Ověřil/a:
Přední český plastický chirurg. Mezi nejčastěji prováděné zákroky patří zvětšení a modelace prsou nebo také plastická operace nosu. Obsolvoval řadu odborných stáží v zahraničí.
Aktualizováno: 12. 5. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Gigantomastie, makromastie (patologicky veliká prsa)
 • Jste vhodnou kandidátkou pro zmenšení prsou?
 • Před zákrokem zmenšení prsou
 • Předoperační plán a anestezie
 • Jak probíhá operace zmenšení prsou
 • Po zákroku
 • Komplikace při zmenšení prsou
 • Financování
 • Jak vybrat správného plastického chirurga
 • Jak dlouho přetrvá výsledný efekt zmenšení prsou?

Úvod

Při zmenšení prsou je operačně odstraněna přebytečná prsní tkáň, součástí výkonu může být v případě potřeby také modelace prsou. Operace se provádí v celkové anestezii a trvá 2-3 hodiny. Po výkonu je nutné nosit 14 dnů chirurgickou podprsenku, hospitalizace trvá jeden den, do práce lze jít po týdnu a sportovní aktivity zahájit asi po měsíci.

Gigantomastie, makromastie (patologicky veliká prsa)

Zmenšení prsou přináší fyzickou i psychickou úlevu

Gigantomastie, makromastie (patologicky veliká prsa)

Nepřirozená velikost poprsí s sebou přináší značné zdravotní riziko, výraznou váhou poprsí je přetěžována páteř a záda. Pacient si stěžuje na výraznou bolestivost v oblasti krční páteře, zad, ramen a horních končetin. Prsa sama o sobě jsou výrazně citlivá až bolestivá. Hmotnost prsní žlázy deformuje tvar poprsí, a proto plastika prsou - redukční mastoplastika (odstranění prsní žlázy a modelace prsu) - přináší nejen fyzickou úlevu, ale i psychickou pohodu.

Ideální velikost: 200-350 ml

Mírná hypertrofie (zmnožení tkáně): 400-600 ml

Střední hypertrofie: 600-800 ml

Výrazná hypertrofie: 800-1000 ml

Makromastie: 1000-1500 ml

Gigantomastie: nad 1500ml

Tyto hodnoty jsou jen orientační klasifikační kritéria. Pokud žena subjektivně cítí obtíže spojené s nadměrnou velikostí prsou, je indikována k tomuto výkonu. Příčiny vzniku jsou nejen hormonální dysbalance, která se projevuje už v pubertě nebo při porodu a kojení, ale také výrazné navýšení hmotnosti a metabolické problémy spojené s poruchou funkce štítné žlázy. Výzkumy dokazují, že některé hormony mají vliv na zbytnění mlékovodů (estrogen, růstový hormon, FSH) a jiné hormony zapříčiňují zbytnění žlázy (prolaktin, estrogen, progesteron). Makromastie může být oboustranná a nebo jednostranná. Ta je výsledkem primárně zaostání růstu druhé prsní žlázy.

Jste vhodnou kandidátkou pro zmenšení prsou?

Zmenšení podstupují ženy všech věkových kategorií

Jste vhodnou kandidátkou pro zmenšení prsou?

Zmenšení prsou neboli redukční mammaplastika je operace, při které dojde k odstranění přebytečného množství prsní tkáně. Součástí operace zmenšení prsů mohou být další postupy jako je například modelace poprsí.

Je důležité, abyste byla fyzicky zdravá a psychicky stabilní a měla jasnou představu, co od zmenšení prsou očekáváte a především, jaká má být výsledná velikost vašeho poprsí. O redukční výkon žádají ženy všech věkových kategorií. 

Dívky do 20 let se nedoporučují k terapii, protože se očekává, že jejich prsa ještě porostou a byla by nutná reoperace. 

Dívky, jež od mládí trpí zvýšenou citlivostí k normální hladině estrogenů, mají ve 20 letech významnou velikost prsou a operují se i v takto ranném věku. U těchto žen se počítá do budoucna s reoperací.

