Ověřil/a:
Působí na klinice Esthé Laser Clinic. Specializuje se na oblast korektivní a obecné dermatologie a dermatovenerologie. Je držitelkou certifikátu pro aplikaci kožních implantátů a botulotoxinu.
Aktualizováno: 29. 4. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Indikace k mezoterapii
 • Složení mezoterapeutického roztoku
 • Technika mezoterapie při injekční lipolýze
 • Bezpečnost a účinnost mezoterapie
 • Kontraindikace k mezoterapii
 • Účinek a efekt mezoterapie
 • Průběh mezoterapie
 • Rekonvalescence po mezoterapii
 • Viditelnost efektu a délka trvání účinku mezoterapie
 • Mezoterapie vs. injekční výplně a botulotoxin
 • Speciální druhy mezoterapie
 • Kombinace mezoterapie s dalšími metodami omlazení obličeje

Úvod

Mezoterapie je technika aplikace aktivních látek do střední vrstvy kůže, které říkáme dermis, pomocí mikrojehliček. Účinné látky obsažené v krémech zatím nedokáží překonat vrchní epidermální bariéru kůže. Teprve když se účinné látky dostanou do mezibuněčného prostoru dermis, dojde k aktivaci základních buněk dermis (fibroblastů), které produkují kolagen, elastin, kyselinu hyaluronovou a udržují zdravé mezibuněčné prostředí. 

Počet fibroplastů a jejich aktivita bohužel s přibývajícími lety klesá, proto pleť viditelně stárne, ztrácí pevnost, pružnost a hydrataci. Mezoterapie pomáhá pleti dostat se zpět do kondice, vrací jí věkem i dalšími vlivy ztracenou pružnost a hydrataci.

Fotky před a po omlazení obličeje mezoterapií. (foto: soukromý archiv kliniky)

Fotografie před a po omlazení obličeje mezoterapií (foto: soukromý archiv kliniky)

Indikace k mezoterapii

 • dehydrovaná, unavená, ochablá pokožka
 • jemné vrásky
 • rozšířené póry a jizvičky po akné
 • nejednotný tón pleti
 • problematická pleť se sklony k tvorbě akné
 • vypadávání vlasů (alopecie)
 • celulitida

Pro řešení výče zmíněných problémů kůže je též možné využít metodu s názvem microneedling. S výběrem správné techniky vám poradí specialista.

Složení mezoterapeutického roztoku

Mezoterapií lze léčit i vypadávání vlasů

Složení mezoterapeutického roztoku

Složení roztoku závisí na účelu aplikace, na typu a míře poškození kůže. Hlavní složkou je většinou kyselina hyaluronová, jejíž molekuly na sebe vážou vodu. Často roztok obsahuje ještě vitamíny, aminokyseliny, koenzymy, minerální látky a antioxidanty.

Další často používanou variantou mezoterapeutického roztoku je vlastní plazma, kterou před aplikací získáme odběrem krve. Krevní plazma obsahuje růstové faktory z krevních buněk a ty potom vedou k omlazení pleti. Také roztok plazmy může obsahovat kyselinu hyaluronovou.

Za účelem rejuvenace, zpevnění, hloubkové hydratace pleti a vyhlazení drobných vrásek se nejčastěji ošetřuje:

 • obličej (včetně oblasti kolem očí)
 • krk
 • dekolt
 • hřbety rukou

Pokud mezoterapií léčíme nadměrné vypadávání vlasů (alopecii), léčebný roztok kyselinu hyaluronovou neobsahuje. Jsou v něm obsažené vitamíny a další látky, které vlasová pokožka potřebuje a které intenzivně stimulují růst vlasů. Při léčbě alopecie kombinujeme mezoterapii s dalšími léčebnými metodami jako je laser, lokální terapie a užívání vitamínů. Pro stanovení vhodné léčby v případě vypadávání vlasů je vhodné trichologické vyšetření.

Omlazení hřebtů ruky. Fotky před a po mezoterapii. (foto: soukromý archiv kliniky)

Omlazení hřebtů ruky. Fotky před a po mezoterapii (foto: soukromý archiv kliniky)

Technika mezoterapie při injekční lipolýze

Technika mezoterapie se využívá i při injekční lipolýze. Účinnou látkou je zde zpravidla enzym lecitin (fosfatydylcholin) získaný ze sójových bobů.

Lecitin je injekčně aplikován do tukové tkáně, kde štěpí tuky a ty pak mohou být odplaveny z těla přirozenou cestou. Takto můžeme zmenšit objem malých ložisek tuku v oblasti podbradku, tváří, krku nebo kolen.

mezoterapie

Vybírejte si specializovaného lékaře

Bezpečnost a účinnost mezoterapie

Bezpečnost a účinnost mezoterapie zaručí pouze specialista, lékař s dostatečnou erudicí a praxí, který po důkladném vyšetření pleti dokáže určit vhodné složení roztoku, které musí odpovídat:

 • účelu ošetření
 • typu pleti
 • stupni jejího poškození sluncem
 • stupni jejího poškození dehydratací
 • stupni jejího poškození kouřením
 • věku

V některých salónech provádí mezoterapii lidé bez potřebné erudice v nesterilním prostředí, do takových určitě nedoporučujeme na mezoterapii chodit.

Kontraindikace k mezoterapii

Mezoterapii není možné aplikovat při kožním onemocnění

Kontraindikace k mezoterapii

Pleť musí být zdravá, nejsou tedy přítomny žádné známky kožního onemocnění.

Mezoterapii neprovádíme:

 • v průběhu akutních zánětlivých onemocnění
 • v těhotenství
 • při kojení

Po aplikaci je pleť podrážděná a zarudlá. Toto ale rychle odeznívá. Mohou vzniknout drobné modřinky.

Účinek a efekt mezoterapie

Mezoterapie je vhodná pro ženy i muže

Účinek a efekt mezoterapie

Mezoterapii nejčastěji používáme ke zmírňování procesu stárnutí pleti. Dochází k výrazné hydrataci a revitalizaci, a tím k vyhlazení jemých vrásek, zpevnění a celkovému zlepšení stavu pleti.

V zavislosti na stavu pleti může být dostatečné již jedno ošetření, nejčastěji ale doporučujeme toto ošetření opakovat 2-3x v intervalu 3 týdnů. Zlepšení stavu pleti je patrné již od následujícího dne. Pro dlouhodobý efekt je nutné ošetření opakovat za 6 až 12 měsíců. Jde o přirozenou metodu zmírňování stárnutí pleti, která je vhodná pro ženy i muže.

Průběh mezoterapie

Jak probíhá ošetření

Průběh mezoterapie

Mezoterapie patří mezi miniinvazivní ambulantní ošetření. Obvykle trvá 10-30 minut, podle velikosti ošetřované plochy. Nejvhodnější metodu aplikace i složení mezoterapeutického roztoku vždy vybírá lékař individuálně dle konkrétního stavu pokožky pacienta.

POSTUP:

 1. Před samotným ošetřením lékař vyšetří a zhodnotí stav pleti.
 2. Následně specialista vybere nejvhodnější mezoterapeutický roztok.
 3. Z pleti je důkladně odstraněný make-up a kůže se dezinfikuje.
 4. Následuje aplikace zvoleného roztoku mikroinjekcemi do střední vrstvy kůže (dermis), zhruba 4 milimetry pod povrch.

Ošetření je téměř bezbolestné, jde o jemné vpichy mikrojehličkami (tzv. jehličková mezoterapie). Pro větší komfort během ošetření je vždy možné aplikovat zhruba hodinu předem znecitlivující krém.

Do kůže se během mezoterapie aplikuje velmi malé množství revitalizačních látek prostřednictvím velkého množství jemných vpichů, někdy i za pomoci speciálního přístroje. Při přístrojové mezoterapii lze přesně nastavit množství aplikované látky i hloubku vpichů.

Rekonvalescence po mezoterapii

Rekonvalescence po mezoterapii

Rekonvalescence po mezoterapii

Po ošetření se mohou objevit drobné modřinky, mírný otok a svědění v místě vpichů, které rychle odezní, obvykle do několika hodin po aplikaci. Modřinkám a otoku se dá předejít chlazením pleti bezprostředně po ošetření.

Několik dní po mezoterapii je třeba se vyhnout nadměrnému chladu, horku a slunci. Nechoďte do sauny ani do solária a používejte krémy s vysokým ochranným faktorem (50+). Jinak vás zákrok v běžném životě nijak neomezí.

Viditelnost efektu a délka trvání účinku mezoterapie

Pokud mezoterapeutický roztok obsahuje kyselinu hyaluronovou, je výsledek vidět ihned po prvním ošetření.

Efekt ošetření vydrží zhruba rok. Ideálních výsledků dosahujeme, pokud první aplikaci opakujeme po měsíci a následně znovu po třech měsících. Dále stačí na ošetření chodit jednou ročně

Mezoterapie

Mezoterapii lze kombinovat s dalšími zákroky

Mezoterapie vs. injekční výplně a botulotoxin

Mezoterapie je metoda vedoucí k omlazení pleti. Výplně využíváme ke korekci hlubších vrásek nebo doplnění objemu tváře či rtů a botulotoxin ke korekci mimických vrásek. Každá z těchto metod má tedy jiný účinek.

Často všechny tyto metody při zmírňováni projevů stárnutí kombinujeme, protože každá metoda svým účinkem přispěje potom k celkovému výsledku. Kombinování metod a jejich výběr vychází z projevů stárnutí, které jsou patrné a je zcela individuální. Všechny tyto metody lze provést současně.

Mezoterapie účinek výplní nebo botulotoxinu zcela nemůže nahradit. Ale hydratací a lepší elasticitou pleti, které jsou výsledkem mezoterapie, dochází ke zmírnění tvorby povrchových vrásek.

Mezoterapie

Existuje více druhů ošetření využívajících principy mezoterapie

Speciální druhy mezoterapie

Kyslíková mezoterapie je procedura, při které se do pleti vpravuje čistý kyslík. Jeho působením se totiž do pleti lépe vstřebávají aktivní látky (séra), a to i do hlubších vrstev kůže. Jedná se o zcela bezbolestné a bezpečné ošetření vhodné pro ženy i muže. Výsledky na sobě poznáte již po prvním ošetření. 

BB Glow představuje nejnovější metodu, která za pomoci mikrojehličkového dermapera vpravuje do pokožky speciální sérum. Výsledkem je zregenerovaná a omlazená pleť, zmírnění drobných vrásek, redukce pih a pigmentových skvrn, zmírnění akné a celkové sjednocení tónu pleti.

Kombinace mezoterapie s dalšími metodami omlazení obličeje

Mezoterapii kombinujeme s dalšími metodami celkem často. Mohou to být ošetření laserem, kombinace s aplikací výplňových materiálů. Toto vždy určujeme v souvislosti s aktuálním stavem pleti, obličeje. Některá ošetření lze provést současně s mezoterapií, jiná s určitým časovým odstupem.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."