Autor:

Niťový lifting je metoda vyhlazení vrásek a vypnutí kůže prostřednictvím různých typů nití, které se zavádějí do podkoží. Zákrok je minimálně invazivní, má krátkou dobu rekonvalescence a mohou jej využít i mladší lidé, u kterých se objevily první vrásky. V současnosti stále častěji nahrazuje klasický facelift, který je pro pacienta velkou zátěží a vyžaduje náročnější rekonvalescenci.

Při zákroku lékař protahuje prostřednictvím jehel či kanyl ošetřovanou oblastí jemné nitě, díky kterým dojde ke zpevnění tkáně a vyhlazení vrásek. Všechny typy niťového liftingu se provádějí v místním znecitlivění, pacient tak není zatížen celkovou anestezií. V prvních dnech po zákroku se může objevit otok v obličeji, případně i drobné modřinky, doba hojení je však významně kratší, než u klasického faceliftu,  obvykle nepřekročí týden.

Mezi kontraindikace niťového liftingu řadíme infekční onemocnění, zhoubné nádory, predispozice k tvorbě keloidů, poruchy srážlivosti krve a těhotenství.

Výběr ideální metody niťového liftingu pro konkrétního pacienta závisí na řadě faktorů, zejména na typu problému, věku pacienta, předchozích zákrocích v ošetřované oblasti a v neposlední řadě i na požadovaném výsledku.

mezonite

Feather facelift Aptos

Jedná se o typ niťového liftingu, při kterém se používají speciální nitě s protisměrnými kličkami, a pružinky. K dosažení ideálního výsledku lékař užívá techniku prošívání tkáně či podetnutí, při kterém dojde k uvolnění stažené tkáně. Jedná se o ideální metodu k úpravě kontur obličeje a krku, pokleslého obočí a ústních koutků. V některých případech může lékař pomocí těchto nití upravit hýždě nebo poprsí. Po umístění nití do požadované oblasti nitě postupně zarůstají vazivovou tkání a nový vzhled je stabilizovaný. Výsledek přetrvá po řadu let.

Mezonitě

Mezonitě je typ nití pro facelif, které jsou vyrobeny na bázi polydioxanonu. Jedná se o vstřebatelný hypoalergení šicí materiál, který vykazuje řadu velmi příznivých vlastností. Jakmile je mezonit zavedená do určité oblasti, začne se kolem ní tvořit kolagen. Vzniká tak přirozená podpěrná kostra, která po vstřebání materiálu zabraňuje opětovnému ochabnutí tkáně. Mezonitě jsou tenčí než  nitě Aptos, proto je lze aplikovat bez znecitlivujících injekcí, obvykle postačí pouze anestetický krém. Celý zákrok trvá přibližně 20 minut a netvoří se po něm otoky ani modřiny. Výsledek po aplikaci mezonití přetrvá 1,5 až 2 roky.

PDO nitě

Nitě PDO se od jiných metod niťového liftingu liší především tím, že se do tkání nezavádějí háčky. Princip vypnutí kůže po zavedení PDO nití spočívá v tom, že látka, z které jsou PDO nitě vyrobeny stimuluje tvorbu kolagenu a elastinu. Tyto látky tělu vlastní následně vytváří oporu pro tkáně a dochází k vyhlazení vrásek. Nitě PDO se vyrábějí v různých tloušťkách. Jejich výběr závisí na typu ošetřované oblasti a na rozsahu poškození.

3D nitě

Jedná se o typ niťového liftingu, při kterém lékař používá 3D nitě vyrobené na bázi polidyoxanonu. Háčky těchto nití mají zoubky nastavené různými směry, což přináší lepší výsledky ošetření Tyto nitě se zavádějí do kůže drobnými vpichy pomocí kanyl. Tento postup je mimořádně šetrný a riziko vzniku otoku a modřin je tak minimální. Obvykle se používá místní znecitlivění. Konkrétní typ a množství použitých nití je vysoce individuální záležitostí. Obvykle je třeba počítat s 5 – 10 vlákny na polovinu obličeje. Po jejich aplikaci se kolem nití tvoří kolagen a vzniká tak opora pro okolní tkáně, které se zpevní. Tyto 3D nitě se zcela vstřebají do 10 měsíců od ošetření. Zákrok lze po této době opakovat.

Zlaté nitě

Další variantou niťového liftingu je zákrok, při kterém lékař zavádí do podkoží nitě z pravého zlata. Ty následně vytvářejí oporu pro ochablé svalstvo. Stejně jako u jiných nití, i zde dochází k vypnutí svalů a tím i vyhlazení vrásek. Zlaté nitě mimo to pomáhají odstranit tmavé skvrny na kůži, které vyvolává slunce, případně pomáhají eliminovat i drobné žilky. Zlato v podkoží způsobuje také příznivou reakci okolní tkáně, dochází ke zlepšení prokrvení a kůže se celkově lépe vyživuje.

Tento text vznikl s pomocí MUDr. Pavla Kobzíka z kliniky Perfect Clinic Brno.

Aktualizováno: 10.11.2015

Niťový lifting - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní