Jizvy po akné

Stojí to za to
75 %
Stojí to za to
Na základě 6 příběhů
Průměrná cena
2.772 Kč
Průměrná cena
Podle 51 odborníků
  • Není nutná anestézie
  • Nevyžaduje hospitalizaci
  • Délka zákroku méně než 1 hodina
  • Nevyžaduje klidový režim
  • Okamžitý efekt
  • Trvalé výsledky

Co jsou to jizvy po akné?

Hluboké akné může trvale poškodit pokožku a vést ke vzniku jizev. Kromě drobných jizviček po akné dochází k tzv. hypopigmentaci – na místě pupínku se objeví červené fleky. Existuje mnoho způsobů odstranění jizev po akné – chemický peeling, dermabraze, intenzivní pulzní světlo (IPL) a další. Jak se zbavit jizev po akné? Zcela se jich zbavit nelze, ale můžete je velmi výrazně omezit.

Typy jizev po akné

Foto odstranění jizev po akné

Foto odstranění jizev po akné (MUDr. Iveta Fremlová)

Jaká bude jizvička po akné, rozhoduje proces vlastního hojení, uložení, rozsah postiženého místa a infekce v ráně. Jaké máme typy jizev po akné?

Hypertrofická jizva

Vystouplé, nevzhledné a bolestivé jizvy. V místě pupínku vzniká nekvalitní tvrdší tkáň, která vystoupí směrem vzhůru. Obvykle se tvoří při popáleninách, ale i po podkožním a hlubokém akné.

Atrofická jizva

Vpadlá jizva. Někdy se jí říká „ice pick". Velmi hluboká jizva, která je důvodem velkého zanícení pupínku. Enzymy v místě infekce pohltí elastin a kolagen. Kůže se okolo snaží produkovat zjizvenou tkáň, aby napravila poškození. V místě pupínku se naopak uprostřed zjizvení vytvoří důlek - atrofická jizva.

Keloidní jizva

Dalo by se říci, že jde o „přerostlou" hypertrofickou jizvu. Tkáň jizvy je rozšířená přes hranice původního místa, které bylo zasažené. Keloidní jizva svědí, bolí a tvoří nepravidelné shluky zjizvené tkáně.

Příčiny vzniku jizev po akné

  • zanesení infekce vymačkáváním
  • silné tlačení na pupínek poškozuje cévky
  • dlouhodobé hojení s vysokou infekcí
"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."
Zobrazit lékaře