Hoodectomy - redukce předkožky klitorisu

Autor:

Clitoral unhooding nemá žádné oficiální pojmenování v CZ a SK odborní literatuře, doslovný překlad by byl redukce preputia klitorisu. Preputium klitorisu se skládá z jemné a senzitivní kožní duplikatury, která má tvar kapuce, ve které je klitoris chráněný.

Tento problém je v 99% spojený s hypertrofií/zvětšením vnitřních labií, kterého nejčastější příčina je pravděpodobně vrozeného a hormonálního původu. Zvětšení může být viditelné už od narození, ale nejčastěji je viditelné v pubertě. Navíc nejčastější příčina zbytnělé převislé předkožky klitorisu je kromě hormonalního původu (exogenní androgenní hormony) chronická iritace, která také velkou mírou přispívá ke zvětšení. V neposlední řadě a v menší míře, své udělají i hormonální změny v průběhu těhotenství a změny spojené s věkem.

Průměrný věk pacientek, které hledají tento typ operace je mezi 20 a 30 let, samozřejmě chodí i starší ročníky, které mají děti už odrostlé, takže na tom je vidět, že jenom těhotenství resp. porod není hlavní příčinou nebo spouštěčem těchto změn.

labio2A

Jedinou funkcí klitorisu je sexuální potěšení. U některých žen se časem z výše uvedených příčin vyvine tzv. Hypertrofie - zvětšení preputia a následně vzniká přebytek kůže a převis, který se vyskytuje ne jenom v oblasti celé kapuce klitorisu, ale i v oblastech pod klitorisem a podél malých labii a ukotvuje se v různých urovních jako tzv. Paralabialní řasa (řasa podél labia).

Redundantní kůže v oblasti klitorisu a pod ním, způsobuje problémy ne jenom v každodenním životě (nepohodlnost a tření při chůzi, v těsném oblečení, spodním prádle) ale i při jiných aktivitách jako je sport (běh, kolo, atd.) a saunování. Nezanedbatelné je i zvýšené riziko infekce, stejně jako u mužů, kteří podstupují obřízku např. z hygienických důvodů.

Konkrétně v případě velkého přebytku kůže, může nahromaděná smegma způsobovat svědění, zapařeniny až druhotné infekce a nasledně pseudofimózy.  Operace - redukce předkožky může pomoct v prevenci za předpokladu správné hygieny.

Stejně důležitý je sexuální aspekt, vzhledem k tomu, že při velkém nahromadění duplikatury kůže je klitoris zanořený (doslovně pohřbený) a hodně těžko dostupný pro stimulaci, což zabraňuje ženě dosáhnout vzrušení a nasledně orgazmus. V intimní oblasti toto vede k úzkosti, k frustraci a nakonec k nespokojenosti s přežíváním rozkoše, s vnějším vzhledem přirození/vnějšího genitálu a proto tato operace pomůže k zlepšení dosáhnutí resp. prožívání orgazmů. Mnoho žen tvrdí, že se po této operaci jejich sexuální život zlepšil spolu s jejich sebevědomím.

hoodectomy1

Clitoral Unhooding tedy odkazuje na chirurgický zákrok, který zahrnuje redukci preputia, tkáně, která obklopuje klitoris na horní a dále na obou stranách.  Účelem je chránit klitoris od bolesti nebo stimulace. Kdyby nebylo preputium přítomné, klitoris by byl vystavený permanentnímu tření oblečením. Vzhledem k ochranné funkci této tkáně, je toto označované jako "kapuce." Velikost předkožky resp. kapuce se u žen liší. Některé ženy mají příliš hodně předkožky. Problém s přebytkem tkáně je ten, že může skrýt nebo překrýt hlavu klitorisu. Klitoris obsahuje mnoho nervových zakončení a je důležitý při přeciťování klitorálního orgazmu, při pohlavním styku, nebo masturbaci, přičemž se klitoris prokrví a zvětší a když je kůže kapuce příliš nadměrná, může inhibovat schopnost procítit sexuální vzrušení/potěšení a dosáhnutí orgazmu.

