Odstranění kožních výrůstků laserem

92% Index spokojenosti Založeno na 63 recenzi pacientů

K odstraňování kožních výrůstků se používá odpařovací CO2 laser. Jedná se o elegantní ošetření s minimální rekonvalescencí. Při zákroku nedochází ke krvácení, není třeba ránu sešívat, neomezuje pacienta v běžných aktivitách, ani při práci.

Nejčastější indikací jsou fibromy na krku, v podpaží, pod prsy nebo jinde na trupu, ev. stařecké bradavice. Nelze odstraňovat pigmentové projevy, kde není 100% jistota, že se nejedná o zhoubný nádor. Zde je nutné chirurgické odstranění a následně histologické vyšetření projevu. Tzn. že před každým odstraněním vždy musí útvar zhodnotit dermatololog, zda je laserové odstranění vhodné.

Ošetření je téměř bezbolestné, většinou se obejde bez předchozího znecitlivění, ale lze použít i znecitlivující krém nebo místo podpíchnout anestetickým roztokem, poté je zákrok zcela bezbolestný.

znamenka2

Hojení je rychlé, probíhá strupem, který je ve velikosti odstraněného projevu. Strup necháme samovolně odpadnout, nestrháváme ho násilím. Jizvička je většinou minimální nebo žádná.

Po výkonu pacient ošetřuje antibiotickou mastí nebo zásypem, v případě větších lézí může překrýt po následující 3 dny náplastí.

V den ošetření se doporučuje místo nenamáčet, druhý den již lze osprchovat, ale nekoupat ve vaně až do úplného zahojení (cca týden). Hojení také neprospívá přílišné zapocení, takže je lepší na týden vynechat saunu a intenzivní sport. Není také vhodné chodit do bazénu kvůli riziku sekundární infekce.

Pro lepší hojení je vhodnější chladnější počasí a i vzhledem k riziku následného zpigmentování je lepší období, kdy se intenzivně nevystavujeme slunci (září-květen).

Minimálně 2 měsíce po ošetření je nutné místo chránit před sluncem, používat krém s ochranným faktorem ideálně SPF 50.

Publikováno: 27.1.2016

V jaké fázi se nacházíte?

   
Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní