Ověřil/a:
Špičkový plastický chirurg s vynikající tuzemskou i mezinárodní pověstí. Zaměřuje se na rekonstrukční mikrochirurgii - vrozené vady rukou, traumatologie, onkologie zejména hlavy-krk, transsexualismus, rekonstrukce prsou po ablacích.
Aktualizováno: 6. 5. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Proces změny pohlaví
 • Jak zvolit správného lékaře?
 • Jaké jsou požadavky na operaci změny pohlaví?
 • Jak probíhá hormonální léčba?
 • Chirurgická přeměna z muže na ženu (Male to Female)
 • Vaginoplastika
 • Zvětšení prsou
 • Feminizace obličeje a těla
 • Chirurgická přeměna z ženy na muže (Female to Male)
 • Masektomie
 • Metoidoioplastika
 • Faloplastika
 • Vytvoření skróta
 • Erektilní protéza
 • Sexualita po změně pohlaví
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Úvod

Transsexualita je pojem pro nesoulad mezi psychickým a anatomickým pohlavím, kdy se jedinec v rozporu s vrozeným pohlavím identifikuje s pohlavím opačným – muž má touhu být ženou a žena mužem. Tyto jedince není možné vyléčit převýchovou či medikamentózně. Základem terapie je psychoterapie, na níž navazují další léčebné a případně operativní postupy.

Výskyt transsexuality se omezuje na zlomek promile mužské i ženské populace. Tito lidé mají trýznivý a stálý pocit opačné sexuální příslušnosti, než do jaké je nutí jejich vrozené tělesné vybavení. Jsou nespokojeni se svým genitálem a přejí si být vybavení tělesnými znaky opačného pohlaví a rovněž touží po sexuální roli opačného pohlaví. Etiologie transsexualismu je nejasná. Pravděpodobně vzniká v prenatálních životních fázích a je stavem nezvratným. Transsexualismus je tedy celoživotním problémem jedince.

Operace změny pohlaví

Christine Jorgensen, první úspěšně operovaná transsexuální žena

Proces změny pohlaví

Terapie transsexualismu zahrnuje dlouhodobou léčbu trvající několik let, kterou obvykle zahajuje a řídí sexuolog, případně psycholog a posléze chirurg:

 1. Základem je psychoterapie. Důležitá je podpora při organizování života v opačné sexuální roli.
 2. Jakmile je stanovena diagnóza, je stanoven program léčby transsexuální komisí a může být provedena změna jména a příjmení na sexuálně neutrální.
 3. Hormonální léčba má přivodit takové změny, aby sekundární pohlavní znaky připomínaly opačné pohlaví (androgeny u žen, antiandrogeny v kombinaci s estrogeny u mužů). Výsledky hormonální léčby jsou u mužů méně uspokojivé. Odstranění vousů a typicky mužského ochlupení vyžaduje obvykle i elektrodepilaci.
 4. Chirurgické výkony směřují ke změně tělesného pohlaví. U mužů spočívají v kastraci odstraněním varlat, u žen odstraněním dělohy a vaječníků. Po absolvování těchto změn je možno po souhlasu lékařské komise požádat o změnu matričního pohlaví.
 5. Plastické operace. Mnozí transsexuálové se spokojí s korekcí druhotných pohlavních znaků jako je odstranění prsou u mužů budoucích žen a dále přeměnu vlastního genitálu nevyžadují z důvodu nemožnosti vytvoření dokonalé podoby a funkce.
Změna pohlaví

Změna pohlaví obyvkle zahrnuje více zákroků, zvolte si proto zkušeného lékaře

Jak zvolit správného lékaře?

Přeměna pohlaví na opačné představuje dlouhodobý proces, který může dle rozhodnutí pacienta zahrnovat větší množství zákroků. Doporučujeme se vždy obrátit na certifikovaného chirurga, který má s vysoce specifickými zákroky pro přeměnu pohlaví zkušenosti.

Na začátku si zjistěte názory a recenze týkající se vámi zvažovaného lékaře. Pomoci vám mohou také fotografie před a po, abyste zjistili více o práci konkrétního specialisty. V případě, že nelze získat fotografie online, neváhejte o ně požádat při vaší první konzultaci.

