Ověřil/a:
Specializuje se na cévní chirurgii. Působí jako vedoucí lékař na oddělení cévní, robotické a endovaskulární chirurgie Nemocnice na Homolce a na klinice estetické medicíny Esthé Laser Clinic v Praze.
Aktualizováno: 6. 5. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Co je sklerotizace?
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na sklerotizaci?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Jak se provádí sklerotizace?
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po sklerotizaci?
 • Doba rekonvalescence
 • Výsledky sklerotizace
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Úvod

Skleroterapie je ambulantní injekční léčba křečových žil (varixů), metoda se používá od počátku 60. let 20. století. Sklerotizací se odstraňují metličkové žilky, malé, středně velké i velké křečové žíly. Sklerotizace může být doplňkovou léčbou po absolvování operace křečových žil. Základem ošetření je injekční aplikace sklerotizační látky dovnitř křečové žíly. Žíla napuštěná sklerotizačním roztokem se uzavře, postupně se přemění na vazivo a vstřebá se.

Co je sklerotizace (skleroterapie)?

Jedná se o ambulantní zákrok

Co je sklerotizace?

Sklerotizace je forma léčby, při které lékař vstřikuje sklerotizační látku do cév, což způsobuje jejich vstřebání. Běžně se používá k léčbě křečových žil nebo takzvaných pavoučích žil.

Zákrok vyžaduje pouze injekci a provádí se ambulantně, bez nutnosti hospitalizace.

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na sklerotizaci (skleroterapii)?

Varixy se odstraňují nejen z estetických důvodů

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na sklerotizaci?

Pokud se u Vás objeví křečové žíly, je vhodné je odstranit a to nejen z estetických důvodů. Sklerotizací se odstraňují metličkové varixy a všechny velikosti křečových žil.

Riziko vzniku varixů zvyšují hormonální změny, nezdravý životní styl, nadváha, vysoký krevní tlak, sedavé zaměstnání, časté dlouhé stání nebo těhotenství.

MUDr. Zuzana Vykutilová

Výsledky sklerotizace (MUDr. Zuzana Vykutilová)

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Estheticon nabízí mnoho lékařů, kteří odstranění varixů sklerotizací provádí. S Vámi vybraným lékařem je vždy nutné zákrok konzultovat. Lékař musí posoudit, zda jste vhodným kandidátem k zákroku. Vybírat lékaře můžete i na základě recenzí či fotografií před a po zákroku předchozích pacientů.

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Konzultace s lékařem

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Před odstraněním křečových žil sklerotizační látkou je nutná konzultace s lékařem. Lékař má tak možnost posoudit, zda je pro Vás sklerotizace varixů vhodným řešením léčby. Lékaři je dobré důvěřovat a dodržovat veškeré jeho pokyny. V den zákroku by měl pacient přijít dobře psychicky naladěn a očekávat realistické výsledky.

Lékař Vám může také navrhnout:

Jak se připravit na zákrok?

Připravte se na zákrok

Jak se připravit na zákrok?

Lékař bude chtít znát Vaši zdravotní anamnézu. Pokud je Váš problém rozsáhlý, lékař může vyžadovat ultrazvukové zobrazení žil

Před samotným zákrokem se vyvarujte holení nebo nanášení krémů. Po zákroku se neholte ani nepoužívejte krém, dokud se místo vpichu nezhojí. Vždy se řiďte pokyny svého lékaře.

Jak se provádí sklerotizace (skleroterapie)?

Průběh zákroku

Jak se provádí sklerotizace?

Injekce se sklerotizační látkou se aplikuje dovnitř křečové žíly. Používají se nejjemnější kanyly nebo mikrojehly. Napuštěná žíla se uzavře a postupně se vstřebá. Ošetření trvá jen několik minut a není bolestivé. Místa vpichu se překryjí a přiloží se pevný kompresní obvaz nebo kompresní punčocha. 

Bezprostředně po ošetření by měl pacient 30 minut chodit, pokud možno v dosahu lékaře, který jej ošetřoval. Při větším rozsahu varixů je třeba sklerotizaci opakovat vícekrát. Sklerotizace se používá k odstranění varixů, ale i odstranění žilek.

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Vysoký tlak v žilách způsobuje nedomykání žilních chlopní, ty pak nedokáží zabránit zpětnému toku krve, krev se začne hromadit a zvyšuje tlak na žilní stěnu, cévní stěna se tím oslabí, nejprve se začnou tvořit drobné žilky, které se časem mohou přeměnit na rozsáhlé plastické křečové žíly.

Proč u někoho k oslabení žilní stěny dochází a u někoho ne, se dosud nepodařilo zjistit. Předpokládá se, že se jedná o vrozené dispozice, protože křečové žíly mají často rodinný výskyt.

Pomocí sklerotizace je možné léčit všechny formy varixů, zákrok je vysoce efektivní, bezbolestný a provádí se ambulantně, bez nutnosti hospitalizace.

Jak probíhá zotavení po sklerotizaci (skleroterapii)?

Důležitý je pohyb

Jak probíhá zotavení po sklerotizaci?

Ihned po zákroku je vhodné projít se. Chůze a pohyb nohou je důležitý, aby se zabránilo tvorbě krevních sraženin. Ošetřující lékař Vás požádá, abyste nosili kompresní punčochy nebo obvaz po dobu dvou týdnů, abyste udrželi kompresi na ošetřených žilách. Většina lidí se vrací ke svým běžným činnostem ve stejný den. Lékař Vám pravděpodobně doporučí, abyste se dva týdny po zákroku vyvarovali namáhavému cvičení

Během této doby je nutné vyhnout se slunci. Zánět způsobený injekcemi v kombinaci s pobytem na slunci může vést k tmavým skvrnám na pokožce, zvláště pokud již máte tmavý odstín pleti.

Doba rekonvalescence

Doba rekonvalescence

Doba rekonvalescence

Ošetřené varixy mohou být tuhé a mírně bolestivé. Velký vliv na výsledek sklerotizace má správné a důsledné nošení kompresního prádla. Čím větší jsou odstraňované varixy, tím déle se musí kompresní prádlo nosit.

Po sklerotizaci metličkových varixů se kompresní punčochy nosí 3 až 4 dny. Po sklerotizaci středně velkých a velkých varixů se kompresní punčochy nosí 3 až 5 týdnů. Sportovat nebo vykonávat těžší fyzickou práci můžete už pár hodin po ošetření.

Výsledky sklerotizace

Pokud máte malé křečové žíly nebo pavoučí žíly, můžete očekávat výsledky sklerotizace za tři až šest týdnů. Větší žíly mohou vyžadovat tři až čtyři měsíce. K dosažení požadovaných výsledků však může být zapotřebí několik ošetření. Žíly, které reagují na léčbu, se obvykle nevracejí, ale mohou se objevit nové žíly.

Lékař pravděpodobně naplánuje následnou návštěvu asi měsíc po zákroku, aby zkontroloval úspěšnost zákroku a rozhodl, zda jsou nutná další sezení. Obecně musíte počkat asi šest týdnů, než podstoupíte další sklerotizaci.

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Ošetření nelze provést během akutního zánětlivého onemocnění, během těhotenství a kojení, při nedokrevnosti dolních končetin, při poruše srážlivosti krve.

Zákrok je vždy nutné konzultovat s Vaším lékařem a probrat i veškeré možné komplikace zákroku.

Časté otázky

 • Lze odstranit křečové žíly sklerotizací i v pokročilém věku? Odstranění křečových žil je možné v jakémkoliv věku, vždy je však nutná konzultace s lékařem. Odborník usoudí, zda jste vhodným kandidátem pro odstranění varixů sklerotizací.
 • Je po sklerotizaci možná fyzická zátež? MUDr. Jana Vybulková Zavadilová odpovídá: „Tyto informace vám musí podat lékař specialista ve sklerotizaci, který vám zákrok dělal. Záleží totiž hlavně na tom, jaké žíly (tj. s jakým průsvitem) vám sklerotizoval. Omezení je jiné u metliček a jiné u velkých varixů.”
 • Je sklerotizace bolestivá? Sklerotizace není bolestivá, můžete cítit píchnutí, které je způsobeno vpichem jehly. U menších žil je průběh sklerotizace téměř nezřetelný.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."