Před zákrokem zmenšení prsou

Před zákrokem zmenšení poprsí

Před zákrokem zmenšení prsou

Pokud jsou vaše prsy natolik velké, že naprosto neodpovídají proporcím vašeho těla a jejich hmotnost je pro vás zdrojem zdravotních problémů, jako jsou bolesti zad či hlavy, může vám být doporučeno zmenšení prsou podstoupit. Při vaší první konzultaci s vámi bude lékař hovořit o vašich představách a důvodech pro zmenšení prsou. Především je nezbytné, aby pochopil vaši představu o budoucí velikosti poprsí. Zhodnotí stav a elasticitu vaší pokožky a také zkontroluje váš celkový zdravotní stav, aby předešel možným komplikacím v průběhu a po operaci. V předoperačním vyšetření se hodnotí také výška a hmotnost ženy, tvar hrudníku, postavení prsou (ptóza výška pod prsní rýhy a rýhy mezi prsy). Pokud jste dosáhla určitého věku, pravděpodobně budete muset podstoupit mamografické vyšetření prsou (rentgenové vyšetření prsu). Někdy se zhotovují ještě další dva mamografické snímky v období hojení. Chirurg spolupracuje s vaším gynekologem, a také vás odešle na komplexní interní předoperační vyšetření. V rámci příprav na operaci si zajistěte odvoz domů z nemocnice a také výpomoc na jeden až dva dny, pokud to budete potřebovat. Pravděpodobně také budete dotázáni na užívání některých léků obsahujících kyselinu acetylsalicylovou, jako je Acylpyrin, Aspro, Aspyrin, Mironal, Alnagon atd. Tyto léky mohou způsobit zvýšené krvácení a tím vyvolat zvýšené krvácení v průběhu a po operaci.

Předoperační plán a anestezie

U sedící ženy se svěšenými horními končetinami podél těla si chirurg vyznačí místo posunutí bradavko-dvorcového komplexu. Toto místo je dáno průsečíkem podprsní rýhy a čáry vedoucí středem klíční kosti. Přibližně se jedná o výšku v polovině paže a u mladších žen je to o malinko výše. Dvorec je vzdálen od středu hrudníku cca 10-12 cm a od krční jamky cca 20-22 cm. Průměrná velikost dvorce je 40 x 40 mm.

Operační zmenšení prsou se provádí v celkové anestezii, budete tedy po celou dobu operace spát. Nutné je minimálně 6 hodin před operací vynechat jídlo, kouření a pití. Pravděpodobně také zůstanete přes noc v péči zařízení, ve kterém jste operaci podstoupila.

zmenšení prsou

Foto před a po zákroku (MUDr. Jiří Borský Ph.D.)

Jak probíhá operace zmenšení prsou

Nejvhodnější termín k operaci je v 1. týdnu po menstruaci, kdy je prs relativně méně prokrven a tkáně jsou hormonálně minimálně ovlivněny a nezadržují vodu. Pacientkám užívajícím hormonální antikoncepci je doporučeno vysadit pilulky a zákrok naplánovat nejméně po 1 až 3 měsíční pauze. Pokud pacientka kojila, doporučuje se jí minimálně půl až roční pauza od posledního kojení. Operace zabere 2 až 3 hodiny. Zmenšení prsů spočívá v odstranění nadměrného množství prsní tkáně. Klasický řez je veden okolo prsního dvorce, pak svisle do podprsní rýhy a dále pokračuje v této rýze. Řez připomíná tvar obrácené kotvy. Provede se odstranění nadbytečné tkáně a vypnutí prsu. Nejdůležitější krok, který odlišuje jednotlivé techniky, je přenesení komplexu dvorce a bradavky na správné místo. Využívá se závěsu, na kterých tento komplex visí.

Přenos na vertikální dvojstopce: Od vyznačeného místa pro dvorec vede chirurg řez tak, aby vytvořil pás, ve kterém je umístěn dvorec. Pás končí v oblasti podprsní rýhy a chirurg jej oddělí od hlubokých struktur žlázy. Ze stran redukuje prsní tkáň, a poté přenese dvorec nařasením horní části stopky. Výhodou této metody je zachování nervového i cévního zásobení dvorce a bradavky z horních i dolních větví cév a nervů. Tato metoda se nehodí pro výrazné redukce.

Přenos na horní stopce: Od místa vyznačeného jako budoucí komplex dvorce a bradavky až po dvorec vede chirurg dva souběžné řezy. Krouživým řezem oddělí dvorec od spodní části prsu. V tomto stádiu je dvorec připevněný pouze na horní stopce, kterou chirurg oddělí od žlázového těla. Prso je dále rozříznuto vertikálně na podprsní rýhu a v této rýze. Chirurg odstraní dostatek žlázy a sešije spodní část prsu. Poté následuje nařasení horní stopky a jemné sešití okolí dvorce. Výsledná jizva je ve tvaru kotvy.

Přenos na dolní pyramidové stopce: Stopka je připevněna širokou bází v podprsní rýze a zužuje se směrem k bradavce. Stopka vytváří pyramidu. Široká báze zajišťuje velmi dobré prokrvení a nervové zásobení. Tato metoda je vhodná u mladých žen, protože neomezuje kojící funkci. Chirurg odstraní tkáň a kožní nadbytek nad stopkou.

Výjimečně se provádí přenos komplexu jako volného štěpu, zde nastává nebezpečí odhojení a přerušení nervového a cévního zásobení. Součástí zákroku je i úprava prsního dvorce, který je většinou posunut a taktéž zmenšen. Vaše poprsí tak nabude mladistvějšího vzhledu. V závěru operace budou vaše prsa překryta sterilním obvazem.

Velkou část modelací prsou lze provést novou metodou „single scar“. Je to operační postup, který více respektuje tělesnou anatomii. V podstatě se nenarušuje prsní žláza - operuje se na jejím povrchu a částečně pod ní, takže po operaci lze bez problémů kojit. Další výhodou této techniky je velmi malé riziko snížení citlivosti dvorce po operaci. Hlavní předností ovšem zůstává menší množství jizev, které operace zanechá. Každopádně však musíme počítat s jizvou kolem dvorce a dolů po prsu. Výběrem tohoto operačního postupu si však ušetříme 2 x 15 cm jizev v podprsní rýze.

Po zákroku

Co čekat po operaci

Po zákroku

V prvních hodinách po zmenšení prsou můžete cítit bolest, kterou lze velmi dobře mírnit léky proti bolesti. Vaše prsa budou zavázaná sterilním obvazem a je třeba, abyste v prvních dnech po operaci setrvala v klidu. Po několika dnech bude obvaz sejmut a nahrazen chirurgickou podprsenkou. Tu je třeba nosit přesně podle doporučení lékaře. Po 14 dnech bude možno začít střídat operační podprsenku s běžnou pevnou podprsenku. V nemocnici pravděpodobně zůstanete ještě následující den po operaci. Hojení je postupný a vysoce individuální proces. Je možno jej podpořit například biostimulačním laserem, nebo různými krémy a gely, doporučován je DermatixSiGel (aplikuje se 2x denně a léčba se zahajuje po odstranění stehů), silikonové proužky (zpevňují a zvlhčují jizvy). Hojení také můžete podpořit Wobenzymem. Některé kliniky svým klientům nabízejí tyto přípravky v rámci pooperační léčby.

V prvních dnech budou vaše prsa oteklá a budete mít podlitiny, které začnou rychle mizet. Některé otoky mohou přetrvat i několik týdnů. Stehy jsou odstraňovány v závislosti na použitém šicím materiálu, většinou 15. až 20. den po zmenšení prsou. Po týdnu se budete moci vrátit do zaměstnání, ale pokud vykonáváte fyzicky náročnou práci, bude lépe, abyste návrat do zaměstnání ještě o několik dnů odložila. Se sportem a podobnými aktivitami je nutno počkat alespoň měsíc. Určitou dobu po operaci budou vaše prsní bradavky zvýšeně citlivé.

