Odstáté uši

Co jsou odstáté uši?

odstáté uši

odstáté uši

5 % populace na celém světě má více či méně odstáté uši. Tato zvláštnost je často viditelná již od narození, ale může se objevit i o několik let později, když uši dorostou. Tato anomálie je často zdrojem komplexů a škádlení mezi mladými i staršími. O anomálii hovoříme, když je ucho odstáté o více než 30 stupňů, a dnes již existuje několik řešení, jak to napravit.

Vnější ucho se skládá z boltce (viditelné části ucha) a zevního zvukovodu.

Složení boltce je následující: pružná chrupavka krytá kůží. Ucho můžeme rozdělit na 3 části, mezi které patří:

 • šroubovice, což je chrupavka ve tvaru písmene C
 • ušní lalůček
 • střed konchy, což je prohlubeň v uchu vedoucí k ústí

Odstáté uši jsou charakterizovány abnormalitou chrupavky boltce. Malformace odstávajících uší mohou být způsobeny následujícími příčinami

 • nadměrným úhlem mezi boltcem a lebkou (více než 30 stupňů nebo více než 20 mm)
 • přehnanou velikostí chrupavky, která se nazývá hypertrofie chrupavky (concha hypertrophy)
 • vada ve skládání reliéfů chrupavky, která může způsobit příliš měkký a plochý efekt ucha.

Jedná se o patologii, která postihuje lidi od narození, ale kosmetickou operaci ucha lze provádět až od 7 let věku, jakmile je ucho dostatečně vyvinuté.

Výrazné nebo asymetrické uši postihují přibližně 5 % světové populace. Tato vlastnost může u některých lidí vyvolávat silný komplex a vést ke ztrátě sebevědomí, což může mít značné sociální důsledky. Kosmetická chirurgie a medicína mohou tento komplex zmírnit a umožnit pacientům vrátit se do normálního života a získat zpět své sebevědomí.

Zákroky k úpravě odstávajících uší

odstáté uši

odstáté uši

Existuje několik řešení nápravy odstávajících uší, zde jsou 3 z nich:

Otoplastika

Otoplastika je kosmetická operace ucha, nejznámější a nejpraktičtější technika. Otoplastikou lze korigovat a tvarovat ušní boltce, které jsou považovány za příliš viditelné.

Hlavními cíli otoplastiky odstávajících uší jsou:

 • Zmenšit příliš strmý úhel mezi boltcem a lebkou.
 • Zvýraznit reliéf ušní chrupavky.

Zákrok trvá 30 minut až hodinu a půl a provádí se ambulantně, v lokální nebo celkové anestezii. Operaci lze provést na jednom uchu (pro řešení problému asymetrie) nebo na obou uších. Techniky se u jednotlivých chirurgů liší, ale obecný nástin zákroku je následující:

 • Řez za uchem (jizva bude zcela skrytá).
 • Disekce k oddělení kůže a získání přístupu k chrupavce.
 • Přetvoření chrupavky (vytvoření reliéfu nebo zmenšení nadbytečné chrupavky).
 • Sešití vstřebatelnými stehy.
 • Umístění obvazů.

Pacient si může obvaz sundat následující den, ale první měsíc po operaci jej bude muset nosit na spaní. Uši zůstanou citlivé první dva měsíce a konečný výsledek se projeví po 6 měsících až 1 roce.

Earfold®

Earfold je revoluční minimálně invazivní alternativa klasické otoplastiky, Earfold je malý implantát určený k vytvoření nebo tvarování záhybu chrupavky v uchu zvaného antelix. Je vyroben z kovové slitiny nitinolu a je potažen tenkou vrstvou 24karátového zlata, aby se velmi dobře skryl pod kůží.

 • Princip je velmi jednoduchý, chirurg provede malý řez v uchu a umístí implantát Earfold mezi kůži a chrupavku, může použít jeden nebo dva implantáty. Implantát ohne chrupavku, která ucho znovu přiloží. Výsledek je sice trvalý, ale v případě potřeby jej lze vrátit zpět. Pacient se může vrátit do běžného života ještě týž den po operaci a výsledek je velmi přirozený, protože implantát je skrytý pod kůží.

Operace se provádí v lokální anestezii a trvá méně než 30 minut.

Niťový lifting

 • Stahovací nitě, které se obvykle používají k vypnutí kůže, jsou také neinvazivním řešením pro opětovné přiložení odstátých uší. Tato technika spočívá v umístění lepidel za uši, která je zafixují a přilepí chrupavku k lebce.
 • Tato metoda se provádí pouze pomocí mikrořezů a operace trvá méně než půl hodiny. Po skončení operace se pacient může vrátit do běžného života a nemusí nosit obvaz ani obinadlo.
 • Operace se provádí v lokální anestezii a trvá méně než 30 minut.

Bibliografie

Abrazo.ch. Anomalías del Oído - Servicio de Cirugía del Niño y del Adolescente . [en línea] Disponible en: https://www.hug.ch/enfants-ado... [Consultado el 8 de octubre de 2020].

Dr. Yohann DERHY - Cirugía Plástica Reconstructiva Estética, París. Orejas Despegadas: Malformación Del Pabellón De La Oreja . [en línea] Disponible en: https://drderhy.com/ [Consultado el 8 de octubre de 2020].

crpce. Orejas Despegadas: ¿Qué Soluciones Remediar? . [en línea] Disponible en: https://www.crpce.com/visage/o... [Consultado el 8 de octubre de 2020].

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."