Odstranění jizev po akné

Hluboké akné může trvale poškodit pokožku a vést ke vzniku jizev. Kromě drobných jizviček po akné, dochází k tzv. hypopigmentaci - na místě pupínku se objeví červené fleky. Existuje mnoho způsobů odstranění jizev po akné - chemický peeling, dermabraze, intenzivní pulzní světlo (IPL) a další. Jak se zbavit jizev po akné? Zcela se jich zbavit nelze, ale můžete je velmi výrazně omezit.

Typy jizev po akné

Jaká bude jizvička po akné, rozhoduje proces vlastního hojení, uložení, rozsah postiženého místa a infekce v ráně. Jaké máme typy jizev po akné?

Hypertrofická jizva

Vystouplé, nevzhledné a bolestivé jizvy. V místě pupínku vzniká nekvalitní tvrdší tkáň, která vystoupí směrem vzhůru. Obvykle se tvoří při popáleninách, ale i po podkožním a hlubokém akné.

Atrofická jizva

Vpadlá jizva. Někdy se jí říká "ice pick". Velmi hluboká jizva, která je důvodem velkého zanícení pupínku. Enzymy v místě infekce pohltí elastin a kolagen. Kůže se okolo snaží produkovat zjizvenou tkáň, aby napravila poškození. V místě pupínku se naopak, uprostřed zjizvení se vytvoří důlek - atrofická jizva.

Keloidní jizva

Dalo by se říci, že jde o "přerostlou" hypertrofickou jizvu. Tkáň jizvy je rozšířená přes hranice původního místa, které bylo zasažené. Keloidní jizva svědí a bolí a tvoří nepravidelné shluky zjizvené tkáně.

b664014a664014 (1)
Foto odstranění jizev po akné (foto soukromý archiv lékaře)

Příčiny vzniku jizev po akné

 • zanesení infekce vymačkáváním
 • silné tlačení na pupínek poškozuje cévky
 • dlouhodobé hojení s vysokou infekcí

Červené fleky po akné

Při infekci kůže posílá tělo na pomoc bílé krvinky. Ty mají za úkol bojovat s bakteriemi a napravit škody. Červené fleky po akné jsou důsledkem této “bojové mise”. Červené fleky po akné zůstávají na kůži až dva měsíci. U tmavší pleti se objevují spíše hnědé skvrny. Fleky po akné, respektive tento jev, je odborně nazývaný hypopigmentace.

Jak na červené fleky po akné

V nejlepším případě dodržujte správnou péči o pleť, aby se akné vůbec nevytvořilo. V případě, že se problém objeví, navštivte kosmetičku, aby pleť důkladně vyčistila. Při menších projevech využijte dermokosmetické přípravky, které jsou běžně dostupné v lékárně. Velkou pomocí jsou retinoidy pro chemickou exfoliaci pleti. Ty aktivují pigmentové buňky, aby vystoupily na povrch pleti. Retinoidy jsou na předpis.

Jak předejít jizvám po akné: 5 rychlých pravidel

Důležitá je prevence. Když už se akné objeví, pak dodržujte pár základních pravidel:

 • Nesahejte na pupínky.
 • Nevymačkávejte si pupínky.
 • Nepoužívejte nešetrné čistící přípravky.
 • Používejte nekomedogenní opalovací krém, ochrana před UV zářením je moc důležitá.
 • Nebojte se oslovit dermatologa, aby vám poradil s léčbou akné.

Jak se zbavit jizev po akné

Na hypertrofické a keloidní jizvy pomáhají masáže a aplikace speciálních mastí s kortikoidy. Kromě toho lze využít i silikonové náplasti na jizvy a případně uvažovat o odstranění jizev laserem. Jak se zbavit jizev po akné? S červenými fleky po akné i s jizvami pomůže estetická dermatologii.

Silikonové náplasti na jizvy: Silikonové náplasti normalizují tvorbu kolagenu. Výsledkem je plošší a měkčí jizva.

Jak na jizvy po akné - masti a krémy

Existuje celá řada mastí na jizvy. Ve většině případů obsahují kyselinu hyaluronovou nebo kolagen. Pravidelné potírání jizviček po akné vede k jejich změkčení a zesvětlení.

Zástup na trhu s kosmetikou proti akné mají bezpochyby i zklidňující séra a přírodní tinktury. Ty pokožku dezinfikují, pupínek vysušují a působí antibakteriálně. Běžnou složkou těchto tinktur je aloe vera, heřmánek, meduňka a mandlové oleje.