V neposlední řadě je důležité pro každou zvažovanou operaci vybírat odborníka na danou oblast: pokud například přemýšlíte o silikonových prsních implantátech (přeměna z muže na ženu), zvolte specialistu na augmentaci prsou.

Změna pohlaví

První transsexuální ženy

Jaké jsou požadavky na operaci změny pohlaví?

Pro operaci přeměny pohlaví je v České republice nejprve nutné podat žádost, na jejímž základě je pacient pozván na jednání odborné komise Ministerstva zdravotnictví ČR, která žádosti posuzuje a schvaluje.

Pacient by měl splnit několik požadavků. Měl by být starší 18 let věku a měl by být schopný žít alespoň 1 rok v roli opačného pohlaví (tzv. real life test) anebo alespoň 1 rok užívat hormonální přípravky.

Změna pohlaví

Mužské a ženské hormony

Jak probíhá hormonální léčba?

Hormonální léčba představuje počátek fyzické transformace a pro transgender pacienty ve většině případů představuje určitou formu osvobození. Různé druhy hormonů se podávají různými způsoby (orálně, dermálně nebo injekčně).

Transsexuálním mužům je podáván mužský hormon testosteron, který se užívá po zbytek života. U transsexuálních žen jsou to ženské hormony: estrogeny a antiandrogeny. Estrogen se užívá po celý život, zatímco antiandrogeny může pacient vysadit po operaci přeměny pohlaví.

Změny způsobené hormony jsou vidět většinou poměrně rychle a podobají se změnám, které probíhají během puberty:

 • U přeměny z ženy na muže dochází ke změně hlasu, zvýšení růstu ochlupení, zvětšení klitorisu, změnám svalové hmoty a figury, pacientovi zesilují kosti a kůže. Mezi fyziologické změny patří zvýšení tlaku, zvýšení srdeční frekvence, zvýšení libida, změna tělesného pachu a ztráta menstruace.
 • V případě přeměny z muže na ženu se vyvíjejí prsa, penis atrofuje a zmenšuje se svalová hmota, tělesný tuk se redistribuuje, obličej se zeštíhlí a zjemní a zastaví se proces plešatění. Dále dochází k fyziologickým změnám, mezi které patří pokles libida nebo neschopnost vytvářet sperma a ejakulát nebo dosáhnout erekce. V případě přeměny z muže na ženu hormony obecně velmi málo mění hlas pacienta. Proto klientům se změnou řeči a tónu hlasu často pomáhá logoped.

Je důležité si uvědomit, že některé účinky užívání hormonů jsou návratné narozdíl od zákroků pro změnu pohlaví. Hormony však mohou vést k neplodnosti, proto v případě, že si přejete mít v budoucnosti děti, konzultujte tuto skutečnost s vaším lékařem, který vám může navrhnout vhodné řešení.

Chirurgická přeměna z muže na ženu

Přeměna z muže na ženu sestává z několika zákroků

Chirurgická přeměna z muže na ženu (Male to Female)

 1. operace – zvětšení prsů (vyžaduje-li jí pacient, neboť po hormonální léčbě prsy často uspokojivě rostou).
 2. operace – přeměna genitálu je jednodobý výkon směřující k vytvoření ženského genitálu z mužského, sestává z těchto jednotlivých úkonů:
 • Amputace varlat a funikulů.
 • Podkožní amputace penisu, kromě malé výseče žaludu. Tato výseč slouží k rekonstrukci klitorisu a má nervověcévní zásobení.
 • Zachování močové roury.
 • Vytvoření vagíny může být z kůže penisu v podobě tubusu, který má svou vlastní výživu podkožní stopkou. Jiný postup je vytvoření vagíny z úseku tlustého střeva. Pro zranitelnost jemné sliznice a sekrety je však tlusté střevo používáno k rekonstrukci méně.
 • Vytvoření stydkých pysků z kůže šourku.

V následující části naleznete popis hlavních zákroků, které lze provést v případě transformace z muže na ženu (male to female). Většina z nich se provádí v celkové anestezii a může vyžadovat několikadenní hospitalizaci.

Změna pohlaví

Výsledky vaginoplastiky - fotografie od Lynn Conway

Vaginoplastika

 • Příprava na zákrok

Před vaginoplastikou je nutné, aby pacient užíval hormon estrogen alespoň po dobu jednoho roku. Doporučuje se také podstoupit laserovou depilaci v genitální oblasti. Stejně tak jako před jakoukoliv jinou operací by klient neměl kouřit alespoň po dobu jednoho měsíce před zákrokem a alespoň jeden měsíc po operaci. Vysazení léků typu aspirinu se doporučuje alespoň 15 dní před zákrokem.

 • Zákrok

Operace trvá 4 až 5 hodin. Vaginoplastika spočívá v odstranění penisu a použití jeho vnější kůže tak, aby se vytvořily vnitřní stěny pochvy. Pokud technika inverzí penisu není možná, ať už z důvodu obřízky anebo nedostatku kůže, lze použít techniku kožních štěpů. Dochází také k odstranění varlat. Horní část žaludu, která je velmi citlivá, se používá k vytvoření klitorisu. Vnější části šourku se používají k vytvoření velkých stydkých pysků. Během zákroku je vývod z močové trubice zkrácen a vyšit do stropu vytvořené vagíny, aby bylo umožněno močení dolů.

 • Po operaci

   Po zákroku se do pochvy vkládá speciálně navržený molitanový implantát, který jí umožňuje získat požadovanou hloubku a šířku. Pacient musí první pooperační dny ležet a nosit močový katétr po dobu 1 až 3 týdnů. Drény jsou odstraněny několik dní po operaci a lékař po 4 dnech vymění obvaz. Celková doba hospitalizace je kolem 12 dnů. V tu dobu pokračuje dilatace vytvořené vagíny vhodným „robertkem“ zakoupeným v sexshopu dle individuálního doporučení. 

   Pro úspěšnou rekonvalescenci je důležité dodržovat následující rady:

   • Udržujte správnou intimní hygienu pomocí mýdla s neutrálním pH, dobře se opláchněte a místo jemně osušte.
   • Noste volné spodní prádlo a tepláky nebo sukně.
   • Pokud si všimnete jakékoli významné změny v oblasti (pach, tekutina), informujte svého lékaře.
   • Vyhněte se sexu s penetrací po dobu prvních 2 měsíců.
   Změna pohlaví

   Výsledky augmentace prsou u transsexuální ženy - fotografie od Lynn Conway

   Zvětšení prsou

   K dovršení přeměny z muže na ženu lze podstoupit také augmentaci prsou. Obecně se jedná o první zákrok, které si transsexuální ženy vybírají. Operaci prsou lze realizovat již při hormonální léčbě a to, jakmile se jejich velikost ustálí.

   Pro více informací o tomto zákroku doporučujeme navštívit stránku Zvětšení prsou.

   Operace transsexuálů

   Lili Elbe, první transsexuální žena

   Feminizace obličeje a těla

   Pro docílení ženského vzhledu pomáhají některé zákroky v obličeji a na těle.

   Je možné podstoupit rhinoplastiku, korekci oválu obličeje, korekci objemu tváře za pomoci implantátů nebo kyseliny hyaluronové a dále zákroky vedoucí ke zvětšení rtů a korekci čela nebo odstranění Adamova jablka.

   Mezi zákroky prováděné na těle patří zvětšení hýždí, liposukce nebo abdominoplastika.


   Chirurgická přeměna z ženy na muže (Female to Male)

   Proces chirurgické přeměny z ženy na muže má několik kroků:

   1. Amputace prsů se zachováním prsních dvorců a bradavky
   2. Odstranění dělohy a vaječníků
   3. Vytvoření penisu a případně močové roury
   4. Vytvoření skróta

   Zákroky se provádějí pod celkovou narkózou a pacient posléze několik dní zůstává v nemocnici. Před operací se doporučuje přestat kouřit po dobu jednoho měsíce před a jednoho měsíce po zákroku. Léky na bázi aspirinu se nesmí užívat dva týdny po operaci. V následující části naleznete přehled nejdůležitějších zákroků, které se při přeměně z ženy na muže mohou provést.

   Bilaterální masektomie

   Bilaterální masektomie

   Masektomie

   Tento zákrok lze podstoupit hned po zahájení hormonální léčby.

   Hrudník je viditelný denně, a proto by měl vypadat co nejpřirozeněji. Lékař nejprve odstraní prsní žlázu a vytvoří hladká, symetrická prsa, která esteticky připomínají prsa biologického muže.

   V případě potřeby může chirurg také zmenšit velikost prsních dvorců.

   Výsledek metoidoioplastiky

   Výsledek metoidoioplastiky

   Metoidoioplastika

   Tato technika změny pohlaví zahrnuje přeměnu klitorisu na jakýsi malý penis. Při užívání mužských hormonů totiž klitoris vyrůstá až do průměrné velikosti 4 až 5 cm.

   V případě, že to velikost klitorisu umožňuje, volí někteří pacienti místo faloplastiky metoidoioplastiku. Jedná se o jednodušší typ operace, které zanechává méně následků. Výsledek metoidoioplastiky pacientovi neumožní provést penetraci během pohlavního styku, ale zachovává schopnost dosažení klitorálního orgasmu a močení na vrcholu klitorisu vytaženou uretrou.

   Výsledek faloplastiky - fotografie od ScienceDirect

   Výsledek faloplastiky - fotografie od ScienceDirect

   Faloplastika

   Faloplastika je chirurgická změna pohlaví, která umožňuje transsexuálním mužům získat penis.

   • Příprava na zákrok

   Jak již bylo zmíněno v předešlé části, před i po operaci je nutné přestat kouřit a neužívat protizánětlivé léky. Do nemocnice nastoupíte den před zákrokem, aby byl proveden výplach střev.

   • Zákrok

   Jedná se o komplikovanou operaci, která trvá 8-9 hodin. Nejprve urolog použije malé stydké pysky k rekonstrukci močové trubice. Potom s velkých stydkých pysků vytvoří šourek, který bude podobný tomu mužskému. Chirurg pak při vytváření penisu použije tkáň z předloktí, ze kterého musí být nejprve odstraněny chloupky laserem. V oblasti předloktí zůstává jizva a předloktí se stává tenčím, což umožňuje dosáhnout délky penisu kolem 12 až 13 cm. K rekonstrukci penisu může být použita také tkáň ze širokého zádového svalu pacienta, v tomto případě je jizva méně nápadná a snadno se schová do oděvu. Další výhodou použití této metody je dosažení funkčnosti penisu.

   • Po operaci

   Tento typ operace vyžaduje zhruba dva a půl týdne hospitalizace a návrat do pracovní činnosti je možný až po dvou měsících. Kolem paže, z níž byl odstraněn kožní štěp, budete nosit kompresní obvaz. Drény budou odstraněny za několik dní.

   Pacienti jsou obecně s výsledky faloplastiky velmi spokojeni a většina z nich je schopna močit vestoje a dosahovat orgasmu. Pokud jde o penetraci, je třeba nosit erektilní protézu, které se budeme věnovat později.

   • Rizika a komplikace

   Všechny chirurgické zákroky s sebou nesou řadu rizik a možných komplikací, o kterých je důležité vědět. 

   Jedná se o:

   • tvorbu sraženiny,
   • infekci,
   • nekrózu,
   • krvácení,
   • obtížné hojení.
   Testikulární implantáty značky Coloplast

   Testikulární implantáty značky Coloplast

   Vytvoření skróta

   Chcete-li dosáhnout přirozenějšího vzhledu šourku, který byl vytvořen při faloplastice, lze jej naplnit testikulárními protézami.

   Tyto protézy jsou vyrobeny ze silikonového gelu a existují v různých velikostech.