Výsledkem operace je revujenizace vnějšího genitálu a současně lepší přístupnost ke klitorisu (ale ne jeho celkové obnažení)  a tím výraznější vzrušivá schopnost a zlepšení sexualní spokojenosti ženy.  Redukce předkožky je frekventovaný výkon a za idealních podmínek simultanně operovaný spolu se zmenšením vnitřních labii - labioplastikou, vzhledem k tomu, že se jedná o jednu morfologicko-funkční jednotku, kterou není dobré separovat. A to ne jenom z pohledu anatomického ale i estetického.

Labioplastika s redukcí klitorální kapuce je bezpečný operační postup, který může pomoct pacientkám dosáhnout lepší úroveň komfortu, estetický vzhled celého vnějšího genitálu a v neposlední řadě zvýšit sebevědomí pacientky.

Operační postup

Operace je v rukou zkušeného a na tuto oblast se specializujícího plastického chirurga poměrně nekomplikovaný zákrok, a je obvykle vykonána v místním znecitlivění bez sedace. V průběhu zákroku se redukuje přebytečná kůže preputia/kapuce tak, aby klitoris zůstal dostupný, ale ne celkem odhalený, navíc se musí striktně dodržet anatomie té které pacientky, protože můžou být velké anatomické rozdíly. Současně se odstraňují i hypertrofované podélní paralabiální řasy, aby přechod mezi preputiem a vnitřními labiami byl plynulý a bez extra duplikatur kůže. V průběhu operace zůstává samotný klitoris intaktní, a v případě, že se operuje ve správné vrstvě, nedochází ani k poškození sensitivní inervace. Vzhledem k tomu, že nervy v oblasti klitorisu nejsou narušené, pacientky nezjistily žádné snížení citlivosti, nebo schopnosti dosáhnout vzrušení. Naopak, výsledky dostupných studií zahrnují průměrnou spokojenost pacientek hodnocením 9,2 z 10, u 95% pacientek se zvýšil komfort, 93% pacientek zaznamenalo zlepšení sebevědomí, a 71% prožívá zlepšení sexuálního života.

Procedura trvá přibližně 30 – 60 minut a vykonává se ambulantně, v případě, že se operuje spolu s labioplastikou, je časově limitovaná do 1,5 hod.

Potenciální rizika a komplikace

Tak jako každý chirurgický zákrok, nese i tato operace sebou určitý stupeň rizika a někdy se nedá vyhnout komplikacím, kterými můžou být krvácení, hematom, otok a v nejhorším případě infekce, která je ale zvládnutelná a estetický výsledek neovlivní, když je včas detekovaná a léčená. Poranění nervů nehrozí, když se nejede do hloubky. Hojení ran jizvami je individuální, ale u většiny žen jsou jizvy v této lokalitě nenápadné. Změny citlivosti v obou směrech (hypo-/hyper-sensitivita) se upraví spontánně do 8 týdnů.

Pooperační péče

Pacientky můžou očekávat mírné krvácení, otoky a nepohodlí bezprostředně po operaci a několik dní po ní, lokálním chlazením a celkovým fyzickým šetřením se, hlavně v prvních dnech po operaci mají tyto tendenci se rychle upravit.  Doporučuje se cca 2-3 denní klidový režim, hlavně když je tento výkon spojený s labioplastikou. Těžká fyzická námaha a sport se nedoporučují cca 6-8 týdnů, sexu je potřebné se vyhnout přibližně 5 týdnů. Sauna a solárium nejsou dovolené první 3 měsíce. Stehy se vybírat nemusí, protože se jedná o vstřebatelný materiál. Individuální doporučení Vám zprostředkuje Váš plastický chirurg.

hoodectomy2

Aktualizováno: 26.6.2015

Související recenze a zkušenosti

Hoodectomy - redukce předkožky klitorisu - Ceny

IP Beauty
Kladno
Ceny od 8 000 Kč
IP Beauty
Ceny od 10 000 Kč
MUDr. Kamila Šormová
Ceny od 15 000 Kč
Clinic for Luck
Ceny od 5 000 Kč
MUDr. Halina Kačinská
Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní