Sklerotizace (skleroterapie)

96%
Spokojenost
77 recenzí pacientů

Autor:

Skleroterapie je ambulantní injekční léčba křečových žil (varixů), metoda se používá od počátku 60. let 20. století. Sklerotizací se odstraňují metličkové varixy, malé, středně velké i velké křečové žíly. Sklerotizace může být doplňkovou léčbou po operaci křečových. Více 

Sklerotizace (skleroterapie) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Milada N. 13.10.2017
Spokojený/á

Škoda, že jsem paní doktorku nepoznala mnohem dříve. Mohla jsem být ušetřena řady zákroků, které mi spíše ublížily než pomohly. Paní doktorka je velice milá a příjemná, momentálně jsem absolovovala tř... Více 

2 Likes   1 Komentář  

Sklerotizace (skleroterapie) - Ceny

Ceny od 3 000 Kč
Klinika YES VISAGE - klinika estetické medicíny a plastické chirurgie
MEDICOM Clinic
Praha, Brno, Ústí nad Labem, Jihlava
Ceny od 900 Kč
MEDICOM Clinic
PRIMED Clinic
Havířov
Ceny od 2 000 Kč
obvykle do 5 000 Kč
PRIMED Clinic
MUDr. Jiřina Šilhánková
Prostějov, Olomouc
Ceny od 600 Kč
MUDr. Jiřina Šilhánková
Ceny od 990 Kč
obvykle do 1 500 Kč
Klinika estetické medicíny Petra Clinic

Autor:

Skleroterapie je ambulantní injekční léčba křečových žil (varixů), metoda se používá od počátku 60. let 20. století. Sklerotizací se odstraňují metličkové varixy, malé, středně velké i velké křečové žíly. Sklerotizace může být doplňkovou léčbou po operaci křečových.

nohy1

Základem ošetření je injekční aplikace sklerotizační látky dovnitř křečové žíly. Žíla napuštěná sklerotizačním roztokem se uzavře, postupně se přemění na vazivo a vstřebá se.

Průběh sklerotizace varixů

Injekce se sklerotizační látkou se aplikuje dovnitř křečové žíly. Používají se nejjemnější kanyly nebo mikrojehly. Napuštěná žíla se uzavře a postupně se vstřebá. Ošetření trvá jen několik minut a není bolestivé. Místa vpichu se překryjí a přiloží se pevný kompresní obvaz nebo kompresní punčocha. Bezprostředně po ošetření by měl pacient 30 minut chodit, pokud možno v dosahu lékaře, který jej ošetřoval. Při větším rozsahu varixů je třeba sklerotizaci opakovat vícekrát.

Rekonvalescence po sklerotizaci křečových žil

Ošetřené varixy mohou být tuhé a mírně bolestivé. Velký vliv na výsledek skelroterapie má správné a důsledné nošení kompresního prádla. Čím větší jsou odstraňované varixy, tím déle se musí kompresní prádlo nosit. Po sklerotizaci metličkových varixů se kompresní punčochy nosí 3 až 4 dny. Po sklerotizaci středně velkých a velkých varixů se kompresní punčochy nosí 3 až 5 týdnů. Sportovat nebo vykonávat těžší fyzickou práci můžete už pár hodin po ošetření.

Kontraindikace sklerotizace varixů

Ošetření nelze provést během akutního zánětlivého onemocnění, během těhotenství a kojení, při nedokrevnosti dolních končetin, při poruše srážlivosti krve.

Příčiny vzniku křečových žil

Vysoký tlak v žilách způsobuje nedomykání žilních chlopní, ty pak nedokáží zabránit zpětnému toku krve, krev se začne hromadit a zvyšuje tlak na žilní stěnu, cévní stěna se tím oslabí, nejprve se začnou tvořit drobné žilky, které se časem mohou přeměnit na rozsáhlé plastické křečové žíly.

Proč u někoho k oslabení žilní stěny dochází a u někoho ne, se dosud nepodařilo zjistit. Předpokládá se, že se jedná o vrozené dispozice, protože křečové žíly mají často rodinný výskyt.

Riziko vzniku varixů zvyšují hormonální změny, nezdravý životní styl, nadváha, vysoký krevní tlak, sedavé zaměstnání, časté dlouhé stání nebo těhotenství.

Připraveno ve spolupráci s MUDr. Karlem Bartíkem.

Aktualizováno: 21.4.2016

Související zákroky

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní