Navigace

 • Úvod
 • Indikace k niťovému liftingu Pro koho je niťový lifting vhodný
 • Pro koho niťový lifting není vhodný
 • Jaké problémy niťový lifting řeší
 • Co má vliv na výsledný efekt
 • Konzultace a před zákrokem
 • Kontraindikace k niťovému liftingu
 • Průběh niťového liftingu
 • Hojení a péče po niťovém liftingu
 • Kompresní maska
 • Výsledek ošetření
 • Rizika a komplikace niťového liftingu
 • Jak dlouho vydrží efekt niťového liftingu
 • Nejčastější metody niťového liftingu
 • Feather facelift APTOS
 • Mezonitě
 • PDO nitě
 • 3D nitě
 • Zlaté nitě

Úvod

Niťový lifting je metoda vyhlazení vrásek a vypnutí kůže prostřednictvím různých typů nití, které se zavádějí do podkoží. Tyto nitě nabudí tvorbu vlastního kolagenu, který vytvoří přirozenou podporu vazivu a okolním tkáním. Tím dochází ke zpevnění kontur i vyhlazení vrásek nejen na obličeji, ale i na dalších oblastech těla. Niťový lifting je minimálně invazivní metodou, má krátkou dobu rekonvalescence a je vhodný i pro mladé lidi.

V současnosti je niťový lifting stále častěji využívaný jako alternativa klasického operačního faceliftu, který je pro pacienta velkou zátěží, a vyžaduje podstatně náročnější rekonvalescenci. Niťový lifting oproti klasické metodě přináší rychlý efekt bez nutnosti celkové anestezie a bez výraznějších pozákrokových omezení.

lifting

Indikace k niťovému liftingu Pro koho je niťový lifting vhodný

Indikace k niťovému liftingu Pro koho je niťový lifting vhodný

Niťový lifting je metodou vhodnou pro každou ženu i muže, které trápí pokles kontur či tvorba vrásek. Ideální věk pro toto ošetření je mezi pětatřicátým až pětačtyřicátým rokem života, kdy pokožka sice již ochabuje, ale současně je stále ještě schopna produkovat dostatečné množství kolagenu.

Ten je nutný k tomu, aby vystavěl oporu okolním tkáním. Niťový lifting lze proto s výhodou využít i u mladších pacientů, u kterých se známky stárnutí objevily velmi časně.

Pro koho niťový lifting není vhodný

V případě, že schopnost tvorby kolagenu je u pacienta již značně omezená, niťový lifting není vhodný. V některých případech může být před aplikací nití nutné zregenerovat podkoží a povzbudit tvorbu kolagenu speciálními přípravky s obsahem aminokyseliny či kyseliny hyaluronové. Tyto přípravky se aplikují buď injekčně nebo ve formě nápoje.

Jaké problémy niťový lifting řeší

Jaké problémy niťový lifting řeší

Jaké problémy niťový lifting řeší

Niťový lifting vyhlazuje jemné vrásky, redukuje hluboké a celkově zjemňuje strukturu pokožky. Zákrok lze využít k celkovému pozvednutí kontur obličeje, k úpravě povadlých tváří, pokleslého obočí, k odstranění povislé kůže brady, zvětšení objemu lícních kostí nebo vyhlazení nosoretní vrásky

S úspěchem lze niťový lifting uplatnit také v oblasti krku, dekoltu, poprsí, na spodní straně paží, vnitřní straně stehen či v oblasti břicha a hýždí.

Fotky před a po niťovém liftingu (foto: soukromý archiv kliniky)

Fotky před a po niťovém liftingu (foto: soukromý archiv kliniky)

Co má vliv na výsledný efekt

Zásadní vliv na výsledný efekt niťového liftingu má:

 • věk pacienta
 • míra poškození pokožky
 • stav a kvalita podkoží
 • hydratace kůže
 • tloušťka kůže

U osob s velmi tenkou pokožkou vždy záleží na individuálním posouzení lékaře, zda je niťový lifting vhodný. V případě aplikace do příliš tenkého podkoží by mohlo dojít k nežádoucímu prosvítání nití pod kůží nebo k jejich nedostatečnému uchycení ve tkáni.

Konzultace a před zákrokem

Konzultace a před zákrokem

Konzultace a před zákrokem

Niťový lifting provádí výhradně specializovaný lékař, který byl v metodě proškolený a disponuje certifikátem.

Doporučujeme informovat lékaře o estetických ošetřeních provedených v minulosti. Případné zajizvení v tkáních může působit při aplikaci nití nežádoucí obtíže.

Aplikace niťového liftingu není omezená ročním období. Obecně je lépe vyhnout se jejich aplikaci v horkém slunečném počasí, které může způsobovat větší otok ošetřené oblasti.

Kontraindikace k niťovému liftingu

Mezi kontraindikace niťového liftingu řadíme:

 • infekční onemocnění
 • zhoubné nádory
 • predispozice k tvorbě keloidů
 • poruchy srážlivosti krve
 • těhotenství

Průběh niťového liftingu

Při zákroku lékař protahuje prostřednictvím jehel či kanyl ošetřovanou oblastí speciální jemné nitě, díky kterým dojde ke zpevnění tkáně a vyhlazení vrásek. Všechny typy niťového liftingu se provádějí v místním znecitlivění, pacient tak není zatížen celkovou anestezií. Obvykle se užívá znecitlivující krém nebo injekce, záleží na ošetřované oblasti, typu nití a individuální citlivosti pacienta na bolest.

V obličeji se v současnosti používá pět až deset nití do jedné poloviny obličeje. Zákrok trvá přibližně dvacet minut až hodinu, nicméně doba zákroku je vždy individuální. Během jednoho sezení je možné ošetřit celý obličej, případně ošetření obličeje spojit s další oblastí.

Hojení a péče po niťovém liftingu

Hojení a péče po niťovém liftingu

Hojení a péče po niťovém liftingu

Niťový lifting je minimálně invazivní metodou, z čehož plyne, že i zátěž pro pacienta je minimální. Bezprostředně po ošetření je možné odejít domů.

V prvních dnech po ošetření se může objevit drobný otok a modřinky, ty však obvykle během několika dnů mizí. K mírnění otoků a modřinek se již před zákrokem doporučují protiotokové léky a homeopatika, v jejichž užívání se pokračuje i po zákroku. Mírnění otoků pomáhá také spaní s hlavou ve zvýšené poloze a ochrana před přílišným teplem. Pokud se vytvořily větší modřinky, může lékař doporučit mast k jejich rychlejšímu vstřebání. Doba vymizení otoků a modřin je vždy významně kratší než u klasického operačního faceliftu, obvykle nepřekročí týden.

Přibližně po jednom dni lze ošetřenou pokožku umýt, případně aplikovat make-up. Týden doporučujeme vyvarovat se slunění, sauny nebo parní lázně. Také je vhodné vyhnout se výrazné mimice a námaze spojené s kousáním tuhých soust. Šetřící režim je třeba dodržovat přibližně tři až šest týdnů.

Kompresní maska

Po dobu jednoho týdne je také třeba nosit faceliftingovou kompresní masku, a to ve dne i v noci. Potom se po dobu dalších tří týdnů maska přikládá na obličej vždy na noc.

Výsledek ošetření

První výsledek niťového liftingu je vidět bezprostředně po ošetření, nicméně ještě nebývá konečný. Důvodem je fakt, že nitě coby cizorodý materiál až do svého vstřebání stimulují v podkoží tvorbu kolagenu, který vytváří podpůrnou kostru pro okolní tkáně. Konečný výsledek je tedy vidět až po vstřebání nití, což se děje v řádu tří a více měsíců, v závislosti na typu použité nitě.

Fotky před a po niťovém liftingu (foto: soukromý archiv lékaře)

Fotky před a po niťovém liftingu (foto: soukromý archiv lékaře)

Rizika a komplikace niťového liftingu

Rizika niťového liftingu a komplikace po ošetření nebývají nijak závažná. V ojedinělých případech může dojít k zanícení v ošetřované oblasti, nicméně problém se vyskytuje zřídka a řeší se bez následků antibiotiky.
Individuálně je možné pociťovat pnutí a pálení v dané oblasti, nejedná se však o nic vážného a problém sám vymizí. 

Ve vzácných případech dochází k podráždění nervu v ošetřené oblasti, případně jeho zánětu. I tento problém se řeší bez trvalých následků.

V případě správné indikace k niťovému liftingu by se neměly vyskytovat komplikace jako je například prosvítání nitě pod tenkou kůží či dokonce její uvolnění. 

Nejlepší prevencí těchto komplikací je především volba zkušeného odborníka, který dokáže tato rizika předem identifikovat a v souvislosti s tím navrhne jiný typ ošetření.

Jak dlouho vydrží efekt niťového liftingu

Jak dlouho vydrží efekt niťového liftingu

Jak dlouho vydrží efekt niťového liftingu

Přetrvání výsledku je individuální, obvykle se pohybuje kolem dvou let. Pozitivně či negativně jej může ovlivnit kvalita životosprávy, změny hmotnosti, genetické dispozice, konzumace alkoholu a kouření.

K dosažení dokonalejšího efektu lze niťový lifting zkombinovat s dalšími metodami, například s aplikací injekčních výplní na bázi kyseliny hyaluronové, botoxem nebo laserovými ošetřeními. Posloupnost zákroků obvykle doporučí lékař podle konkrétního problému, stejně jako vhodný časový odstup mezi ošetřeními. Obvykle se jedná o dny až týdny. V případě klasického faceliftu lze niťový lifting použít až po dokonalém zhojení tkání. Vlastní niťový lifting je možno opakovat po dvanácti až šestnácti měsících od ošetření.

Nejčastější metody niťového liftingu

Výběr ideální metody niťového liftingu pro konkrétního pacienta závisí na řadě faktorů, zejména na typu problému, věku pacienta, předchozích zákrocích v ošetřované oblasti a v neposlední řadě i na požadovaném výsledku. Existuje řada druhů nití, které se používají k různým účelům, například k vypnutí tkání a pozvednutí kontur, vyhlazení vrásek nebo změně objemu.

Feather facelift APTOS

Jedná se o typ niťového liftingu, při kterém se používají pružinky a speciální nitě s protisměrnými kličkami. K dosažení ideálního výsledku lékař používá techniku prošívání tkáně či podetnutí. Tím dochází k uvolnění stažené tkáně. Jedná se o ideální metodu k úpravě kontur obličeje a krku, pokleslého obočí a ústních koutků. V některých případech může lékař pomocí nití APTOS upravit i oblast hýždí, kolen nebo dekoltu a poprsí.

Po umístění do požadované oblasti nitě postupně zarůstají vazivovou tkání a nový vzhled je stabilizovaný. Výsledek liftingu přetrvá po řadu let.

Fotka po aplikaci mezonití, porovnání vlevo před ošetřením, vpravo po ošetření (foto: sourkomý archiv lékaře)

Fotka po aplikaci mezonití, porovnání vlevo před ošetřením, vpravo po ošetření (foto: sourkomý archiv lékaře)

Mezonitě

Mezonitě je typ nití pro facelift, které jsou vyrobeny na bázi polydioxanonu. Jedná se o vstřebatelný hypoalergenní šicí materiál, který vykazuje řadu velmi příznivých vlastností. Jakmile je mezoniť zavedená do určité oblasti, začne se kolem ní tvořit nový kolagen. Vzniká tak přirozená podpěrná kostra, která po vstřebání nitě zabraňuje opětovnému ochabnutí tkáně.