Jak se zbavit jizev po akné - estetická dermatologie

Estetická dermatologie vás zbaví jizev po akné mnoha metodami. Představujeme nejpoužívanější z nich:

 • Chemický peeling: Neinvazivní metoda, která slouží k zjemnění jizev, rozšířených pórů a odstranění červených fleků po akné. Provádí se ve třech silách - povrchový, středně hluboký a hluboký. Nejčastější složkou chemického peelingu je kyselina glykolová. Ošetření se rovádí obvyklé 4-6x. 
 • dermabraze: Dermabraze slouží k vyhlazení nerovností a odstranění méněcenné tkáně po akné. Pomocí vysokorychlostní elektrické frézky se změkčí nepravidelný povrch kůže. Metoda se provádí v místní anestezii a zabere několik minut až jednu hodinu. Někdy je nutné sezení opakovat.
 • intenzivní pulzní světlo: Intenzivní pulzní světlo zahubí bakterie způsobující akné. Využívá se převážně v léčbě akné v obličeji a na zádech. Zákrok trvá 20-45 minut a je nutné ho opakovat.
b1310593a1310594
Foto odstranění jizviček po akné chemickým peelingem (foto soukromý archiv kliniky)

Odstranění jizev po akné laserem

Estetická dermatologie je v boji při odstranění jizviček po akné velmi úspěšná. Využívá řadu speciálních laserů, které pokožku vyhladí, zbaví červených fleků po akné a dodají jí zdravější vzhled.

K léčbě hypertrofických, keloidních jizev a červených fleků po akné se využívá cévní laser. Paprsky jizvu prokrvují, a ta se postupně zatahuje. Atrofické jizvy léčí terapie laserem Smoothbeam, jehož pomocí se defektní vazivo v jizvě nahradí novým a zdravým. Odstranění jizev laserem patří mezi oblíbenou a účinnou metodu estetické dermatologie.

Odstranění jizev po akné - laser jako prevence

Odstranění jizev laserem je velmi úspěšné, když se začne ošetřovat při čerstvých projevech akné. Laser omezuje nadprodukci mazových žlázek, a tím předejde ucpávání pórů a tvorbě akné. Pro lepší výsledek odstranění jizev po akné se doporučuje terapii laserem podstoupit alespoň třikrát v průběhu výskytu akné.

b576486a576486
Odstranění jizev po akné laserem (foto soukromý archiv kliniky)

Co pomáhá na jizvy po akné: “babské rady”

Všechny následující tipy zkoušejte až na zahojená místa. V žádném případě je nedávejte na otevřené rány.

 • Med: jizvu hydratuje a změkčuje
 • Citronová šťáva: pouze na starší a zahojené jizvy, přirozeně zesvětluje, nechte působit půl minuty
 • Aloe vera: jizvu po akné hydratuje a zesvětluje, namažte jizvy každý den gelem z listů aloe.
 • Tea tree: zklidňuje pokožku, zesvětluje, dodává kůže přirozený lesk
 • Slupky z mandlí: namočené a rozemleté slupky z mandlí a medem vrací pokožce pružnost a lesk
 • Kokosový olej: masírujte jizvičky po akné dvě minuty každý den, pokožka se hydratuje, jizvy zesvětlají
 • Pomerančová šťáva: nechte působit na obličeji 10 minut, opláchněte, šťáva odstraní přebytečný maz, místo jizvy po akné zesvětlá
 • Jogurt: mléčný protein urychluje hojení, jizva je světlejší a hydratovanější
 • Vilín: dřevina, pomáhá v boji s akné, čistí pleť, snižuje tvorbu mazu,
 • Vitamín A: redukuje kožní maz, přirozeně v jídle (játra, sladké brambory, ryby) doporučená denní dávka je 600-900 mg

Aktualizováno: 22.5.2018

Související recenze a zkušenosti

Odstranění jizev po akné - Ceny

Ceny od 1 600 Kč
Laserová dermatologická klinika ALTOS
Ceny od 1 100 Kč
Klinika GHC Praha
Ceny od 750 Kč
MUDr. Markéta Hlavatá Stružinská
MUDr. Šárka Běrská
Opava, Olomouc
Ceny od 3 000 Kč
obvykle do 13 000 Kč
MUDr. Šárka Běrská
Lékařská Estetika
Frýdlant nad Ostravicí
Ceny od 1 000 Kč
Lékařská Estetika

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní