Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 20. 5. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Co je lipolýza?
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na lipolýzu?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Jak se provádí lipolýza?
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po injekční lipolýze?
 • Doba rekonvalescence
 • Výsledky injekční lipolýzy
 • Jaké rozeznáváme druhy lipolýz
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky

Úvod

Lipolýza je ideální metodou především pro odstranění podbradku (také se mu říká „dvojitá brada" nebo „druhá brada") a zlepšení kontury dolní čelisti, jinak prakticky kdekoliv na těle. V případě, že máte normální tělesnou hmotnost a dietou či sportováním se Vám tuk nedaří odstranit, je pro Vás lipolýza vhodným řešením. Zákrok by měl pro dosažení optimálních výsledků provádět pouze řádně vyškolený lékař, který ví, jak minimalizovat rizika.

Co je injekční lipolýza?

Injekční lipolýza

Co je lipolýza?

Během lipolýzy se aplikuje tenkou jehlou látka fosfatydylcholin přímo do oblasti, kde se tuk vyskytuje (např. podbradek). V medicíně se tato injekční látka používá jako léčivo pro podporu činnosti jater v případě příliš vysokého obsahu krevních tuků a jako prevence rizika vzniku tukové embolie. Fosfatydylcholin je enzym, který pevný tuk štěpí na malé části a tím zajišťuje jeho rozpustnost. Tuk rozpuštěný za pomoci injekcí je krví přirozenou cestou odváděn z těla pryč.

Aplikace injekční lipolýzy je efektivní jen pro malé množství nahromadění tuku. Pro větší nahromadění tuku je vhodnější provedení liposukce.

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na injekční lipolýzu?

Vhodní kandidáti na injekční lipolýzu

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na lipolýzu?

Před provedením zákroku byste měli lékaři sdělit všechny podstatné informace, které by mohly ovlivnit výsledky ošetření. U pacientů s určitými zdravotními problémy, jako je cukrovka, onemocnění ledvin a další poruchy, se mohou objevit neočekávané komplikace.

Svého lékaře byste také měli informovat o všech lécích, které užíváte a o všech alergiích na léky, o kterých víte. Ti, kteří jsou obézní, by z důvodu bezpečnosti a snížené účinnosti neměli zákrok podstupovat. Dieta a cvičení či liposukce jsou pro tyto pacienty lepší alternativou.

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Vyberte si svého odborníka

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Portál Estheticon nabízí mnoho lékařů, kteří lipolýzu provádí. S vybraným lékařem je vždy nutné zákrok konzultovat a prodiskutovat Váš cíl včetně všech rizik zákroku.

Lékaře můžete vybírat na základě zkušeností, fotografií před a po zákroku či recenzí předchozích pacientů. Všechny tyto informace najdete na tomto webu.

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Konzultace s lékařem

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Před první návštěvou svého lékaře byste se měli ujistit, že máte vše, co potřebujete, jako je seznam všech léků na předpis a vitamínů, které v současné době užíváte.

Nezapomeňte informovat o Vašem zdravotním stavu, včetně chronických nemocí a předchozích operací.

Jak se připravit na zákrok?

Připravte se na zákrok

Jak se připravit na zákrok?

Jestliže užíváte léky na ředění krve, doporučujeme Vám poradit se s lékařem, který Vám je předepsal. Léky by měly být vysazeny jeden týden před zákrokem.

Lipolýzu je nutno pečlivě konzultovat s daným odborníkem a na zákrok se řádně připravit a přijít v dobré psychické kondici.

Jak se provádí injekční lipolýza?

Výsledky lipolýzy (Aether Clinic Prague)

Jak se provádí lipolýza?

Zákrok se provádí bez místního znecitlivění. Lékař vpichuje několik injekcí s fosfatydylcholinem (speciální roztok) přímo do problematické části, ve které dochází k odbourávání uloženého tuku. Zákrok je bezbolestný.

Aplikace samotné lipolýzy trvá zhruba třicet minut. Dalších třicet minut po zákroku je vhodné vyčkat na pracovišti, kde byl zákrok proveden (nejčastěji se provádí liposukce podbradku).

Po zákroku můžete jít domů, je však vhodné zajistit si doprovod.

Výhody zákroku

Výsledky injekční lipolýzy (LaserPlastic)

Výhody zákroku

Injekční lipolýza nabízí mnoho výhod. Tato metoda odstranění tuku je nechirurgická a vylepšuje Váš vzhled tam, kde Vaše předchozí snahy selhaly. Protože tuk je postupně chemicky zkapalňován a odstraňován vlastními procesy v těle, je léčba šetrná. Tuk se rovnoměrně rozpouští, zákrok nabízí přirozeně vypadajícími výsledky. Kůže je dokonce mírně napnutá kolem ošetřených oblastí, protože stejná chemikálie, která štěpí tuk, stimuluje produkci nového kolagenu.

Jak probíhá zotavení po injekční lipolýze?

Zotavení po lipolýze

Jak probíhá zotavení po injekční lipolýze?

Těsně po aplikaci se v místě ošetření objeví zčervenání a výrazný otok. Místo může být také bolestivé a v některých případech se objeví modřinky. Po několika dnech zčervenání bolest a modřinky zmizí. Otok může setrvávat déle. Týden po ošetření se může začít opatrně sportovat.

V období po ošetření Vám doporučujeme pít nejméně dva litry vody denně a užívat dostatek vitaminů, minerálů a antioxidantů. Tím se zrychlí odvod tuku z Vašeho těla.

Doba rekonvalescence

Výsledky lipolýzy (Kosmetický salon Martina Janoušová)

Doba rekonvalescence

Pacienti si do 15 minut až 2 hodin po aplikaci injekce všimnou určitého zarudnutí, píchání a pálení. Otok se může objevit až 3 dny po injekci. Malé až střední množství modřin je běžné a obvykle ustupuje asi za 7 až 10 dní po injekci. Na konci prvního týdne se mohou objevit malé podkožní uzlíky, které indikují nekrózu tuků.

První výsledky se mohou začít objevovat 10 až 14 dnů po injekci. Zhruba po měsíci bude většina pacientů vidět zlepšení objemu lokalizovaného tuku. Je třeba vždy zdůrazňovat udržování správné stravy a cvičebního programu a pacientům je třeba připomenout, že injekční lipolýza nenahrazuje zdravý životní styl.

Výsledky injekční lipolýzy

Výsledky lipolýzy (MUDr. Jana Bernardová)

Výsledky injekční lipolýzy

Po provedení lipolýzy se tuk v ošetřených místech začne pomalu rozpouštět, načež je tělem vylučován. Velkou výhodou aplikace lipolýzy je, že tuk je odstraněn rovnoměrně. Konečný výsledek lipolýzy je možno posoudit po dvou měsících.

Pro dosažení optimálního výsledku je většinou nutno provést dvě až čtyři ošetření s odstupem osmi týdnů. Výsledek je permanentní, pod podmínkou zachování stejné hmotnosti. V případě silného zvýšení hmotnosti mohou ošetřená místa opět přibrat na objemu. U malé skupiny lidí (přibližně 5 %) lipolýza nemá žádoucí efekt. Výsledek může být závislý na míře prokrvení a struktuře tukové tkáně.

Jaké rozeznáváme druhy lipolýz

 • Laserová lipolýza - tato neinvazivní metoda je určena pro efektivní a rychlou modelaci těla
 • Ultrazvuková lipolýza - bezbolestná liposukce, která vás zbaví nahromaděného tuku
 • Radiofrekvenční lipolýza - nabízí modelaci problematických partií, vypnutí a zpevnění pokožky


Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Výsledky injekční lipolýzy (LaserPlastic)

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Po injekční lipolýze se mohou vyskytovat potíže jako je bolest, modřiny, svědění, otoky, erytém a pocit píchání. Jedná se však o dočasné potíže, které většinou během několika hodin po zákroku zmizí, ale mohou trvat až tři dny.

Během několika prvních hodin po léčbě má menšina pacientů příznaky závratí, horečky, pocení nebo mdloby.

Časté otázky

 • Mohu injekční lipolýzou zhubnout? Terapie není zamýšlena jako prostředek redukce hmotnosti, ale je způsobem, jak se zbavit nežádoucích lokalizovaných usazenin tuku.
 • Kolik ošetření je nutných? Zpravidla jsou potřeba 2 až 4 ošetření v intervalech 8 týdnů.
 • Je léčba injekční lipolýzou bolestivá? Protože v podkožní tkáni je jen málo nervových vláken, injekce nejsou bolestivé. Pacienti pociťují pouze mírné počáteční píchnutí a první 2 hodiny mírný pocit svědění a pálení.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."