Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Otoplastika

Stojí to za to
96 %
Stojí to za to
Na základě 70 příběhů
Průměrná cena
13.683 Kč
Průměrná cena
Podle 193 odborníků
  • Celková anestezie nebo sedace
  • Nevyžaduje hospitalizaci
  • Délka zákroku 1–3 hodiny
  • 7–10 dní klidového režimu
  • Okamžitý efekt
  • Trvalé výsledky

Co je to otoplastika?

Jedná se o plastickou operaci uší, která je vhodná u nežádoucího postavení, velikosti nebo tvaru ušních boltců. Obecně hovoříme o odstátých uších. Zákrok se provádí v lokální nebo celkové anestezii. U dětí nejlépe ve věku 5 až 10 let. Po výkonu se nosí na hlavě elastická bandáž nebo návlek, který zakrývá uši. Častá je bolest a otok ucha. Do práce je možné jít po týdnu, cvičení a umývání vlasů 2 týdny po operaci.

Operaci je možné podstoupit i v dospělosti

Před/po: otoplastika

Fotografie před a po zákroku (MUDr. Tomáš Kempný)

Ušní boltce jsou z hlediska tvaru a stavby velmi složitým orgánem. Pro celkový výraz obličeje jsou stejně důležité jako oči, nos či ústa. Jejich tvar je variabilní, ale u všech lidí můžeme vysledovat pravidelné struktury. Tyto struktury se v otoplastice snažíme vymodelovat do co nejpřirozenějších tvarů. Zároveň upravujeme výšku, šířku a sklon ucha. Nejčastěji řešíme odchylky od normálního postavení ušních boltců. Tvarové odchylky nebo deformace mohou být jak vrozené, tak získané (následek zranění, předchozí operace atd.). Nejčastěji se provádí přitažení odstálých boltců s případnou modelací jejich reliéfu nebo zmenšení jejich velikosti. Vzácnější odchylky, kterými se také zabýváme, jsou například boltec s vyhlazeným reliéfem, někdy i kornoutovitě stočený.

Přišití uší a případná modelace se nejčastěji provádí u dětí ve věku 5 až 10 let. Uši jsou plně vyvinuty již u čtyřletých dětí. Je doporučeno provést operaci v časném věku, tím jsou děti ušetřeny škádlení a posmívání ze strany druhých dětí. Operace se však pochopitelně dá provést i v dospělosti. Nervové zakončení v ušním boltci se vyvíjí, a tím se vysvětluje horší snášení bolesti v dospělém věku.

Chirurgicky může být řešena i neúměrná velikost ušního boltce a to buď jako celku nebo jeho jednotlivých částí (např. výrazně velký ušní lalůček) natažené boltce nebo boltce s výraznými záhyby a vráskami. Lékaři též mohou vymodelovat nové boltce u lidí, kteří se narodili bez nich nebo kteří o ně přišli následkem zranění. V těchto případech se využívá buď vlastní chrupavky (např. žeberní) nebo umělých, speciálně tvarovaných implantátů. Náhrada ušního boltce je velmi složitá operace, která se provádí postupně. Po otoplastice zůstávají, jako u jiných operací, trvalé jizvy, nicméně váš chirurg udělá vše pro to, aby je co nejlépe ukryl. Např. po přitažení ušních boltců je jizvička skryta za ušním boltcem.

Typy malformací (anomálií)

Typy malformací (anomálií)

Nejčastější malformací je odstátý boltec

Odstátý boltec: Je nejčastější malformace vnějšího ucha. Většinou spolu s touto odchylkou pozorujeme méně nápadné poloměsíčité zakřivení pod hranou ucha (vyhlazený antihelix). Další sdružená vada, kterou musíme při otoplastice odstátých boltců vyřešit je Darwinův hrbol. Jedná se o vyvýšeninu na zadní straně odstátého boltce, která musí být odstraněna.

Mikroocie (malé nedovyvinuté ušní boltce): Terapie mikroocie a anocie se skládá z postupných operací, při kterých tvarujeme ušní boltec s chrupavek žeberních nebo z umělých struktur. U těchto malformací je nutné zjistit, zda je vyvinutý zvukovod, střední a vnitřní ucho a tedy i sluchová funkce.

Anocie (nejsou vyvinuté žádné ušní boltce)

Malformace uší po zranění: Řeší se podobně jako mikroocie a anocie.

U novorozeňat je odstátí boltců relativně normální, v kojeneckém věku se upravuje. U starých lidí pozorujeme měknutí chrupavčité struktury a ušní záhyby se oplošťují do šířky.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."
Zobrazit lékaře