Výsledek po sklerotizaci křečových žil

Lenk6190802
10. 5. 2021 · Poslední odpověď: 28. 9. 2021

Dobrý den 10/20 jsem absolvovala sklerotizaci křečových žil na levé noze.. Důkladně jsem dodržovala nošení kompresních punčoch a mazání liotonem. Z foto je viditelný tmavý pruh po léčené žíle... Ne a ne zmizet.. A k tomu ještě malé žilky.. Foceno 5/21 Prosím o radu jak dále postupovat.. Kontrola mám plánovanou na 9/21

odpovědi (2)

Všechny odpovědi na tento dotaz pocházejí od kvalifikovaných lékařů
Říčany · 28. 9. 2021
Milá paní Lenko (?),
pokud byste měla možnost otevřít neznámější a také nejlepší odbornou publikaci o skleroterapii od prof.. Mitche P. Goldman, MD z La Jolla Kalifornie, USA a nalistovala si kapitolu Adverse sequelae (česky nežádoucí následky), pak v jejich výčtu naleznete rozhodně "posklerotizační pigmentace" a také "teleangiectatic matting" (tzv.matování - to jsou ony miniaturní žilky v okolí ošetřené žíly). To jsou právě následné jevy, které po ošetření pozorujete.
a) tmavý pruh na ošetřenou žilou patří mezi nejčastější negativní jevy, které po ošetření skleroterapií pozorujeme. Není rozhodně projevem špatně provedeného výkonu, ale existuje řada pokynů, jak jejich výskyt omezit. Patří mezi ně mimo jiné i pečlivé nošení kompresivních punčoch, Lioton a obdobné zevní prostředky již méně. Je mimo rozsah mé odpovědi, vyjmenovávat všechna opatření prevence posklerotizačních pigmentací - má je znát a dodržovat, každý lékař, který sklerotizaci provádí. Ale i ten nej, nej.... se jim u svých pacientů vždy neubrání – na druhou stranu stíny prakticky vždy blednou (spíše však v horizontu mnoha měsíců).
b) Vzniku matování zabránit nelze – provází jako zákonitý jev skleroterapii zejména žil středního a většího kalibru. Za tento efekt může skleroterapií zvýšená aktivita vnitřní buněčné vrstvy žilní – endotel a jim produkované growth factors (růstové faktory). Částečný efekt může přinést ošetření mikroskleroterapií.
Je potřebné si uvědomit, že žádná medicínská aktivní činnost, ať ji
Kladno · 29. 5. 2021
Dobrý den, zatvrdnutí a pigmentace v průběhu ošetřené žíly se u sklerotizace objevuje poměrně často. Čím je žíla větší a mělce pod kůží, tím je problém častější a regenerace delší. Vždy ale časem dojde k úplnému vymizení těchto změn. Čas je ale velmi individuální. Vhodné je jen místa masírovat jemným tlakem a vyvarovat se přímého slunění v místech, kde se pigmentace nachází.
S pozdravem T. Bureš

Najít další otázky

Podobné dotazy

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.

Zeptejte se lékaře