Operace transsexuálů

Autor:

Transsexualita je pojem pro obrácenou sexuální orientaci, kdy se jedinec v rozporu s vrozeným pohlavím identifikuje s pohlavím opačným - muž chce být ženou a žena mužem. Tyto jedince není možné vyléčit převýchovou či medikamentózně. Základem terapie je psychoterapie, na níž navazují další léčebné a případně operativní postupy.

Transsexualita je vrozená inverzní sexuální orientace, jejíž výskyt se omezuje na zlomek promile mužské i ženské populace. Tito lidé mají trýznivý a stálý pocit opačné sexuální příslušnosti, než do jaké je nutí jejich vrozené tělesné vybavení. Jsou nespokojeni se svým genitálem a přejí si být vybavení tělesnými znaky opačného pohlaví a rovněž touží po sexuální roli opačného pohlaví. Etiologie transsexualismu je nejasná. Toto onemocnění pravděpodobně vzniká v prenatálních životních fázích a je stavem nezvratným. Transsexualismus je tedy celoživotním problémem jedince.

Terapie transsexualismu zahrnuje dlouhodobou léčbu trvající několik let, kterou obvykle zahajuje a řídí sexuolog, případně psycholog a posléze chirurg:

 1. Základem je psychoterapie. Důležitá je podpora při organizování života v opačné sexuální roli.

 2. Jakmile je stanovena diagnóza tohoto onemocnění, je stanoven program léčby transsexuální komisí a může být provedena změna jména a příjmení na sexuálně neutrální.

 3. Hormonální léčba má přivodit takové změny, aby sekundární pohlavní znaky připomínaly opačné pohlaví (androgeny u žen, antiandrogeny v kombinaci s estrogeny u mužů). Výsledky hormonální léčby jsou u mužů méně uspokojivé. Odstranění vousů a typicky mužského ochlupení vyžaduje obvykle i elektrodepilaci.

 4. Chirurgické výkony směřují ke změně tělesného pohlaví. U mužů spočívají v kastraci, u žen v odstranění prsou plastickými chirurgy, odstranění dělohy a vaječníků. Po absolvování těchto změn je možno po souhlasu lékařské komise požádat o změnu matričního pohlaví.

 5. Plastické operace. Mnozí transsexuálové se spokojí s korekcí druhotných pohlavních znaků a přeměnu vlastního genitálu nevyžadují z důvodu nemožnosti vytvoření dokonalé podoby a funkce.

Chirurgická přeměna z muže na ženu

 1. operace – zvětšení prsů (vyžaduje-li jí pacient, neboť po hormonální léčbě prsy často uspokojivě rostou)

 2. operace – přeměna genitálu je jednodobý výkon směřující k vytvoření ženského genitálu z mužského sestává z těchto jednotlivých úkonů:

 • Amputace varlat a funikulů

 • Podkožní amputace penisu, kromě malé výseče žaludu. Tato výseč slouží k rekonstrukci klitorisu a má nervověcévní zásobení

 • Zachování močové roury

 • Vytvoření vagíny může být z kůže penisu v podobě tubusu, který má svou vlastní výživu podkožní stopkou. Jiný postup je vytvoření vagíny z úseku tlustého střeva. Pro zranitelnost jemné sliznice a sekrety je však tlusté střevo používáno k rekonstrukci méně

 • Vytvoření stydkých pysků z kůže šourku

Chirurgická přeměna z ženy na muže

 1. Amputace prsů se zachováním prsních dvorců a bradavky

 2. Odstranění dělohy a vaječníků

 3. Vytvoření penisu a případně močové roury

 4. Vytvoření skróta

Aktualizováno: 21.4.2016

Autor

Přednosta Kliniky plastické a estetické chirurgie FN u svaté Anny v Brně, pracoviště Berkova. Zaměřuje se na rekonstrukční mikrochirurgii - vrozené vady rukou, traumatologie, onkologie zejména hlavy-krk, transsexualismus, rekonstrukce prsou po ablacích.

Operace transsexuálů - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Operace transsexuálů - Ceny

Ceny od 50 000 Kč
MUDr. Kamila Šormová
Ceny od 63 000 Kč
FORMÉ Clinic
MUDr. Patrik Paulis
Praha, Bratislava
Ceny od 2 000 Kč
obvykle do 4 000 Kč
MUDr. Patrik Paulis

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí   
Doporučujeme

Transsexuální lidé

Zákroky, na které se chystají ostatní