   Jak funguje erektilní protéza

   Jak funguje erektilní protéza

   Erektilní protéza

   Erektilní protézy lze zavést přibližně 12 až 18 měsíců po provedení faloplastiky, jakmile horní část žaludu získá cit. Tato protéza umožňuje dosáhnout jakéhosi napřímení údu, a tedy i penetrace. Dosažení orgasmu u vytvořeného penisu je však sporné, jelikož pochází jen z dráždění klitorisu a hluboké sensitivity při bázi neopenisu. Vážnou komplikací erektilních protéz je penetrace vytvořeného penisu a odhojení implantátu s nutností jeho vytažení.

   Existují různé typy protéz a váš lékař vám doporučí takovou, která pro vás bude nejvhodnější:

   • Polotuhá nebo pružná protéza: umožňuje jednoduché a snadné použití. Je zcela skrytá v těle a snadno se sklopí.
   • Flexibilní erektilní protézy pro trans muže: speciálně navržené pro transsexuály, lze je aktivovat jednoduchým pohybem.
   • Hydraulická protéza se v případě transsexuálů nehodí. Je příliš veliká a dlouhá. Hodí se k operacím poruchy erekce: do šourku je umístěna malá baňka, která po opakovaném stisknutí umožňuje dosažení erekce. Velmi dobře napodobuje přirozenou erekci a její funkčnost je 5 až 10 let.
   Změna pohlaví

   Vaginální dilatátory by se měly používat po změně pohlaví z muže na ženu

   Sexualita po změně pohlaví

   Trans lidé musí po zákrocích pro změnu pohlaví znovu objevovat svá těla a sexualitu. Hormony podávané během rané fáze léčby již mění sexuální touhu pacientů (její růst u transsexuálních mužů a pokles u transsexuálních žen). Po změně pohlaví jsou intimní vztahy často lépe prožívané, a proto uspokojivější. Dochází k tomu, protože se pacienti cítí ve svém těle obecně lépe, což jim umožňuje rozvíjet se ve všech oblastech, včetně té sexuální. Je důležité vědět, že po zákroku můžete dosáhnout orgasmu zvláště u žen s vytvořenou vaginou, méně u mužů s vytvořeným penisem. Pohlavní orgány se transformují, ale zachovávají si schopnost cítit a vyvolávat orgasmus.

   Časté otázky

   • V kolika letech mohu začít transformaci Male to Female nebo Female to Male? V České republice je možné podstoupit operaci změny pohlaví od 18 let věku. Pokud jste vy nebo vaše děti ještě nedosáhli plnoletosti, je možné ještě předtím užívat hormony, které zastavují vývoj sekundárních pohlavních znaků během puberty. Jedná se narozdíl od operace o vratný stav.
   • Budu stále plodný/á? Zákroky spojené s procesem přeměny pohlaví vždy vedou k neplodnosti. Pokud však chcete mít děti, doporučujeme vám poradit se s lékařem. Může vám navrhnout řešení, jako je zmrazení spermií nebo vajíček před zahájením hormonální léčby.
   • Uhradí mé zdravotní pojištění zákroky na změnu pohlaví? Zákroky schválené komisí MZČR jsou hrazené zdravotní pojišťovnou. Následné estetické zákroky (například zvětšení prsou, implantace varlat aj.), si však pacient již hradí sám.
   • Mohu proces změny pohlaví zvrátit, pokud si to rozmyslím? Tato situace by neměla nastat, protože proces diagnostiky je dlouhodobý a přesný. Operace změny pohlaví jsou totiž nevratné.
   • Budu moci po faloplastice močit vestoje? Ve většině případů je tomu tak, pokud je vytvořena močová trubice. Např. u penisů vytvořených zádovým svalem a bez močové roury lze močit ve stoje přiložením speciální nálevky zakoupené v sexshopu.
   • Pozná partner/ka, že jsem postoupil/a přeměnu pohlaví? Přestože výsledky faloplastiky a vaginoplastiky jsou skutečně pozoruhodné, vaše genitálie nikdy nebudou zcela totožné s genitáliemi biologických mužů a žen. Kromě toho bude muset transsexuální žena vždy používat lubrikant. Proto je vhodné mluvit se svými sexuálními partnery otevřeně a bez tabu.

   Bibliografie

   "Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."