pro ztrátu mimiky obličeje.

Výhody odstranění vrásek vlastním tukem

Tam, kde je to vhodné. Případně, kde je to možností volby:

 • Miniinvazivní zákrok.
 • Pouze lokální znecitlivění, žádná anestezie.
 • Možnost dosáhnout alespoň částečně trvalého efektu.
 • Nižší cena zákroku, zejména při nutnosti aplikovat větší objem výplně.
 • Výsledek je viditelný hned po zákroku. O jeho trvanlivosti by vás měl informovat lékař.
 • Po zákroku nejsou jizvy.
 • Použití látky, která je pro tělo přirozená / známá.
 • Žádné alergické reakce na látku.
 • Tuk lze získat z jakékoliv části těla, kde je ho dostatek.

Nevýhody odstranění vrásek vlastním tukem

 • Technicky náročnější zákrok. Tuk je nutno odebrat upravit a znovu precizně implantovat.

Konzultace s lékařem

Prvním krokem k řešení nespokojenosti s vráskami stejně tak jako s jinými projevy stárnutí by měla být konzultace s lékařem. Jen tak je možné získat informaci, jaký zákrok by byl nejvhodnější, jaký výsledek lze očekávat a jaká bude cena odstranění vrásek vlastním tukem.

Mimo ceny finanční má každý zákrok i cenu představovanou rizikem komplikací, určitými omezeními a podobně.

Stejně tak je důležitá konzultace v tom, že si s lékařem upřesníte, jaká jsou vaše očekávání a jakých výsledků odstranění vrásek vlastním tukem lze dosáhnout.

BogrošováPředOříznuto
Příprava pacientky na vyhlazení vrásek vlastním tukem. Fotka před samotným zákrokem. (foto: soukromý archiv lékaře)
BogrošováPoOříznuto
Foto po ošetření vrásek vlastním tukem. (foto: soukromý archiv lékaře)

Průběh zákroku vyhlazení vrásek vlastním tukem

Implantace vlastního tuku se provádí ambulantně a zákrok většinou nevyžaduje žádnou speciální přípravu ani vyšetření.

 1. Nejdříve je pomocí injekcí znecitlivěna oblast, ze které bude tuk odebrán. Nejčastěji je to břicho. Pro odběr tuku je používáno speciální instrumentárium a odběr se liposukci vzdáleně podobá, ale rozhodně nepřinese viditelný úbytek tukové vrstvy. Objem odebíraného tuku do vrásek je poměrně malý.
 2. Potom je odebraný tuk upravený.
 3. Nakonec je upravený tuk vstřiknutý pomocí speciální kanyly nebo injekcí do zvoleného místa. Znecitlivění krajiny, kam je tuk implantován, může být z technických důvodů neúplné nebo i nemožné. Implantace tedy může být někdy do jisté míry bolestivá.

Odběr, úprava a implantace odsátého tuku mají velice přísná odborná pravidla, jejichž cílem je dosáhnout trvalého přežití co největší části implantovaného objemu.

vyhlazeni vrasek
Fotky před a po ošetření vrásek vlastním tukem. (foto: soukromý archiv lékaře)

Bezprostředně po zákroku

Po zákroku není klient většinou nijak výrazně omezen a není nutné zvláštní ošetřování. Po zvyhlazení vrásek vlastním tukem většinou není ani žádné společenské omezení. Známky provedení zákroku jsou obvykle minimální nebo je lze snadno zamaskovat.

Pouze se doporučuje po dobu dvou týdnů nevystavovat kůži přibližně dva týdny přímému slunci a chodit do veřejného bazénu.

Rizika po vyhlazení vrásek vlastním tukem

Po vyhlazení vrásek vlastním tukem je vždy nutné počítat s modřinami. Téměř vždy je možné je spolehlivě zamaskovat make-upem. Otoky a infekce v oblasti odběru i implantace nebo jiné komplikace jsou vzácné.

Výsledný efekt a trvanlivost vyhlazení vrásek

Výsledný efekt je do značné míry vidět okamžitě, i když se může v následujících dnech měnit. Tak jak vypadají vrásky asi po třech týdnech, vydrží s vysokou pravděpodobností asi devět měsíců.

Delší (možná i trvalé) trvání efektu záleží na dodržení zásad správné techniky odběru, implantace a může být prodlouženo obohacením implantovaného tuku o kmenové buňky.

Pro udržení či zlepšení výsledku je potřeba počítat s opakováním, případně doplněním o použití výplňových materiálů nebo botulotoxinu. Implantace vlastního tuku do vrásek je rovněž vhodným doplňkem kosmetických operací.

Aktualizováno: 10.12.2018

Autor

Úspěšně absolvoval Lékařskou fakultu univerzity T.G. Masaryka. V roce 1986 získal atestaci z všeobecné chirurgie. Od roku 1991 má atestaci v oboru plastické chirurgie. Plastickou a estetickou chirurgii vykonává od roku 2006. Certifikovaný člen společnosti estetické chirugie.

Vyhlazení vrásek vlastním tukem - Novinky

Vyhlazení vrásek vlastním tukem - Ceny

Ceny od 15 000 Kč
MUDr. Tomáš Ventruba
Asklepion
Praha, Karlovy Vary, České Budějovice, Mariánské Lázně
Ceny od 41 400 Kč
Asklepion
MUDr. Pavel Kurial
České Budějovice, Hluboká nad Vltavou
Ceny od 23 000 Kč
obvykle do 37 000 Kč
MUDr. Pavel Kurial
Ceny od 9 000 Kč
MUDr. David Štěpán
obvykle do 15 000 Kč
MUDr. Jiří Vrbický
Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní