Ověřil/a:
Zaměřuje se především na estetickou dermatologii, léčebnou kosmetiku nebo léčbu kožních nemocí. Má svou soukromou dermatologickou ordinaci v Litovli nedaleko Olomouce.
Aktualizováno: 16. 4. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Co je kyselina hyaluronová
 • Typy přípravků na bázi kyseliny hyaluronové vhodné ke korekci rtů
 • Vstřebatelnost kyseliny hyaluronové a trvanlivost účinku
 • Výběr specialisty
 • Aplikace
 • Rizika a možné komplikace a kontraindikace
 • Čemu se vyhnout po aplikaci
 • Efekty
 • Často kladené otázky
 • Bibliografie

Úvod

Kyselina hyaluronová si získává stále významnější roli v oblasti estetické medicíny. Jedná se o velmi účinnou a oblíbenou metodu pro korekci a zvětšení rtů. Kyselina hyaluronová, polysacharid, který se přirozeně vyskytuje v lidském těle, je nejuniverzálnějším a nejčastěji používaným výplňovým materiálem. Je stále vyhledávanější v ordinacích estetických klinik. Podle statistik Mezinárodní společnosti plastické chirurgie (ISAPS) z roku 2018 jsou ošetření kyselinou hyaluronovou druhou nejčastěji prováděnou neinvazivní procedurou estetického lékařství na světě (3 729 833 ošetření za rok).

Zvětšení rtů pomocí kyseliny hyaluronové patří k nejžádanějším estetickým výkonům. Aplikací kyseliny do rtů je možné dosáhnout zvětšení jejich objemu, jejich modelaci, úpravy kontur, korekce asymetrie rtů. Zákrok řeší úzké rty, asymetrie, vrásky nad horním rtem. Kyselina hyaluronová umí také zvednout pokleslé koutky (ke zvětšení rtů je možné použít i botox).

Kyselina hyaluronová

Kyselinu hyaluronovou najdeme v našem těle

Co je kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová (HA) se přirozeně vyskytuje v našem těle, zejména v dermis (najdeme ji také v chrupavkách, kloubech a svalových vláknech). Vyznačuje se vysokou všestranností a málokdy způsobuje alergické reakce. Její účinek není trvalý, neboť se postupem času vstřebává. V estetické medicíně je ceněna díky své schopnosti vázat vodu a udržovat správnou hydrataci a tón pleti. Kyselina hyaluronová má výbornou schopnost zadržovat vodu, zachovává tak vyváženou hydrataci pleti.

V estetické medicíně se kyselina hyaluronová používá pro plnící a hydratační funkci, která umožňuje vyplnit vrásky na obličeji a zvětšit objem určitých oblastí obličeje nebo těla. A právě tato kyselina se nejčastěji používá pro výplň rtů.

Zvětšení rtů kyselinou hyaluronovou

Fotografie před a po zvětšení rtů kyselinou hyaluronovou (MUDr. Iveta Fremlová)

Typy přípravků na bázi kyseliny hyaluronové vhodné ke korekci rtů

Přípravky se liší podle zasíťování, koncentrace, viskozity a složení. Někdy se jedná o čistou kyselinu hyaluronovou, některé přípravky obsahují také antioxidant nebo anestetikum, říká MUDr. Iveta Fremlová, která působí ve své soukromé dermatologické ordinaci v Litovli.

Kyselina hyaluronová je látka, která je přirozeně přítomna v lidském organismu, vlivem stárnutí její množství v těle klesá. Proto také výplně připravené na její bázi jsou obvykle organismem dobře přijímány. Ke zvýraznění rtů jen na zkoušku je vhodná aplikace nezasíťované kyseliny hyaluronové, která má hluboký hydratační efekt a může se udělat současně hydrolifting vrásek nad horním rtem, dodává paní doktorka Fremlová.

Některé pacientky si přejít pouze zvětšení horního rtu, jestliže je příliš úzký v porovnání s dolním rtem.

Výplň rtů kyselinou hyaluronovou

Kyselina hyaluronová se postupem času vstřebá

Vstřebatelnost kyseliny hyaluronové a trvanlivost účinku

Modelace rtu horního i dolního kyselinou hyaluronovou má okamžitý účinek, při správné aplikaci výsledek vypadá přirozeně. Kyselina hyaluronová nemá trvalý efekt a časem se vstřebá. Na rozdíl od permanentních výplní ji tělo pomalu přirozeně odbourá. Efekt při modelaci nebo zvětšení přetrvává asi 6 měsíců, někdy méně, někdy déle. Za jak dlouho se výplň vstřebá, záleží na typu výplně, na technice aplikace, na životním stylu, věku, metabolismu a mimice. Rychlejší odbourávání je u kuřáků. Následné malé úpravy a ošetření přispívají k prodloužení účinku aplikace, uvádí MUDr. Iveta Fremlová.

Výplň rtů kyselinou hyaluronovou

Fototrafie před a po ošetření (MUDr. Iveta Fremlová)

Výběr specialisty

I když se nejedná o invazivní chirurgický zákrok, ne každý může aplikovat výplně pomocí kyseliny hyaluronové. Pouze zkušený dermatolog, plastický chirurg nebo lékař estetické medicíny dokáže vybrat vhodný přípravek a techniku ​​pro správnou aplikaci výplně.

Vybírejte si lékaře pečlivě, abyste minimalizovali riziko komplikací. Zeptejte se na jeho odbornou způsobilost, specializaci a zkušenosti v této oblasti. Vyžádejte si také fotografie předchozích pacientů před a po aplikaci, abyste viděli skutečné výsledky zákroku.

Pouze odborník, který je řádně vyškolen, dokáže rozpoznat potenciální rizika a umí řešit komplikace, které nelze nikdy zcela vyloučit.

Zvětšení rtů kyselinou hyaluronovou

Před aplikací se použije znecitlivující krém (MUDr. Iveta Fremlová)

Aplikace

Kyselina hyaluronová se aplikuje tenkou jehličkou nebo drobnou kanylou, vysvětluje MUDr. Iveta Fremlová. Vzhledem ke zvýšené citlivosti rtů se před aplikací nanáší znecitlivující krém nebo je možné použít injekční anestezii.

Týden před aplikací je vhodné vysadit léky protizánětlivé a zvyšující krvácivost. Kyselina hyaluronová musí mít při aplikaci do rtu ideální viskozitu, aby došlo k rovnoměrnému rozprostření a nedělaly se hrudky. Při aplikaci je nutno dávat pozor na překorigování.

Kyselina hyaluronová

Zvolte si zkušeného lékaře a předejděte komplikacím

Rizika a možné komplikace a kontraindikace

Paní doktorka Fremlová varuje, že v místě vpichu se může objevit drobná modřinka, zarudnutí a otok. Tyto příznaky během 2-3 dnů vymizí. Aby se minimalizoval výskyt komplikací, v prvních dnech po aplikaci se vyhněte extrémním teplotám. Problém je velký chlad, sauna, solária, slunce a přílišná fyzická námaha. Zvětšení rtů výplní na bázi kyseliny hyaluronové není vhodné pro těhotné a kojící ženy, přecitlivělé na kyselinu hyaluronovou.

Přestože je kyselina hyaluronová jedním z nejbezpečnějších postupů v estetické medicíně, existují další situace, kdy by se neměla podávat. Zákrok není možné provést, pokud se vyskytuje infekce v místě vpichu, opar, nebo u nemocí postihujících imunitní systém.

Je nutné si uvědomit, že se jedná o léčebný postup, který nese určité riziko a vzhledem k tomu, že každá osoba je do určité míry anatomicky jedinečná, nelze některým komplikacím zcela zabránit.

Výplň rtů kyselinou hyaluronovou

Fotografie před a po aplikaci kyseliny hyaluronové (Arte Clinic)

Čemu se vyhnout po aplikaci

Po zákroku je možné ošetřenou oblast chladit, aby se předešlo tvorbě modřinek a otoků. Ihned po aplikaci byste si neměli naplánovat stomatologický výkon, který vyžaduje delší otevření úst. Měli byste počkat alespoň pár dní po ošetření. Po aplikaci kyseliny hyaluronové neexistují žádná další omezení, můžete se zapojit do běžných aktivit.

Zvětšení rtů

Díky kyselině hyaluronové dosáhnete plných a přirozených rtů

Efekty

První účinky jsou viditelné téměř okamžitě po zákroku. Samotný efekt vydrží po dobu několika měsíců (minimálně 6 měsíců), v závislosti na metabolismu, použitém typu výplně, věku nebo technice aplikace. Postup lze opakovat po 6-20 měsících.

Jak jsme již zmínili výše, jedná se o jednu z nejčastěji používaných látek v estetické medicíně. Aplikací kyseliny hyaluronové dosáhnete plných rtů. Dokáže bezpečně a přirozeně modelovat rty.

Často kladené otázky

 • Jak dlouho vydrží efekt? To závisí na celé řadě faktorů - na zvolené technice, typu výplně, ale i na životním stylu pacienta, jeho věku, mimice a metabolismu. Rychleji se kyselina hyaluronová odbourává u kuřáků, říká MUDr. Iveta Fremlová.
 • Co dělat, když se po zákroku objeví otok? Po dobu 1-2 dnů budou rty mírně oteklé. Můžete použít studené obklady na zmírnění otoků.
 • Jak dlouho bychom se měli vyhnout slunci po ošetření kyselinou hyaluronovou? Vyhněte se slunci alespoň po dobu jednoho týdne. Pokud se chystáte opalovat, měli byste používat opalovací přípravky s ochranným faktorem 50.
 • Kdy je možné se zapojit do běžných fyzických aktivit po zákroku? Měli byste počkat 3-5 dnů s fyzickými aktivitami po zvětšení rtů kyselinou hyaluronovou.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."