Zvětšení prsou aquafillingem

Autor: MUDr. Lada Novotná

Jedná se o zákrok ambulantní, bez nutnosti celkové anestezie s využítím aquafillingu. Aquafilling je inertní gel kompatibilní s lidskou tkání a výplněmi z hyaluronové kyseliny, je nekancerogenní a neteratogenní. Po aplikaci zůstává na kůži vpich o velikosti nejvýš 2mm, použitím zaoblené kanyly je zaručeno rychlé hojení s výborným kosmetických efektem nezanechávající jizvy.

Plastická operace prsou formou Aquafillingu patří mezi moderní metody. Aquafilling je tvořen syntetickým polyamidem - molekulou užívanou ve zdravotnictví několik desítek let jako vstřebatelný šicí materiál. Polyamid, kterého je v auafillingu 2% má prostorovou strukturu s četnými vodíkovými vazbami mezi karonylovými a amidovými skupinami. Je vysoce hydrofilní, váže fyziologický roztok, kterého je v gelu 98%. Složení gelu zaručuje jeho bezpečnost a kompatibilitu s lidskou tkání. Díky své struktuře je gel vysoce viskózní, stabilní a rozkládá se velice pomalu.

prsa podprsenka augmentace

Aquafilling je sterilní bezobalový injekční implantát vyráběný v ČR. Vlastní certifikáty EU a jeho výroba má certifikaci GMP a ISO. Od roku 2012 se v ČR s úspěchem využívá k modelaci a zvětšení objemu prsou. Ve světě se aquafilling užívá několik let, v ČR od r. 2012. Před uvedením do praxe předcházelo desetileté období klinických studií. Může ho aplikovat řádně proškolený lékař, znalý anatomických poměrů ošetřované lokality s dostatečnými zkušenostmi s tímto způsobem augmentace.

Aquafilling lze aplikovat celou řadou aplikačních technik, nejčastěji s použitím atraumatických kanyl. Atraumatická kanyla zaručí minimum možných komplikací ve smyslu traumatizace měkkých struktur prsu a krvácení, neboť kanyla je na konci oproti jehle zaoblená tudíž riziko proniknutí do žíly je několikanásobně menší a při znalosti anatomických poměrů a šetrné aplikaci téměř nulová. Také fakt, že po aplikaci zůstává na kůži vpich o velikosti nejvýš 2mm, zaručuje rychlé hojení s výborným kosmetickým efektem nezanechávajícím jizvy.

Před operací

Před augmentací prsou doporučujeme ultrazvukové (příp. mamografické) vyšetření prsou. Ženy, které podstoupily zvětšení prsou Aquafillingem nejsou vystaveny většímu riziku rakoviny prsou než ty, které toto ošetření nepodstoupily. Platí stejná pravidla jako u každé augmentace prsou a diagnostikování nádorů - preventivní kontroly jsou doporučovány a mají nezanedbatelnou hodnotu. Také proto, že implantát může při diagnostikování způsobovat např. zastínění, i když u Aquafilingu je toto zastínění nesporně menší a přehlednost větší než u klasických obalových implantátů, je dobré, aby mamolog měl k dispozici předzákrokový snímek pro možnost srovnání.

Průběh operace

Zákrok se provádí v tumescentní anestezii, případně v celkové lehké analgosedaci. Celková narkóza tedy není potřebná, tím zcela odpadají rizika s ní spojená.

Samotný zákrok trvá 2-3 hodiny, nevyžaduje ani krátkodobou pracovní neschopnost. Prakticky okamžitě po zákroku se pacientka může vrátit ke svým všedním i pracovním aktivitám. Je tedy maximálně vhodný pro aktivní ženy, které si nemohou dovolit po zákroku být omezeny např. kvůli vysoké pracovní vytíženosti, či nemožnosti výpadku společenského uplatnění, ale také pro maminky plně zaměstnané svými ratolestmi či sportovkyně, které nechtějí na delší čas výrazně omezit svůj trénink.

Po zákroku je vhodné 14 dní nosit kompresivní podprsenku, příp. i déle při větších sportovních aktivitách. Řádné nošení speciální kompresivní podprsenky zlepší komfort pacientky, sníží pozákrokový otok, přispěje k rovnoměrnému rozložení gelu a snižuje možnost průniku gelu aplikačním kanálkem, jakožto místem nejnižšího odporu.

Rekonvalescence

Po zákroku se doporučuje klidovější režim pro dobrou rekonvalescenci tkání. Není vhodné chodit 14 dní do bazénu a saunovat se. Než dojde k úplnému zacelení aplikačního kanálu, by se nemělo spát na břiše.

Kontraindikace

Kontraidikací k tomuto zákroku je infekce v oblasti prsou, onkologická onemocnění, mentální poruchy, poruchy krevní srážlivosti, alergie na léky používané při zákroku, relativně velká ptóza a malá vzdálenost mezi prsní bradavkou a submamární rýhou. Neměli by ho podstoupit osoby mladší 18ti let, těhotné a ženy do 9 měsíců po porodu, příp. půl roku po kojení.

Výhody a nevýhody zákroku

Gravidita po aplikaci je možná, bez rizika pro maminku i miminko, ale prsa kvůli svému zvětšení při kojení se mohou změnit. Výhodou tohoto zákroku je možná korekce po ukončení kojení bez nutnosti výměny implantátu.

Nespornou výhodou augmentace prsou aquafillingem je fakt, že se jedná o zákrok ambulantní, bez nutnosti celkové anestezie. Zákrok se provádí v lokální anestezii, proto je bolestivost zákroku minimální a při tom může pacientka po celou dobu s operatérem komunikovat a koordinovat kosmetický výsledek. Ve výsledku takto upravená prsa jsou vizuálně, pohmatově i citlivostí zcela přirozená.

Kombinaci augmentace prsou obalovým a neobalovým implantátem nelze doporučit, pro nemožnost vyloučení traumatizace obalového implantátu. Aquafillingem je možné augmentovat prsa po předchozím lipograftingu, kdy se tuk uchytil částečně nebo se neuchytil vůbec. Augmentaci gelem po klasickém implantátu lze podstoupit s půl ročním odstupem po vyjmutí obalových implantátů.

Viditelnost efektu po zákroku

Výsledek augmentace závisí na individuálních dispozicích, výchozím zdravotním stavu, věku a anatomických dispozicích (stavba hrudníku, tvar a pozice prsou a bradavek, struktura a pevnost kůže), zvyklostech pacientky (životospráva, kouření, alkohol, užívání léků) na zkušenostech a schopnostech operatéra, objemu implantovaného materiálu. Právě proto je důležitá konzultace s lékařem, který bude zákrok provádět a který Vás upozorní na vše potřebné a probere s pacientkami jejich dotazy. Trvanlivost výsledného efektu je dlouhodobá, minimálně 5 let, v závislosti na místě aplikace, zvolené injekční technice a množství aplikovaného materiálu. Záleží také na metabolismu samotné pacientky.

Aktualizováno: 22.5.2018

Zvětšení prsou aquafillingem - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Anna2 MUDr. Lada Novotná 13.3.2017
Spokojený/á     

Paní doktorka je moc ochotná a milá,před zákrokem semnou vše probrala a vysvětlila. Samotný zákrok vůbec nebolel a jsem ráda, že jsem do toho šla.Moje prsa jsou díky paní doktorce krásnější bez nutnosti řezání a bolavé r... Více 

1 Like   9 Komentářů  
Dagma MUDr. Lada Novotná 1.6.2016
Spokojený/á     

Rada bych chtěla touto cestou poděkovat za perfektni přīstup panī doktorce Ladě Novotné.Nejen za její perfektni práci co se týče zakroku ale i za znalosti a lidskost, ktetou ke mě přistupovala, je milá ,ochotná. Pani dok... Více 

4 Likes   42 Komentářů  

Zvětšení prsou aquafillingem - Ceny

Ceny od 75 000 Kč
Grand Clinic s.r.o.

Související zákroky

Zvětšení prsou aquafillingem

80% spokojeno. 10 recenzí pacientů.

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní