Nevzhledné fibromy a jiné nezhoubné kožní výrůstky řeší estetická chirurgie. Metod odstranění je několik. Ošetření bývá bezbolestné a časově nenáročné. Proč kožní výrůstky a fibromy rostou právě vám? Jak odstranit fibromy a další kožní výrůstky?
Kožní výrůstky se mohou objevit kdekoliv na těle
Nezhoubný kožní výrůstek se nazývá fibrom. Tyto acrochodrony nebolí. Vyskytují se na různých částech těla. Na první pohled vypadají jako malé uzlinky o velikosti 1 mm až 1 cm.
Typy kožních fibromů dle tvaru:
Kožní výrůstky jsou složené z kolagenu a krevních cév. Vypadají jako malé stopky s kulatou hlavičkou. Většinou jsou kožní fibromy stejné barvy, jako je vaše kůže. V některých případech mohou být tmavší, nebo světlejší. Věk nehraje žádnou roli. Vznikají v každém věku, samovolně a to na místech, kde kůže rychleji stárne.
Místa výskytu:
Výrůstky představují estetický problém
Přesnou příčinu fibromů nelze s určitostí potvrdit. Ale je známo, že obezita a genetika jsou působícím faktorem.
Kdo je náchylnější ke vzniku kožních fibromů:
Dále je dokázáno, že se kožní výrůstky objevují na místech, kde se tkáň dlouhodobě mechanicky dráždí. Kožní fibromy vás nijak neohrozí, jen ve větším množství bývají estetickým problémem. Případě mohou vadit na místech, kde se jich dotýká kostice u podprsenky, ramínko od tílka, řetízek na krku, atd.
Fibrom v podpaží má barvu kůže, občas je tmavěji zabarvený. Kožní výrůstek v podpaží vypadá jako bradavička, která visí. Někdy fibromy v podpaží reagují na stres a mechanické tření bolením a tmavnutím. Kožní výrůstky v podpaží se nejčastěji odstraňují laserem. Zákrok je rychlý, bezbolestný a druhý den se objeví pouze stroupek o velikosti původního fibromu.
Fibromy na krku mají tělovou barvu. Představují problém kvůli zachytávání o řetízek. Fibromy na krku se odstraňují erbiovým laserem, kdy se tkáň postupně odpařuje a vznikne ranka bez jizvy.
Fotografie před a po odstranění kožního výrůstku (foto: MUDr. Diana Kunčíková)
Dalšími místy, ne už tak častými, je výskyt kožního výrůsku u konečníku, nebo fibrom na genitáliích (výrůstky na pochvě, atd.). Ve všech případech je nutná dostatečná hygiena a dobře prodyšné spodní prádlo.
Výrůstek u konečníku může být fibrom, bradavice, ale i vnitřní hemeroid. To samé platí u fibromů na genitálií. Vždy je nutná konzultace s dermatologem, aby vyloučil závažnější onemocnení.
Odstranění kožních výrůstků
Ideální pro odstranění fibromů je období zimních měsíců. Slunce a nadměrné pocení není vhodné.
Odstranění kožních výrůstků se provádí skalpelem nebo nechirurgickými metodami. U chirurgického zákroku se využívá skalpel nebo kruhový nůž. Celý kožní výrůstek se odstraní tak, aby byla jizva minimálně viditelná.
Dermatolog po zákroku aplikuje lokální antibiotikum, aby se po vyjmutí kožního výrůstku předešlo infekcím a doporučí, abyste se pár dní vyhýbali fyzické námaze.
Nadměrné pocení a mechanické dráždění místa může zhoršit a prodloužit dobu hojení.
Proč si neodstraňovat fibrom doma? Odstranění kožních výrůstků se neobejde bez jednoho důležitého kroku. Každý vyříznutý kožní výrůstek se posílá na histologické nebo imunofluourescenční vyšetření. Jen tak je jistota, že se nejedná o zhoubný útvar.
Kryochirurgie
Tkáň se zmrazí na extrémně nízkou teplotu. Pro ošetření se používá kryokauter.
Tekutý dusík se na kůži aplikuje tamponkem nebo sprejem.
Odstranění fibromů kryochirurgií je téměř nebolestivé, pouze v lokální anestezii (někdy zcela bez anestezie), místo nekrvácí, zákrok je rychlý, efektivní, lze jej opakovat a nemá žádné vedlejší účinky.
Kožní výrůstek se vyřízne skalpelem nebo kulatým nožem. Místo se zašije tak, aby byla jizva minimální. Po několik dní zůstává kůže zakrytá sterilní lepenkou. Ránu je nutné chránit před sluncem, aby kolem jizvy nevznikla pigmentace.
Laserové odstranění výrůstků
Na odstranění kožních výrůstků laserem se nejčastěji používá CO2 laser. Při ošetření nedochází ke krvácení, rekonvalescence je rychlá a místo po vyjmutí fibromu se nemusí sešívat.
Výrůstky na kůži se laserem odstraňují jen v případě, že nemají pigmentové projevy. Dermatolog posoudí kožní fibrom. V případě, že právě kvůli pigmentaci není jasné, zda nejde o zhoubný útvar, doporučí odstranění skalpelem a následné zaslání na histologii.
Odstranění kožních výrůstků laserem je bezbolestné a není nutné používat lokální anestezii. V případě citlivých míst aplikuje lékař pouze znecitilivující krém. Po ošetření kožních výrůstků laserem se použije antibiotická mast, zásyp, nebo se na pár dní rána zalepí náplastí.
Před a těsně po samotném ošetření místo nenamáčejte. Druhý den je možné se osprchovat a opatrně místo osušit. Vyhýbejte se aktivitám, při kterých byste se více zapotili. Na týden vynechejte saunu i bazén.
Dva měsíce po odstranění kožních výrůstků laserem chraňte místo před sluncem krémem s faktorem SPF 50.
Odstranění fibromů přenechte dermatologům
Nedoporučuje se odstraňovat kožní výrůstky doma (například bradavice atd.) bez posouzení dermatologa.
Bez profesionálního dermatologického vyšetření nikdy nerozeznáte, zda se nejedná o zhoubný útvar. Proto se raději svěřte do rukou profesionála.
"Informace, které jsou uvedeny na této webové stránce, jsou pouze informativní a nikdy nenahradí informace, které by Vám měl poskytnout Váš estetický lékař, kosmetický chirurg nebo estetický specialista. Pokud zvažujete podstoupit jakoukoli lékařskou léčbu nebo zákrok (také v případě pochybností nebo dotazů), obraťte se přímo na svého odborného lékaře, který Vám poskytne odpovídající informace. Společnost Estheticon neschvaluje ani nedoporučuje žádný obsah, postup, produkt, názor, zdravotnický personál ani jakékoli jiné materiály a informace uvedené v jakékoli části této webové stránky."