Mezonitě jsou tenčí než nitě Aptos, proto je lze aplikovat bez znecitlivujících injekcí, obvykle postačí pouze anestetický krém, např. Emla. Aplikace mezonití v obličeji trvá přibližně dvacet minut a netvoří se po něm otoky, ani modřiny. Výsledek po aplikaci mezonití přetrvá jeden a půl až dva roky.

PDO nitě

PDO nitě

PDO nitě

Nitě PDO se od jiných metod niťového liftingu liší především tím, že se do tkání nezavádějí háčky. Princip vypnutí kůže po zavedení PDO nití spočívá v tom, že látka, z které jsou PDO nitě vyrobené stimuluje tvorbu kolagenu a elastinu.

Tyto látky tělu vlastní následně vytváří oporu pro tkáně a dochází k vyhlazení vrásek. Nitě PDO se vyrábějí v různých tloušťkách. Jejich výběr závisí na typu ošetřované oblasti a na rozsahu poškození, poklesu pokožky.

Pro provedení liftingu PDO nitěmi také postačí ošetření anestetickým krémem, aplikace je relativně rychlá, trvá dvacet až třicet minut a efekt ošetření přetrvá jeden a půl až dva roky.

Facelift pomocí 3D nití. Fotky před a po zákroku (foto: soukromý archiv kliniky)

Facelift pomocí 3D nití. Fotky před a po zákroku (foto: soukromý archiv kliniky)

3D nitě

Jedná se o typ niťového liftingu, při kterém lékař používá 3D nitě vyrobené na bázi polidyoxanonu. Háčky těchto nití mají zoubky nastavené různými směry, což přináší lepší výsledky ošetření. Tyto nitě se zavádějí do kůže drobnými vpichy pomocí kanyl, což je mimořádně šetrný postup a riziko vzniku otoku a modřin je proto minimální. Obvykle se používá místní znecitlivění.

Konkrétní typ a množství použitých nití je vysoce individuální záležitostí. Obvykle je třeba počítat s pěti až deseti vlákny na polovinu obličeje. Po jejich aplikaci se kolem nití tvoří kolagen a vzniká tak opora pro okolní tkáně, které se zpevní.

Tyto 3D nitě se zcela vstřebají do deseti měsíců od ošetření a jejich efekt přetrvá přibližně dva roky. Zákrok lze po této době opakovat.

Fotky před a po aplikaci zlatých nití. (foto: soukromý archiv kliniky)

Fotky před a po aplikaci zlatých nití. (foto: soukromý archiv kliniky)

Zlaté nitě

Další variantou niťového liftingu je zákrok, při kterém lékař zavádí do podkoží nitě z pravého zlata. Ty následně vytvářejí oporu pro ochablé svalstvo. Stejně jako u jiných nití i zde dochází k vypnutí svalů a tím i vyhlazení vrásek.

Zlaté nitě mimo to pomáhají odstranit pigmentové skvrny na kůži, případně i drobné žilky. Zlato v podkoží způsobuje také příznivou reakci okolní tkáně, dochází ke zlepšení prokrvení a kůže se celkově lépe vyživuje.

Obvykle se aplikace provádí v místní anestezii pomocí znecitlivujícího krému. Nitě se během několika měsíců vstřebávají, výsledek přetrvá přibližně deset let.

"Informace, které jsou uvedeny na této webové stránce, jsou pouze informativní a nikdy nenahradí informace, které by Vám měl poskytnout Váš estetický lékař, kosmetický chirurg nebo estetický specialista. Pokud zvažujete podstoupit jakoukoli lékařskou léčbu nebo zákrok (také v případě pochybností nebo dotazů), obraťte se přímo na svého odborného lékaře, který Vám poskytne odpovídající informace. Společnost Estheticon neschvaluje ani nedoporučuje žádný obsah, postup, produkt, názor, zdravotnický personál ani jakékoli jiné materiály a informace uvedené v jakékoli části této webové stránky."