Vyhněte se fyzickému kontaktu, dokud vám nebude zcela příjemný. Po dobu 6 měsíců je třeba jizvy chránit před slunečním zářením. Zpočátku budou vystouplé a výrazně červené, ale postupem času začnou blednout a oplošťovat se. Mějte na paměti, že jizvy nikdy zcela nevymizí. K urychlení vymizení nežádoucích jizev lze aplikovat prostředky, které doporučí lékař. Výsledná velikost jizev závisí na schopnosti vašeho těla hojit se. V dolní části prsou mohou asi 2 měsíce přetrvávat kožní záhyby, které postupně vymizí.

zmenšení prsou

Jaké mohou nastat komplikace

Komplikace při zmenšení prsou

Komplikace se mohou rozčlenit na nespecifické, které se mohou objevit po každé operaci. Jsou to převážně krvácivé a zánětlivé komplikace. Také se v pooperačním stadiu bojíme krevních sraženin v cévách. Snažíme se předejít této komplikaci včasnou mobilizací (po operaci je vhodné pomalu chodit po bytě). Mezi ty specifické, které jsou spojeny s konkrétním výkonem, patří hlavně nebezpečí odumření bradavky a dvorce, popřípadě změna jejich pigmentace. Často se také bojíme pooperační asymetrie. Nejčastěji zneklidňuje pacientky změna kožního čití. To je naprosto přirozený stav po zmenšení prsou, který by se měl upravit do 3 měsíců. V tomto období by také měly změknout jizvy. U lidí se sklonem k tvorbě keloidních jizev (zvýrazněných tuhých jizev) je každá kosmetická operace kontraindikována. Jelikož po operaci dojde k jizvení tkáně, je v budoucnu ztížená diagnostika nádoru prsu. Při zmenšení prsou může dojít k porušení mlékovodu a kojení může být značně komplikované. Často v operovaném terénu vznikají cysty (kulovité útvary vyplněné tekutinou nebo vzduchem).

zmenšení prsou

Foto před a po zákroku (MUDr. Issam Al Awa MD)

Financování

Zmenšení prsou je považováno za redukční mastoplastiku tehdy, pokud je ze žlázového těla odstraněno více než 500 g. Pojištovna vám zákrok uhradí, pokud k němu budete mít doporučení od neurologa, ortopeda nebo psychiatra. O tom, jestli máte daná vyšetření absolvovat a jestli se jedná skutečně o gigantomastii, rozhodne plastický chirurg. Na základě výsledků vyšetření pak písemně požádá revizního lékaře pojišťovny o proplacení zákroku. 

Zjistěte si, zdali klinika, kterou jste si vybraly, má podepsanou smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. Ne každá klinika tuto smlouvu má podepsanou a existují i kliniky, které mají podepsané smlouvy jen s některými pojišťovnami. Pojišťovna také proplácí zmenšení asymetrického prsu

Asymetrie v tomto případě musí být výrazná. Pokud by jste se ale rozhodla menší prso doplnit implantáty, pojišťovna by vám uhradila pouze výkon, ale cena implantátů by byla na vaše náklady.

Jak vybrat správného plastického chirurga

Pečlivě si vyberte svého plastického chirurga

Jak vybrat správného plastického chirurga

Jelikož se jedná o významný zákrok, který v případě úspěchu dokáže pozvednout vaši sebedůvěru a naopak, je volba chirurga velmi diskutované téma. Neexistuje stoprocentní návod jak s výběrem nešlápnout vedle. Ani u toho nejlepšího chirurga nemáte zajištěn zákrok bez komplikací. Existuje však pár rad, jak ve svém výběru postupovat.

 1. Zjistěte si, kde ve vašem okolí se zmenšení prsou provádí.
 2. Pokud máte možnost, zeptejte se klientek daného zařízení na jejich spokojenost. Tato metoda sice nemusí zajistit, že pokud byly spokojeny ony i vaše operace bude ke vší spokojenosti, ale jistou výpovědní hodnotu má.
 3. Nešetřete a raději absolvujte vstupní konzultaci u více chirurgů a podle vaší intuice a dobrého pocitu postupujte ve výběru. Vlastní zkušenost je k nezaplacení.
 4. Nebojte se chirurga při vstupní konzultaci zeptat jaké má vzdělání, jestli je atestován (přezkoušení před odbornou komisí) v oboru plastické chirurgie, jakými výkony se nejčastěji zabývá a kolik operací zmenšení prsou provádí za rok.
 5. Je také vhodné požádat chirurga o ilustrační fotografie.

Jak dlouho přetrvá výsledný efekt zmenšení prsou?

Výsledek operace bývá trvalý. Nelze však zabránit vlivu času a gravitace a tím může dojít k mírnému poklesu poprsí. K dosažení co nejlepšího výsledku je nutno dodržet veškerá doporučení lékaře.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."