Ověřil/a:
Plastický chirurg specializující se na estetické plastické operace. Provádí především plastiku nosu, liposukci, abdominoplastiku, operaci očních víček, plastiku prsou nebo například labioplastiku.
Aktualizováno: 9. 5. 2022

Navigace

 • Co je to operace horních víček?
 • Kombinování plastické operaci horních víček s dalšími operacemi
 • Před operací
 • Průběh operace horních víček
 • Rekonvalescence po zákroku
 • Kontraindikace
 • Komplikace
 • Co plastická operace víček nevyřeší
 • Často kladené otázky

Co je to operace horních víček?

Plastika horních víček odstraní nadbytečnou kůži, sval a tukové váčky na horních víčkách. Cílem je mladší a odpočatější vzhled.

Kůže horních očních víček vlivem stárnutí ochabuje, někdy se pod nimi ukládá tuk vytlačený postupem času z očnice. To způsobuje vyklenutí a otoky víček zejména nad vnitřními koutky. Oči pak jsou schované, permanentně unavené, v některých případech převis víček dokonce zužuje zorné pole. Ženy trápí, že se nemohou nalíčit tak, jak by si přály, protože oční stíny a řasenka se jim obtiskují. Uvedené problémy řeší plastická operace horních víček, případně také brow-lift. 

Kombinování plastické operaci horních víček s dalšími operacemi

Kombinace s dalšími zákroky

Kombinování plastické operaci horních víček s dalšími operacemi

Horní a dolní víčka se často operují současně. Aby bylo dosaženo dlouhodobého výsledku, je někdy nutné horní víčka provádět současně s liftingem čela nebo obočí

Vzácností není ani kombinace korekce víček a faceliftingu, protože sám lifting obličeje a krku nedokáže odstranit vrásky kolem očí.

Blefaroplastika (plastická operace spodních víček a horních víček) dokáže ubrat i několik let a celkově omladit obličej.

Operace horních víček

Vyhněte se určitým lékům, alkoholu a také kouření

Před operací

Tři týdny před plastikou horních víček neužívejte žádné léky, které ředí krev. Jsou to například enzymatické preparáty (Wobenzym), Aspirin, Acylpyrin, Valfarin, atp. 

Alkohol také ředí krev, proto několik dní před operací nepijte a nekuřte. Není nutné vysazovat antikoncepci před operací.

Operace horních víček

1. Nákres chirurgického řezu na kůži

2. Odstranění nadbytku kůže vyříznutím

3. Odstranění vyhřezlého tuku

4. Sešití rány jemnými stehy

Zdroj: MUDr. Petr Hýža Ph.D. & Leticia

Průběh operace horních víček

Operace se ve velké většině případů provádí ambulantně v lokální anestezii. Pokud se korekce víček kombinuje s další plastickou operací obličeje, provádí se v celkové anestézii a bude nutná jednodenní hospitalizace na klinice.

Chirurgické řezy jsou vedeny podél velmi pečlivého nákresu na kůži. Řez je veden tak, aby jizvy zůstaly skryty v přirozených kožních záhybech horních víček.
Poté plastický chirurg odstraní vyznačený nadbytek kůže a nadbytek orbikulárního svalu a vyhřezlé tukové váčky. Nakonec rány uzavře jemnými stehy. 

Operace horních víček trvá půl hodiny až 45 minut.

Před/po

Fotografie pacientky před a po zákroku (MUDr. Zuzana Vykutilová)

Rekonvalescence po zákroku

Stehy se vytahují po čtyřech až šesti dnech. Bezprostředně po operaci jsou běžné drobné hematomy a otoky. Zejména v prvních dnech po operaci je třeba na víčka přikládat studené obklady, zpočátku každé 2 až 3 hodiny a později pouze na noc po dobu aspoň deseti dnů. Návrat k běžným denním činnostem je možný po několika dnech. 

Po dobu jednoho měsíce od operace očních víček je vhodné vyhnout se sportu a fyzické námaze. Definitivní výsledek operace bývá patrný zhruba po třech měsících.

operace očních víček

Pacientka před a po zákroku (MUDr. Michaela Hustá)

Kontraindikace

Kontraindikací plastické operace horních víček je jakékoliv akutní onemocnění, infekce nebo špatný zdravotní stav, který by mohl zhoršit hojení a následnou rekonvalescenci.

Kuřáci se musí smířit s vyšším rizikem výskytu komplikací, neboť právě kouření zhoršuje a zpomaluje hojení po zákroku.

operace očních víček

Pacientka před a po zákroku (MUDr. Tomáš Ventruba)

Komplikace

Po plastické operaci horních víček se komplikace vyskytují vzácně. Patří mezi ně například pooperační infekce rány. Naprosto všechny komplikace, které mohou nastat Vám sdělí Váš plastický chirurg během první konzultace.

operace očních víček

Fotografie pacientky před a po (MUDr. Kamila Šormová)

Co plastická operace víček nevyřeší

Plastická operace očních víček není schopna vyřešit vše. Korekce víček nedokáže odstranit vrásky zevně od očních víček. Neřeší ani pokles obočí a moc zpravidla neřeší kruhy pod očima.

Často kladené otázky

 • Za jak dlouho po operaci horních víček se zahojí jizvy? prim. MUDr. Ludmila Šulcová Hejnalová MBA, LLM uvádí, že barva jizvy se během tzv. vyzrávání mění. Tato doba je zcela individuální a může trvat až rok. Je potřeba používat krémy s vysokým ochranným faktorem.
 • Absolvovala jsem operaci horních víček, po jak dlouhé době po zákroku je možné se opalovat?Operovanou oblast je třeba promazávat a používat krémy s filtrem. Čím déle vydržíte bez slunečních paprsků, tím více se vyhnete riziku zpigmentování dané oblasti," říká MUDr. Milena Vojtíšková.
 • Kdy je možné začít s masáží víček po odstranění stehů? S tlakovými masážemi jizev po plastice víček můžete začít pár dní po vyndání stehů, pokud jsou operační rány již zcela zhojené. Jizvy je také dobré promazávat," dodává MUDr. Martin Šimkanin.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."