Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 4. 5. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Jak se provádí odstranění lipomu?
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na odstranění lipomu?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Jak se provádí odstranění lipomu?
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po odstranění lipomu?
 • Doba rekonvalescence
 • Výsledky odstranění lipomu
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Úvod

Lipom je měkký tkáňový výrůstek. Nezpůsobuje žádné rakovinotvorné komplikace, ani nemá nepříznivé účinky na tělo. Lipomy se však často odstraňují z estetických důvodů. Nejčastěji se výrůstky nacházejí těsně pod kůží na stehnech, v podpaží a na horních částech paží, na krku a trupu. Lipom představuje kosmetickou vadu, není nutné jej odstraňovat. Avšak v některých případech je jeho odstranění nutné, a to pokud tato někdy bolestivá bulka způsobuje komplikace.

Co je odstranění lipomu?

Lipom se odstraňuje ambulantně

Jak se provádí odstranění lipomu?

Tato podkožní tuková bulka se může vyvinout téměř na jakémkoli orgánu těla, i když se nejčastěji nachází v podkožní vrstvě těsně pod kůží. Obvykle roste pomalu a je to neškodná hmota, která je měkká a pohyblivá pod kůží. Lipom je benigní tumor, jenž vychází z bílé tukové tkáně.

Někdy se lipom zaměňuje za jiné bouličky na těle, například gangliom nebo aterom. Až lékař správně určí diagnózu.

Odstranění lipomu se nejčastěji provádí v lokální anestézii, chirurgickým řezem se odstraní a rána se následně zašije. Tento výkon se provádí ambulantně a pacient se může po odstranění lipomu vrátit domů. Pokud lipom dosahuje větších rozměrů, musí chirurg provést větší řez, aby lipom odstranil celý.

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na odstranění lipomu?

Lipom se může objevit v jakémkoliv věku

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na odstranění lipomu?

Vhodným kandidátem k odstranění lipomu jste, pokud se na Vašem těle lipom objeví. Několik faktorů zvyšuje riziko vzniku lipomu. Ačkoli se mohou vyskytovat v jakémkoli věku, nejčastěji postihují věkovou skupinu mezi 40. až 60. rokem. Lipomy jsou nejčastěji genetickou záležitostí.

Odstranění lipomu je nezbytné, pokud je bolestivý, začne se výrazně rychle zvětšovat, lipom ztvrdne nebo se stane nepohyblivý. Lipom je také vhodné odstranit, pokud je jeho okolí červené barvy či vyšší teploty, než jiné části těla.

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Estheticon nabízí široký výběr klinik a lékařů, kteří odstraňení lipomů provádí. S vybraným lékařem je dobré konzultovat, zda jste vhodným pacientem, a jakého výsledku provedeným zákrokem docílíte.

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Konzultace s lékařem

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Před odstraněním lipomu je nutná konzultace s lékařem, který bude zákrok provádět. Lékař tak může důkladně posoudit, zda je pro Vás odstranění lipomu vhodné. Při první schůzce je důležité s vybraným lékařem prodiskutovat Vaše očekávání. Je vhodné probrat i veškerá potencionální rizika při odstraňování lipomu.

Jak se připravit na zákrok?

Lékař určí vhodnou metodu odstranění

Jak se připravit na zákrok?

Při první konzultaci lékař zhodnotí stav a charakter Vašeho lipomu a určí, zda je jeho odstranění žádoucí a jaká metoda je pro odstranění nejvhodnější. Požadujete-li odstranění většího lipomu, je třeba počítat s tím, že po jeho odstranění bude patrná jizva. Kromě chirurgického odstranění můžete podstoupit také laserové odstranění lipomu.

Jak se provádí odstranění lipomu?

Lipom se nejčastěji odstraňuje chirurgicky

Jak se provádí odstranění lipomu?

Nejčastěji se lipom odstraňuje chirurgickým způsobem. Lékaři mají několik možností chirurgických postupů, jak jej lze odstranit. Další možností odstranění lipomu je liposukce, což je metoda, kterou používají plastičtí chirurgové při odsávání přebytečného tuku. Odborný lékař provede menší řez na kůži, skrz něj zastrčí do podkoží dutou trubici. S její pomocí odsaje přebytečné tukové buňky.

V dnešní době je možné k odstranění lipomů využít také lasery, jejichž výhodou je, že nezanechávají žádné jizvy na kůži.

Výhody zákroku

Lipom

Výhody zákroku

Lipom je obvykle neškodný. Odstranění lipomu obecně není nutné, ale pokud Vás obtěžuje, je bolestivý nebo roste, vždy je vhodné nechat si jej odstranit. Lipomy mohou být bolestivé, pokud rostou a tlačí na blízké nervy. Odstranění lipomu je nepochybně estetickou záležitostí.

Po zákroku se Vám opět zvedne sebevědomí a se svým tělem bez lipomu budete spokojeni.

Jak probíhá zotavení po odstranění lipomu?

Jedná se o ambulantní zákrok

Jak probíhá zotavení po odstranění lipomu?

Odstranění lipomu je ambulantní zákrok, po němž můžete odejít domů. Pokud lipom dosahuje větší velikosti, je vhodné řídit se doporučením lékaře. Chirurg Vám může doporučit například jednodenní hospitalizaci. Velmi výjimečně hospitalizace přesahuje jeden den. Aby nedošlo k přetrhání stehů a špatnému hojení rány, doporučuje se sprchování až druhý den po zákroku.

Po dvou týdnech od výkonu přijde pacient na vyndávání stehů.

Doba rekonvalescence

Chraňte se před slunečním zářením

Doba rekonvalescence

Ránu je třeba chránit před slunečním zářením. Ošetřenou jizvu je vhodné potírat hojivou mastí, kterou Vám doporučí lékař. Do zhojení rány by se měl pacient vyhýbat větší fyzické aktivitě. Žádná další opatření po odstranění lipomu nejsou třeba.

Výsledky odstranění lipomu

Zbavte se nechtěného lipomu

Výsledky odstranění lipomu

Odstranění lipomu je nepochybně správný krok ke zdravému sebevědomí. Lipom totiž bývá velice nevzhlednou kosmetickou vadou. Jizva po odstranění lipomu je obvykle velice malá a po zhojení tkáně téměř není vidět.

Pokud zvolíte dobrého chirurga, který používá jemnější šicí materiál, jizva bude prakticky neviditelná. Odstraněním se zároveň zabrání jakýmkoliv možným komplikacím.

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Mezi možné komplikace po odstranění lipomu patří možné pooperační komplikace obecně, jimiž jsou krvácení, teplota, bolest či infekce. Pokud se vyskytne jeden ze zmíněných nežádoucích projevů, kontaktujte svého lékaře a postupujde dle jeho pokynů.

Časté otázky

 • Je nutná hospitalizace po odstranění většího lipomu? MUDr. Igor Dubský z kliniky Chirurgické centrum s.r.o. doporučuje jednodenní hospitalizaci.
 • Jak poznám, že je boule na těle lipom? Vždy je nezbytná konzultace s lékařem, který po prohlídce lipom potvrdí či vyvrátí.
 • Kolik je maximální možný věk pacienta pro odstranění lipomu? Věkovou hranici odstranění lipomu nemá, vždy však záleží na individuálním stavu pacienta.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."